ایجاد فرصت برای مشارکت نخبگان در مراکز تحقیقاتی


ایسنا/ آذربایجان شرقی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر فراهم شدن زمینه حضور نخبگان در مراکز تحقیقاتی، گفت: باید تلاش شود تا ضمن شناسایی نخبگان در دانشگاه ها، زمینه های کاری فراهم شود و ضمن ایجاد فضای حضور، زمینه حضور نخبگان فراهم شود. تأثیر همه نخبگان در مراکز تحقیقاتی.» .

بهرام عین اللهی در گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور که در تبریز برگزار شد، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب و قدردانی ایشان از نظام سلامت، گفت: خرسندیم که مقام معظم رهبری امسال انقلاب در صحبت های خود در مورد نظام سلامت توجه داشتند و اولاً رضایت آنها از عملکرد شما در کرونا و افتخاراتی که ایجاد کردند قابل توجه بود و خدا را شکر توانستیم در مقایسه با کشورهای دیگر که همه امکانات را دارند بسیار موفق باشیم. امکانات رفاهی

وی با اشاره به آمار قابل توجه واکسیناسیون و کاهش ضربان قلب گفت: به آمار مرگ و میر سه نفر رسیده‌ایم، در حالی که کشورهایی مانند آمریکا، آلمان، ایتالیا و فرانسه همچنان از میزان بالای ابتلا و مرگ رنج می‌برند. با کرونا مواجه هستند اما به همت عزیزان در دانشگاه های علوم پزشکی کشور توانستیم به لطف خدا با واکسیناسیون های موفق و گسترده که باعث افتخار جامعه پزشکی است امنیت را برای مردم ایجاد کنیم.

ما به دنبال حرکات محتوایی هستیم، نه نمایشی

عین اللهی خاطرنشان کرد: ما به دنبال حرکت های محتوایی هستیم نه نمایشی. در سال های اخیر تلاش های خوبی در مراکز تحقیقاتی ما انجام شده و وزارت بهداشت از نظر خروجی و آمار وضعیت مطلوب تری دارد.

وی با اشاره به فعالیت های علمی و پژوهشی چشمگیر در وزارت بهداشت گفت: پیوندهای علمی ما جاری است و با وجود همه تحریم ها از دنیا و توان علمی دانشگاه های خود در درمان و خدمات عقب نیستیم. به مردم در این زمینه نشان می دهد که توانایی خود را دارد.» وی دارای فعالیت های علمی و پژوهشی وزارت بهداشت است.

ضرورت تغییرات ساختاری و سازمانی در پژوهش و فناوری

وزیر بهداشت همچنین بر تغییرات ساختاری و سازمانی پژوهش و فناوری در بدنه این وزارتخانه تاکید کرد و گفت: در وزارت بهداشت شوراهای مختلفی مانند شورای توسعه و برنامه ریزی داریم اما نداشتیم. مشاوره اجرایی در تحقیق؛ بنابراین در بحث اطلاع رسانی پیش بینی کرده ایم که شورای عالی فناوری و تحقیقات به عنوان شورای اجرایی با حضور اشخاص حقیقی و حقوقی این شورا تشکیل شود و مسئولیت تصمیم گیری و تصمیم گیری را بر عهده بگیرد.

عین اللهی ادامه داد: این شورا به عنوان یک قرارگاه دانش بنیان با دستور وزیر تشکیل می شود و تصمیمات این شورا به شورای عالی سلامت ارائه می شود و پیشنهاداتی برای دیدن در ساختار ارائه می شود و به صورت مرجع عملکردی می شود. به مقامات بالاتر.»

وی گسترش ارتباط دانشگاه ها با نمایندگان مجلس را مهم دانست و گفت: ارتباط ما با نمایندگان مجلس در تحقق برنامه های پیشنهادی در حوزه پژوهش و فناوری بسیار مهم است.

وزیر بهداشت خواستار ارزیابی کمی و کیفی فعالیت‌های پژوهشگاه‌ها توسط دانشگاه‌ها شد و گفت: بزرگترین ضعف ما ارزیابی است، نباید در سطح مدیریت با مشکل مواجه شویم. رانت و تضاد منافع فقط مختص بخش‌های اقتصادی نیست، باید مراقب بخش‌های پژوهشی هم باشیم و این مهم در ارزیابی‌ها لحاظ می‌شود و نتایج ارزیابی‌های دانشگاه‌ها را در سطح وزارت بازبینی می‌کنیم. . .

وی با تاکید بر لزوم پرداختن به کیفیت در پژوهش، ارتباط مراکز را از نظر افزایش بهره وری و استفاده بهینه از امکانات مورد تاکید قرار داد و گفت: نبود ارتباط بین مراکز مشکلی است که باید مرتفع شود و مراکز ضمن ارتباط نزدیک ، امکانات استفاده از یکدیگر.

ساختارها را بر اساس اثربخشی تعریف کنید

وی گفت: باید دید کدام مراکز تحقیقاتی پاسخگوی نیاز کشور هستند و ساختارها را بر اساس اثربخشی تعریف کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به انتظارات این وزارتخانه از مراکز تحقیقاتی گفت: ناشناخته های زیادی از جمله وضعیت بیماری، علت بیماری، پراکندگی بیماری ها وجود دارد که نیازمند دسترسی جدی محققان در این زمینه است.

عین اللهی بر اهمیت زیرساخت های پژوهشی تاکید کرد و افزود: به دنبال یکپارچه سازی ساختارها هستیم و توجه به زیرساخت ها با تمرکز بر صرفه جویی و بهره برداری بین بخش های خدمات محقق می شود.

وی گفت: با مدیریت صحیح منابع و همکاری، دانشگاه ها باید شبکه ای قوی تشکیل دهند و به سمت تبدیل شدن به یک نهاد پژوهشی در بحث های پژوهشی حرکت کنند. ما باید به سمت کار متمرکز حرکت کنیم و ضمن استفاده بهینه از امکانات، شاهد هم افزایی و همکاری بین بخشی باشیم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود دسترسی بخش خصوصی به حوزه های دانش بنیان را ضروری دانست و اظهار داشت: در این زمینه برای دریافت کمک های بخش خصوصی نیز باید مقررات دقیقی در این زمینه داشته باشیم که مجموعه هایی به نام دانش هستند. امکانات مبتنی بر موجود است از امکانات و منابع استفاده نکنید و این نیز مستلزم نظارت و ارزیابی دقیق است.

وی بر لزوم بهره‌گیری از توان علمی و تخصصی دانشجویان در بحث‌های پژوهشی تاکید کرد و گفت: در دنیا دانشجویان بهترین و بزرگ‌ترین پژوهش‌ها را انجام می‌دهند و باید زمینه استفاده دانشجو در مراکز تحقیقاتی فراهم شود.

دیپلماسی پزشکی باید وارد عرصه بین المللی شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر موضوع دیپلماسی پزشکی تاکید کرد و گفت: یکی از نکات مهم بحث بین المللی شدن و روابط خارجی است. باید ضمن یادگیری آداب و رسوم و روش ها، زبان بین المللی شدن را بیاموزیم و به سمت بین المللی شدن پیش برویم، زیرا این نیاز می تواند تاثیر بسزایی در ارتباطات ما داشته باشد.

وی ادامه داد: دانش آموزان سفیران ما هستند و در حین یادگیری باید با حفظ هویت خود آن را منتقل کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به مرجعیت علمی و تمرکز بر این محور گفت: در دهه 90 یا 91 رهبر انقلاب اسلامی بحث مرجعیت علمی را مطرح کردند و این راه حل های خاص خود را دارد و ما در برخی زمینه ها در منطقه و یکی از جاهایی که باید در این زمینه برنامه ریزی کند معاونت پژوهشی است.

به گزارش ایسنا، عین اللهی در پایان ضمن قدردانی از میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از نمایندگان پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گفت: بالاتر از این جلسه باید شاهد نتایج تصمیمات اجرایی و جهت گیری ها و بیانیه های راهبردی در این نشست ها باشیم. “

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.