افزایش تعداد افراد سیگاری در بحران کرونا/سن استعمال دخانیات در کشور


رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از افزایش مصرف دخانیات در دوران شیوع بیماری عروق کرونر قلب خبر داد.

دکتر غلامرضا حیدری همزمان با هفته سلامت در گفت وگو با ایسنا وی درباره نقش مردم، افسران و سازمان ها در کاهش و مدیریت مصرف دخانیات گفت: قبل از بحران کرونا حدود 15 درصد افراد بالای 15 سال، حدود 25 درصد برای مردان و حدود 5 درصد برای زنان سیگار می کشیدند. «البته این اعداد برای مصرف قلیان متفاوت است.

وی درباره آمار مصرف قلیان در کشور افزود: در دوران قبل از کرونا حدود 20 درصد از مردان و زنان قلیان مصرف می کردند که برخی از آنها سیگار را ترک کرده بودند اما بعد از کرونا به دلیل شرایطی که وجود داشت، مصرف کنندگان زیادی قلیان می کردند. آن ها دوباره شروع به کشیدن سیگار کردند.

آمار مصرف دخانیات و قلیان در مردان و زنان ایرانی

رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام اینکه به نظر می رسد آمار استعمال دخانیات در دوران کرونری افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر حدود 30 درصد مردان و 10 درصد زنان سیگار می کشند که این میزان حدود 30 درصد است. قلیان «در هر دو جنس است.

سن شروع مصرف سیگار در مردان و زنان

حیدری در خصوص سن شروع مصرف دخانیات به الگوی جهانی مصرف دخانیات اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد هر دهه سن مصرف دخانیات در دنیا رو به کاهش است. با توجه به تحولات اجتماعی و در دسترس بودن دخانیات در جامعه، آخرین آمار نشان می دهد که سن شروع سیگار برای مردان کمتر از 15 سال و برای زنان کمتر از 17 سال است.

عواقب “دخانیات” برای سلامتی

وی در خصوص بیماری های ناشی از مصرف دخانیات نیز به ایسنا گفت: تقریباً تمام اعضای بدن در اثر مصرف دخانیات بیماری زا می شوند و در واقع دخانیات همه اعضای بدن را درگیر می کند.

حیدری به آمار بیماری‌های مرتبط با دخانیات اشاره کرد و گفت: حدود 75 درصد بیماری‌های ریوی، 60 درصد بیماری‌های قلبی و بیش از 50 درصد سرطان‌های اعضای بدن مربوط به سیگار است.

هزینه های پنهان تنباکو

وی همچنین در ادامه به هزینه های بهداشتی سیگار پرداخت و جنبه های پنهان این هزینه ها را برجسته کرد و افزود: در هر جامعه ای هزینه های پنهانی که سیگار بر آن جامعه تحمیل می کند 4 تا 10 برابر هزینه های خرید و مصرف است. تنباکو “

حیدری در ادامه به هزینه های سیگار در ایران اشاره کرد و گفت: این رقم در جامعه ما به این معناست که در رابطه با بیماری های ناشی از مصرف دخانیات، بیمارستان ها بستری می شوند، عمل می شود، غیبت انجام می شود. در اثر یافت شده به دلیل بیماری فرد و بیمه ای که برای افراد سیگاری از این طریق استفاده می شود. تمام معایبی وجود دارد که در جامعه به عنوان هزینه های پنهان سیگار دیده می شود.

قانون مترقی کنترل و کنترل دخانیات در ایران

حیدری در ادامه سخنان خود درباره قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات گفت: قانون کنترل و کنترل دخانیات در ایران در بسیاری از کشورها وجود ندارد و ما در این زمینه کمی از سایر کشورها جلوتر هستیم. این قانون از کنوانسیون جهانی فرآورده های دخانی در ایران و 180 کشور دیگر شرکت کننده در جهان سرچشمه گرفته و شامل موارد مختلفی می شود.

وی درباره اجرای مفاد این قانون افزود: مانند بسیاری از موارد دیگر ایراداتی در قانون وجود دارد و اجرای دعاوی علاوه بر ذکر در قانون، با مشکلات و مشکلاتی مواجه است.

تصاویر هشدار دهنده که دیگر مسدود نیستند

رئیس مرکز تحقیقات مبارزه با دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به چند ماده در قانون مبارزه با دخانیات اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در یکی از مواد قانونی تغییر هر شش ماه یکبار، تصاویر هشدار دهنده روی سیگار ذکر شده است. بسته ها، اما این اتفاق افتاد.” سالهاست که در کشور ما وجود ندارد و همان تصاویر قدیمی انتخاب شده هنوز وجود دارد. بنابراین نخریدن سیگار تاثیر لازم را در جامعه ندارد.

مالیات کم و افزایش مصرف دخانیات در کشور

وی همچنین به موضوع مالیات بر دخانیات اشاره کرد و گفت: مالیات دخانیات در کشور ما بسیار پایین است. این امر باعث افزایش مصرف دخانیات در جامعه می شود.

وی درباره اجرای قانون کنترل و مبارزه با دخانیات افزود: این قانون حدود 2 دهه پیش تصویب و پیشنهاد شد، اما هنوز به طور کامل اجرایی نشده است و اجرای آن نیازمند هماهنگی بین بخشی و بین نهادی در سراسر دولت است.

تنباکو عاملی است که باعث کاهش باروری مردان و زنان می شود

حیدری در پاسخ به سوال ایسنا درباره تاثیر سیگار بر باروری گفت: این مطالعات قدیمی است و به طور کلی این بررسی ها نشان می دهد که سیگار باعث کاهش باروری در مردان و زنان می شود.

حیدری در این خصوص ادامه داد: خوردن تنباکو از دو طریق باعث کاهش باروری می شود. اول اینکه چرخه تخمک گذاری را در خانم ها کاهش می دهد و دوم اینکه در آقایان تعداد سلول های جنسی را کاهش می دهد و در نتیجه شانس لقاح زوجین را کاهش می دهد.

وی همچنین به موضوع دود دست دوم دخانیات اشاره کرد و گفت: حتی قرار گرفتن در معرض دود تنباکو توسط یکی از والدین باعث غیرفعال شدن این اثرات برای کاهش سلول های جنسی زن و مرد می شود.

وی گفت: یکی از اولین راه های درمان زوج های نابارور ترک سیگار در صورت سیگار کشیدن است.

حیدری به آخرین مطالعات مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر استفاده از روش های جایگزین برای کاهش مصرف قلیان یکی از اولویت های این مرکز تحقیقاتی برای یافتن رویکردهای فرهنگی و جایگزین اجتماعی است.

وی درباره تعدد مصرف قلیان در جامعه افزود: اگرچه ممکن است استعمال قلیان در جامعه ظاهر شود، اما قانونی وجود دارد که استعمال یا ممنوعیت قلیان را ممنوع کرده است، اما علاوه بر مصرف، توبیخ هم وجود دارد که باید در جامعه حاکم باشد. سیگار کشیدن، اما برای نه قلیان و این همه خانواده با هم قلیان می کشند.

حیدری در خصوص روش های جایگزین توضیح داد: در حال حاضر دستگاه جدیدی طراحی و اجرا شده است که به جای تنباکو از اکسیژن و نیتروژن استفاده می کند؛ به نوعی دارای همان نوع قلیان است و به این ترتیب اگر این روش باشد. موثر، ممکن است جایگزین خوبی برای خوردن قلیان در جامعه وجود داشته باشد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.