جوکار: برای مقابله با پدیده ریزگردها باید از طریق دیپلماسی پیگیری شود


رئیس کمیسیون داخلی و شوراها در مجلس تاکید کرد: پدیده ریزگردها مشکلات جدی در حوزه سلامت و اقتصاد برای مردم ایجاد کرده است که باید از طریق دیپلماسی و در صورت نیاز به آن رسیدگی شود. ، از طریق قوانین بین المللی

محمدصالح جوکار در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به لزوم مقابله با پدیده گرد و غبار به ویژه از طریق دیپلماسی بین المللی، اظهار کرد: ریشه پدیده گرد و غبار همانطور که در سال جاری با آن مواجه هستیم، به کشورهای همسایه برمی گردد که پروتکل ها را نقض کرده اند. بین المللی. از سوی دیگر محدودیت منابع آبی موجود در منطقه و به تبع آن خشکسالی و دستکاری انسان در طبیعت دست به دست هم داده تا برخی از مناطق کشورهای همسایه فاقد پوشش گیاهی بوده و به منبعی برای ایجاد گرد و غبار و طوفان های منطقه ای تبدیل شوند.

وی افزود: بخشی از منشاء ریزگردهای وارد شده به کشورمان به عراق برمی گردد. بخشی دیگر به ترکیه برمی گردد و بخشی دیگر به عربستان سعودی که عموماً بخش های زیادی از کشور ما را در بر می گیرد. این ذرات گرد و غبار زندگی افراد را به خصوص در سلامتی با مشکلات جدی مواجه می کند. از سوی دیگر، از نظر مالی آسیب زیادی به فعالیت های اقتصادی به ویژه در بخش خصوصی وارد می کند.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی گفت: برخورد جدی با این موضوع از طریق دیپلماسی بین المللی امری ضروری است. پروژه های سدسازی در کشورهای همسایه باید متوقف شود. نباید اجازه اشغال منابع آبی داده شود و این پدیده تشدید شود. دیپلماسی فعال می تواند نقش ویژه ای در مبارزه با این پدیده داشته باشد. جلسات با کشورهای همسایه باید به صورت متوالی برگزار شود و نگرانی های ما منتقل شود.

وی در ادامه تاکید کرد: خروجی مسیر دیپلماتیک نیز باید راهکارهایی باشد که آسیب کمتری به کشور ما وارد کند. این دیدگاه را باید جدی گرفت. حتی در صورت لزوم این موضوع باید از مجاری قانونی و مراجع قضایی بین المللی پیگیری شود.

نهایت


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

تحویل دو توله سیاهگوش به حفاظت محیط زیست اصفهان

ایسنا/ اصفهان مدیر یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان از تحویل دو توله سیاه گوش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.