«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی


محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی از دیدگاه کتب معروف و تاریخی طب سنتی ایران پرداخته اند.

به گزارش ایسناافسنطین یک گیاه دارویی باستانی با نام علمی «آبسنت درمنه» است. پزشکان یونانی در کتب خود از این گیاه به طور تاریخی یاد کرده و خواص درمانی مختلفی از جمله درمان بیماری های معده و کبد را برای آن ذکر کرده اند. در طب سنتی آسیا و اروپا از این گیاه به عنوان دارو برای درمان بیماری های گوارشی، بی خوابی و مثانه استفاده می شده است. همچنین در طب سنتی برزیل برای بهبود هضم، در کوبا به عنوان گیاه ضد مالاریا، در چین برای درمان سرطان، در ترکیه برای کمک به درمان دیابت و در پاکستان برای درمان تب استفاده شده است.

به گفته محققان، مطالعات انجام شده بر روی افسنطین در تدوین و ابلاغ استراتژی های سازمان جهانی بهداشت در استفاده از قابلیت های طب سنتی و طب مکمل برای بهبود سلامت بسیار ارزشمند است. اما مطالعه این گیاه بر اساس منابع اصیل و دسته اول طب سنتی ایران و با تاکید کمتر بر اثرات درمانی آن بر روی کبد صورت گرفته است. در این راستا استفاده از افسنطین در درمان بیماری های کبدی در آثار پزشکان بزرگ و برجسته طب سنتی ایران یعنی زکریای رازی، ابن سینا و جرجانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برای رفع این نیاز پژوهشی، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اراک تحقیقی را انجام داده اند که در آن موضوع فوق به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفته است.

در این مطالعه کیفی، محققین با مراجعه به کتابخانه‌های تخصصی طب سنتی کشور و با استفاده از منابع دیجیتالی مختلف، گیاه افسنطین را ابتدا در اصطلاح دانشکده پزشکی ایران بررسی کردند و پس از دانستن نام‌های مختلف این گیاه، هر حروف را جست‌وجو و کتاب‌های مختلف پزشکی را جست‌وجو کردند. به ویژه سه کتاب معروف الحاوی، قانون و ظاهر خوارزمشاهی.

بر اساس نتایج این مطالعه، با توجه به استفاده فراوان از این گیاه توسط پزشکان بنام ایرانی و اصلاحات آنها به طب نوین در درمان بیماری های کبدی، بررسی بیشتر تأثیر این گیاه بر بیماری های کبدی در طب ایرانی در صورتی که بیشتر باشد. گسترده و نتایج این مطالعه باید با استانداردها و هنجارهای پزشکی مدرن سنجیده شود تا بتوان به راهکارهای جدیدی در درمان بیماری های کبدی دست یافت.

سید امیرحسین لطیفی، محقق مرکز تحقیقات طب سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی اراک و یک تیم تحقیقاتی پنج نفره گفت: از سه کتاب قانون و ذخیره به طور گسترده به صورت فردی و جمعی استفاده شده است. در بیماری های التهابی کبد، یرقان، بیماری های کبدی، آسیت، آسیت، اختلال عملکرد کبد سرد و اختلال عملکرد کبد گرم.”

آنها می افزایند: در این میان پرمصرف ترین افسنتین مربوط به بیماری های التهابی کبد با بروز 23 درصد، زردی 20 درصد، آسیت 19 درصد و بیماری های کبدی 13 درصد است. بیشترین مصرف این گیاه خوراکی (80%) و مرحله بعدی موضعی (20%) بوده است.

همچنین بررسی های انجام شده در این تحقیق نشان داده است که با توجه به کتاب های فوق، در نسخه های ترکیبی، استفاده از گیاهانی مانند اسطوخودوس، خردل، انیسون، ریواس چینی، گل رز، زعفران، موس ماس، عرق گاریقون و غافظ به همراه افسنطین. . برای افزایش اثر بیشتر از افسنطین برای درمان یا از بین بردن اثرات این گیاه بر بدن استفاده شده است.

لطیفی و همکاران در مقایسه، بیماری های اساسی و زمینه ای کبد مانند هپاتیت و بیماری های کبدی الکلی و غیر الکلی، بدخیمی هستند. “و انطباق آنها با طب مدرن مستلزم مطالعات بیشتر در مورد تأثیر این است. گیاه بر بیماری کبد.”

شایان ذکر است که از جمله یافته های جالب این پژوهش می توان به مقالات علمی پژوهشی تالیف شده در فصلنامه «طب تکمیلی» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی اراک اشاره کرد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

تحویل دو توله سیاهگوش به حفاظت محیط زیست اصفهان

ایسنا/ اصفهان مدیر یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان از تحویل دو توله سیاه گوش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.