انتقاد رئیس جامعه داروسازی از تصویب طرح فعالیت های صنفی و نهادهای تخصصی در مجلس


ایسنا/ خراسان رضوی رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به اینکه متأسفانه هنوز نتوانسته ایم انتخابات برگزار کنیم، گفت: منتظر تصمیم گیری بود، اما این موضوع نمی تواند دائمی باشد، بحث ما این است که 1.5 سال صبر کردیم، اما اگر با توجه به این موضوع طرح در مجلس سال ها طول می کشد، تکلیف چیست؟

دکتر. محمدباقر ضیا در حاشیه افتتاحیه همایش انجمن داروسازان ایران که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، درباره اهداف و الزامات مجمع نمایندگان انجمن داروسازان ایران گفت: خود مجمع سالی دو بار برای بررسی تشکیل می شود. پیشرفت فعالیت ها در سیستم دارویی کشور به صورت خودکار.

وی افزود: امسال این مجمع به درخواست هیات مدیره انجمن داروسازان ایران برای بررسی دو موضوع مهم انتخاباتی و تعرفه ای تشکیل شده است. ما تقریباً 1.5 سال است که دوره خود را گذرانده ایم و بیش از حد تعیین شده تحت مراقبت انجمن داروسازی و هیئت مدیره فعلی هستیم.

رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: ما از همان ابتدای اساسنامه به وزارت کشور مراجعه و برای انتخابات اقدام کردیم اما متاسفانه هنوز این مجوز صادر نشده است. وزارت کشور به دلیل اینکه طرح تشکیل و فعالیت تشکل های صنفی و تخصصی در مجلس در حال بررسی است بارها به این موضوع اشاره کرده و می گوید باید منتظر سرنوشت آن بود.

ضیاء ادامه داد: اما این موضوع نمی تواند ماندگار باشد بحث ما این است که 1.5 سال صبر کردیم اما اگر بررسی این طرح در مجلس سال ها طول بکشد تکلیف چیست؟

وی افزود: از نمایندگان مجلس خواستیم یا راه میانبر بگذارند یا در مجلس تسریع کنند که به نظر من تقریبا غیرممکن است. ما از آنها خواستیم با وزارت کشور صحبت کنند تا بتوانیم انتخابات خود را برگزار کنیم.

رئیس انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه در حال برگزاری انتخابات هیئت مدیره انجمن داروسازی مصر هستیم، گفت: این امر به هیئت مدیره روحیه تازه ای می بخشد و فضای جدیدی در جامعه ایجاد می کند. همچنین باید بتوان اساسنامه را تجویز کرد.

ضیاء خاطرنشان کرد: تعرفه‌های گروه‌های پزشکی دیگر اعلام شده، اما تعرفه‌های داروسازان باقی مانده، دستور مجلس صادر شده و پس از تصویب بودجه توسط شورای نگهبان کاری نمی‌توان انجام داد.

ما اکنون دو گزینه داریم. تعرفه ها یا باید از طریق وزیر اعلام شود یا بر اساس لایحه بودجه سال گذشته است. دو ماه از سال جدید گذشته و تعرفه قبلی همچنان پابرجاست. تعرفه ها باید با افزایش یا بدون افزایش به صورت قانونی تایید شوند.

رئیس جامعه داروسازی افزود: ما موظفیم تا زمان برگزاری انتخابات جدید به مسئولیت خود ادامه دهیم. علت تصویب نشدن طرح تشکیل و فعالیت تشکل های صنفی و تخصصی به نمایندگان مجلس مربوط می شود. بیش از 600 تا 700 سازمان مانند ما در انتظار بررسی و تصویب این طرح هستند.

ضیاء در خصوص مغایرت قیمت درج شده روی داروها با قیمت فروش آنها خاطرنشان کرد: قیمت فاکتور برای ما ملاک است. فرض کنید کارخانه ها حدود 6 ماه یا یک سال پیش تولید می کردند و قیمت روی بسته بندی آنها همان روز است اما بعد از تغییر قیمت ها از بسته بندی قدیمی استفاده می کنند. شرکت ها از نظر قانونی موظف به تغییر قیمت و توزیع دارو با قیمت جدید هستند. این موضوع به دلیل عدم رعایت قیمت است و تقصیر داروخانه ها نیست.

وی افزود: حدود 13 هزار و 400 داروخانه بخش خصوصی و 47 شعبه در استان های مختلف داریم. تعداد داروسازان در کل کشور بالغ بر 22000 نفر است.

رئیس جامعه داروسازی با بیان اینکه سلامتی حدود 30 شهید را که همگی مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب شده بودند را پشت باجه قرار دادیم، به نوبه خود از خدمات همکارانم در داروخانه ها تشکر می کنم. داروسازی یکی از حوزه هایی است که تبلیغات ویژه، قیمت دارو و مواردی از این دست به شدت تحت فشار قرار می گیرد.

ضیاء یادآور شد: خدمات ارائه شده در داروخانه ها مشخص است و هیچ اتحادیه ای را در ایران نمی یابید که همراه با خدمات خود برای شما فاکتور ارسال کند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.