مجتمع شهید سردار سلیمانی تا سه ماه آینده در حاشیه شهر مشهد افتتاح می شود.


ایسنا/ خراسان رضوی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی گفت: مجتمع شهید سردار سلیمانی در حاشیه شهر مشهد کمتر از سه ماه دیگر افتتاح می شود. این مجموعه به منظور توانمندسازی مهارتی بانوان حاشیه شهر مشهد راه اندازی می شود.

افشین رحیمی گل خندان شب گذشته 27 اردیبهشت ماه در نشست هم اندیشی توسعه و ارتقای آموزش فنی و حرفه ای با حضور اعضای شورای شهر مشهد، اعضای مجمع خیرین آموزش فنی و حرفه ای و برخی دیگر از مسئولان کردستانی در دانشگاه شهید منتظری برگزار شد. : در حاشیه شهر مشهد با جمعیت 1.5 میلیون نفری مرکز فنی و حرفه ای وجود نداشت و مردم آن منطقه از آموزش های مهارتی محروم بودند اما با کمک شورای شهر و شهرداری مشهد زمین های مربوط به تخصیص این سرویس، اما برای تجهیز مرکز نیاز به زمان دارد.

منصوره شریفه الحسینی، مدیرعامل انجمن توسعه و پیشرفت آموزش فنی و حرفه ای درباره هدف از برگزاری این نشست گفت: افراد حاضر در این جلسه افراد فوق العاده ای هستند که از دو جهت با جامعه آشنا شده اند. «اینها یا خیرین دعوت شده به مجمع یا کسانی بودند که با ما در شرکت های صنعتی یا در بخش دولتی کار می کردند.

وی افزود: در حال حاضر 20 هزار انجمن رسمی خیریه در کشور وجود دارد که از این تعداد 180 هزار انجمن در هسته مرکزی این انجمن ها حضور دارند. همچنین 2000 خیریه در خراسان رضوی ثبت شده است. بالاترین دلیل تشکیل انجمن های خیریه توجه به معیشت مردم و کمترین دلیل آن تحصیل بود. در حالی که به نظر من اساسی ترین و اساسی ترین عاملی که می تواند کشور را اصلاح کند آموزش فنی و حرفه ای و مهارت آموزی است.

مدیرعامل انجمن توسعه و ارتقای آموزش فنی و حرفه ای گفت: با توجه به عدم وجود انجمن توسعه و ارتقای آموزش فنی و حرفه ای، بر اساس شرایط موجود و آمارها برنامه مدون و قابل دفاعی تهیه کردیم. در 20 سال آینده رشد و توسعه کشور نشان داده شده است.

شریف الحسینی گفت: مجمع خیرین توسعه و ارتقای آموزش فنی و حرفه ای از هدر رفتن نیروی کار و سرمایه اقتصادی جلوگیری می کند.

وی با بیان اینکه مهمترین سرمایه هر کشور نیروی کار آن کشور است، ادامه داد: از دست دادن نیروی کار هر روز بر آستان جامعه می افزاید. مرگ خاموش سرمایه انسانی در کشور مدام سرمایه را از کشور خارج می کند. از 65 سال پیش تاکنون، جمعیت کشور چهار برابر شده است به طوری که سهم رشد جمعیت شهرها 10 برابر و 2 برابر مناطق روستایی است. این آمار نشان می دهد که چقدر پول دولت در حاشیه شهر هزینه شده است. لازم به ذکر است که مهاجرت حل نشده نیست و همین موضوع باعث می شود سرمایه گذاری های کلان موسسات خیریه در حومه شهر از بین برود. امسال بودجه مصوب شهرداری مشهد در حاشیه شهر مشهد 4000 میلیارد تومان است اما سهم موسسات خیریه در توسعه مهارت های این بودجه مدنی چیست؟ همه اینها در شرایطی است که بخشی از این بودجه می تواند صرف ایجاد زیرساخت ها در روستاها شود. در حال حاضر ظرفیت اشتغال مردم حاشیه شهر روز به روز در حال کاهش است.

مدیرعامل انجمن توسعه و ارتقای آموزش فنی و حرفه ای گفت: در حال حاضر میانگین سنی مردم ایران 35 سال و 30 سال دیگر به 65 سال می رسد. از طرفی جمعیت دانش آموزی ایران 5.5 میلیون نفر است که رقم بسیار کمی است. بنابراین لازم است همه این دانش آموزان آینده این کشور به صورت چند مهارتی تربیت شوند. در واقع، باید برای آنها به روش خاصی برنامه ریزی شود. امروزه هر شرکت بزرگی در کشور از کمبود نیروی کار ماهر و جوانان بیکار از کمبود مهارت رنج می برند. انجمن های خیریه ایالتی باید اساسنامه ای تنظیم کنند که بر اساس آن مسائلی مانند اشتغال را در دستور کار اصلاح هرم نیروی کار کشور قرار دهد که نقطه مقابل هرم جهانی نیروی کار است.

حمید مستشاری، رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه و ارتقای آموزش فنی و حرفه ای گفت: وزیر علوم در سفر اخیر خود به استان آمار قابل تاملی ارائه کرد. به گفته وی، در حال حاضر تنها 15 درصد از رشته های تحصیلی در کشور نیاز به اجرا دارد.

وی افزود: مشکل ما در کشور این است که تاریخ را نمی دانیم. اگر تاریخ را می دانستیم، متوجه تغییرات 116 ساله آموزش و پرورش می شدیم. این سخنان بارها گفته شده اما به آن پرداخته نشده است. جمعیت خیریه توسعه و پیشرفت آموزش فنی و حرفه ای نیازمند قوانین و مقرراتی است که اجرا نشده است. در سال 2005 یک سند انتقال برای سال 1404 تنظیم شد که پس از آن 60 درصد دانش آموزان فارغ التحصیل از مدارس باید در بخش های مهارت و آموزش به کار گرفته شوند. در آن زمان تعداد اپراتورها و نیروهای مهارتی 32 درصد بود و امروز این رقم به 38.5 درصد رسیده است که نشان می دهد بعد از 17 سال شاخص ها و آمارها تغییر نکرده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

تحویل دو توله سیاهگوش به حفاظت محیط زیست اصفهان

ایسنا/ اصفهان مدیر یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان از تحویل دو توله سیاه گوش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.