نقش انتخابات لبنان در سرنوشت سیاسی این کشور


سفیر سابق کشورمان در لبنان با اعتقاد به اینکه انتخابات لبنان می تواند برای آینده ای باثبات و آرام بسیار خوب باشد، گفت: انتخابات لبنان همواره بسیار مهم بوده و نقش تعیین کننده ای در سرنوشت سیاسی لبنان داشته است.

احمد دستمالچیان در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی خود از انتخابات پارلمانی لبنان، اظهار کرد: مدت هاست که دو مشکل بزرگ در لبنان وجود دارد که گریبانگیر این کشور شده است، اولی تنوع گروه ها و قبایل لبنانی است که روابط مردم را پیچیده کرده است. زندگی می کند.” موضوع دیگر مشارکت خارجی ها در لبنان است، در واقع قبایلی وجود دارند که همه به یک کشور خاص مرتبط هستند، به همین دلیل لبنان همیشه شاهد دخالت خارجی هایی مانند فرانسه و عربستان بوده است. عربستان

وی با بیان اینکه قرارداد استعماری که امروز نوشته شده ساختار سیاسی لبنان را تشکیل می دهد، گفت: لبنان همواره در معرض مداخله خارجی است، از سوی دیگر به دلیل قرارداد استعماری فرانسه و مداخلات آنها، لبنان نتوانسته است از پس آن برآید و همیشه خدمات لازم را دریافت نکرده است.

دیپلمات سابق کشورمان خاطرنشان کرد: بر اساس آنچه فرانسه در حوزه تقسیم قدرت دنبال می کرد، این امر منجر به ناهنجاری در لبنان شده است که دولت ها هرگز پاسخگو و پاسخگو نبوده اند.

دستمالچیان افزود: انتخابات لبنان که مبتنی بر نظام پارلمانی است، همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نقش تعیین کننده ای در سرنوشت سیاسی لبنان داشته است و در نتیجه اکثر نگاه لبنانی ها به سمتی است که انتخابات به مجلس فرستاده شود. ”

او گفت: «امروز مردم می بینند که چه کسانی به آنها خدمت می کنند و چه کسانی مورد استثمار سیاسی قرار می گیرند. ائتلاف حزب الله و اپوزیسیون مانند دفعه قبل رای خوبی کسب خواهند کرد. یکی از دلایل آن این است که اپوزیسیون همیشه در خدمت مردم است و حرکت بسیار عجیب و خطرناک اخیر سید حسن نصرالله مبنی بر رساندن سوخت به لبنان یک اقدام بود. حرکت شجاعانه ای که مردم را خوشحال کرد و انتظار می رود انتخابات پرشور باشد.

سفیر سابق لبنان با تاکید بر اینکه نتایج انتخابات به نفع ائتلاف حزب الله خواهد بود، گفت: عربستان با مداخلات گسترده خود سعد حریری را از رقابت خارج کرده و آینده اکنون ائتلافی شکننده است. یک شرکت مستقل سنی که معمولاً به ائتلاف مخالفان نزدیک بود، شانس خوبی برای پیروزی در انتخابات دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نتایج انتخابات لبنان نیز بر تحولات منطقه ای تأثیر می گذارد؟ وی گفت: آنچه در لبنان اتفاق می افتد همیشه نتیجه اتفاقاتی است که در منطقه رخ می دهد، به عبارت دیگر اگر در لبنان جنگی رخ دهد باید درگیری یا گفتمان جنگ در منطقه وجود داشته باشد.

دیپلمات سابق کشورمان گفت: با توجه به مجموعه فرآیندهایی که در منطقه و منطقه عاری از جنگ و خشونت در جریان است، عربستان و یمن توافقنامه آتش بس امضا کردند که از پایگاه احتمالی لبنان بحران فروخته است. منجر به صلح و آرامش شود.

دستمالچیان در پایان گفت: به نظر من این انتخابات می تواند برای آینده ای باثبات و آرام بسیار خوب باشد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.