برنامه های جمعیتی دانشگاه علوم پزشکی قم تشریح شده است


ایسنا/ قم با توجه به فرارسیدن هفته جمعیت و سالروز ابلاغ سیاست های جدید جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری، دکتر سیامک محبی معاون وزیر بهداشت و دبیر مرکز تعالی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی قم در نظر دارد هفته جمعیت 1401 را در استان قم جشن بگیرد.

دکتر سیامک محبی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت و دبیر دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به آغاز هفته از شنبه 24 تا جمعه 30 اردیبهشت ماه گفت: برنامه های هفته جمعیت برای آشنایی مردم، کسانی که تصمیمات مهمی را انجام می دهند، برگزار می شود. امور جوانان جمعیت را جمع کرده و اعدام می کنند.

وی افزود: روز هفته جمعیت امسال بر اساس دیدگاه صاحب نظران و صاحب نظران این حوزه و با درک درست از وضعیت جامعه امروز به طور دقیق انتخاب شده است.

محبی با تاکید بر اهتمام همه مردم و مسئولان به موضوع جمعیت گفت: با احساس مسئولیت در این امر و با همت و عهد همگانی امیدواریم بتوانیم وظایف خود را در راستای جوانان انجام دهیم. جمعیت و جلوگیری از بحران پیری.»

دبیر مرکز تعالی جمعیت سلامت و جوانان در خصوص آمار جمعیت گفت: در شرایط کنونی کشور در مواجهه با بحران سالمندی و کاهش نرخ کلی باروری، دانشگاه علوم پزشکی با مشارکت فعال سایرین سازمان ها و حمایت از مردم و فعالان، حمایت از والدین تعالی سالم و سالم استان ها را به عنوان یکی از برنامه های شاخص خود دنبال می کند.

وی با تشریح فعالیت های هفته جمعیت دانشگاه علوم پزشکی قم در سال 1401 گفت: طی جلسات متعدد و هماهنگی های سطح دانشگاه، برنامه های مدون در راستای گرایش افکار عمومی به جوانان جامعه تدوین شد. و آماده اجراست.»

وی ادامه داد: اولین روز هفته جمعیت 25 اردیبهشت ماه به نام آرزوی کودک نامگذاری شده است که هدف اصلی از نامگذاری این روز رسیدگی به نیازهای زوجین نابارور و آموزش روشهای پیشگیری از ناباروری به زوجین است و در این روز تمامی مراکز و بهداشت و درمان مرکز خدمات جامع سلامت جلسات آموزشی پیشگیری از ناباروری را برای مددجویان برگزار می کند و رسانه های آموزشی در اختیار شهروندان قرار می دهد.

وی ادامه داد: همچنین در این روز نشست مرکز سلامت جمعیت و تعالی جوانان با حضور ریاست محترم دانشگاه و سمینار سبک زندگی و ناباروری با حضور کارشناسان طب ایرانی ویژه اساتید و کارکنان برگزار می شود. توسط وکیل فرهنگی دانش آموزان در برنامه ای دیگر.»

محبی افزود: 25 اردیبهشت ماه روز مجروحیت فرزند است که در این روز مراقبان سلامت از مادران تک فرزندی به مراکز خدمات جامع سلامت دعوت می کنند و روانشناسان مستقر در این مراکز به مادران درباره عواقب تک فرزندی توصیه می کنند. این برنامه به عنوان یکی از برنامه‌های شاخص در سایر ایام سال اجرا می‌شود، همچنین رسانه‌های تولید شده در این زمینه در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد و پیامک‌هایی در زمینه تربیت ارسال می‌شود. خانواده های کودک تحت پوشش سلامت

معاون بهداشتی دانشگاه گفت: با توجه به نامگذاری دومین روز به نام خانواده دوستدار کودک، مسابقه نقاشی دانشجویی و عکاسی با محوریت خانواده پرجمعیت و فرزندان بیشتر، نشاط بیشتری تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: 27 اردیبهشت روز پدر و مادر و صمیمیت زندگی با توجه به برنامه های آموزشی، تولید رسانه و برپایی نمایشگاه در مراکز مشاوره ازدواج و ارائه مشاوره در برخی نقاط شهر است.

وی بیان کرد: 28 اردیبهشت روز سالمندی و حمایت از سالمندان است که کمیته راهبردی بزرگان این هفته دانشگاه با حضور رئیس دانشگاه، معاونان و اعضای هیئت علمی تشکیل شد و از ابعاد مختلف برنامه حمایتی شد. سالمندان پرخطر و سالمندی پویا در این کمیته و نیازهای سالمندان پیگیری خواهد شد.

دکتر محبی به شعار بیست و نهم اردیبهشت ماه اشاره کرد و گفت: موضوع این روز موضوع سقط جنین و جنین کشی است و شاهد کاشت نهال در پردیس علوم پزشکی قم نیستیم.

وی ادامه داد: بر اساس تقویم هفته جمعیت عنوان 30 اردیبهشت قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت است که در این راستا مسابقه قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت برای کارکنان دانشگاه علوم پزشکی در حال برگزاری است. ” قانون برای ذینفعان دانشجویی و کارکنان اجرا می‌شود و نتایج این نظرسنجی در کارگروه‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد و مداخلاتی برای رفع ایرادات و مشکلات فرآیند طراحی می‌شود.

محبی یادآور شد: برگزاری دوره های آموزشی عمومی و مشاغل حضوری و وبینار برای کارکنان دانشگاه با موضوع قانون حمایت از خانواده و جوانان با حضور استاد اکبری در یکی از برنامه های دانشگاه و همچنین تقدیر از کارکنانی که در سال 1400 ازدواج کرده اند. متعلق به آنهاست. طبق ماده 20 قانون حمایت از خانواده و جوانان که در دستور کار این هفته دانشگاه نیز قرار دارد، کودکان فرزند شده اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با اعلام دیگر برنامه های این اردو در خصوص هفته جمعیت گفت: حضور کادر بهداشت در برنامه های صدا و سیما، تبلیغات گسترده در سطح شهر و جشنواره جمعیت در پارک علمی نرگس و دانشجویان از معاونت پژوهش و فناوری و ارائه مقالات علمی مستند در سایر برنامه های اجرایی این هفته.

وی با تاکید بر اینکه عوامل مسئول باید در مسیر دشوار اطلاع رسانی جامعه، مطالبه گری و گفتمان سازی مسلط و دستیابی به جامعه جوان تلاش کنند، گفت: می توانند نقش مهمی در گفتمان سازی عمومی در مسیر تحقق این توجیه داشته باشند. تقاضا

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.