آیا درک عمومی فعلی از “بیماری التهابی” کافی است؟


مطالعه جدیدی که توسط محققان کشورمان انجام شده است به نقش مهم آگاهی عمومی از بیماری ام اس یا بیماری ام اس پرداخته و نیاز به تقویت بیشتر درک عمومی فعلی از این بیماری را برجسته کرده است.

به گزارش ایسنا، مولتیپل اسکلروزیس یکی از شایع ترین بیماری های مزمن سیستم عصبی مرکزی است که با تخریب نورون ها و التهاب مشخص می شود و در سنین 20 تا 40 سالگی رخ می دهد. این بیماری صعب العلاج و ناتوان کننده زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند و در زنان دو تا سه برابر بیشتر است. این بیماری که به عنوان التهاب نیز شناخته می شود، باعث ایجاد طیف گسترده ای از علائم فیزیکی، عاطفی و شناختی می شود. علائم فیزیکی رایج عبارتند از: خستگی، اختلال خواب، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، ضعف، سرگیجه، مشکلات جنسی، درد، خارش، مشکلات حرکتی، مشکلات بینایی و مشکلات مثانه و روده که از بزرگسال تا بزرگسال و بزرگسال را شامل می شود.

به گفته متخصصان، اختلالات عاطفی و شناختی شایع بیماری التهابی روده شامل نوسانات خلقی، تحریک پذیری، افسردگی و کاهش تمرکز، پردازش اطلاعات ورودی، یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات جدید و سازماندهی و حل مشکلات است. گزارش های بین المللی نشان می دهد که حدود 2.3 میلیون نفر در سراسر جهان با این بیماری زندگی می کنند. در ایران میزان بروز التهاب بالا و بر اساس برخی آمارها 20 برابر بیشتر از سایر کشورهای منطقه و بروز آن در زنان سه تا چهار برابر مردان است که این بیماری در کشور ما رخ داده است.

برای رفع این کمبود پژوهشی، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مطالعه‌ای را انجام داده‌اند که در آن دانش و نگرش عمومی نسبت به مولتیپل اسکلروزیس بررسی شده است.

در این تحقیق که با محوریت شهر اصفهان در سال 1400 انجام شد، محققان یک پرسشنامه علمی 22 سوالی ویژه ایجاد و به صورت آنلاین از طریق شبکه های اجتماعی توزیع کردند. سپس داده های به دست آمده توسط 480 نفر را با استفاده از روش های آماری تجزیه و تحلیل کردند.

بر اساس یافته های این مطالعه، آگاهی شرکت کنندگان از بیماری ام اس در سطح متوسط ​​ارزیابی شد. این یافته ها حاکی از آن است که اقدامات لازم برای افزایش آگاهی عمومی از طریق رسانه های جمعی و مراکز بهداشتی و درمانی می تواند به تشخیص و مدیریت زودهنگام بیماری و اصلاح باورهای غلط در مورد بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس کمک کند.

در همین رابطه عاطفه همایونی محقق دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و همکارش می گویند: یعنی نسبتا خوب است. بر اساس این نتایج، نمرات دانش شرکت کنندگان به طور قابل توجهی با نگرش اطرافیانشان با سابقه استفراغ متفاوت است.

آنها افزودند: «نتایج مطالعه همچنین تفاوت معناداری را بین نمرات دانش و نگرش شرکت کنندگان بر اساس جنسیت نشان داد. این نمرات در دختران بیشتر از پسران بود. “علاوه بر این، بین درک شرکت کنندگان از بیماری التهابی روده از نظر تحصیلات و وضعیت شغلی تفاوت معنی داری وجود داشت.”

بر اساس نتایج این مطالعه، دانش عمومی شرکت کنندگان از بیماری التهابی روده در سطح متوسط ​​ارزیابی شد. بر اساس این یافته ها، نگرش تبعیض آمیز جامعه نسبت به بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده می تواند منجر به کتمان این بیماری توسط بیماران شود و در نتیجه تشخیص و درمان زودهنگام مبتلایان به علائم این بیماری را به تاخیر بیندازد.

همایونی و همکارش معتقدند: «افزایش آگاهی عمومی نسبت به این بیماری و تغییر نگرش شهروندان نسبت به آن بسیار مهم است. بنابراین، طراحی و اجرای برنامه‌هایی در جامعه از طریق شبکه‌های اجتماعی و مراکز بهداشتی و درمانی، گام مهمی در جهت افزایش آگاهی و ارتقای نگرش مردم نسبت به این بیماری خواهد بود.

این یافته های علمی پژوهشی در دو ماهنامه «طلوع بهداشت یزد» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد منتشر شده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

تحویل دو توله سیاهگوش به حفاظت محیط زیست اصفهان

ایسنا/ اصفهان مدیر یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان از تحویل دو توله سیاه گوش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.