اوکراین آسیب دید اما روسیه در حال شکست است


یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه جنگ اوکراین برنده نبوده و همه طرف‌ها از چنین درگیری متضرر شده‌اند، گفت: «روسیه هنوز به اهداف خود در جنگ اوکراین نرسیده است و با توجه به هزینه‌های بالای این جنگ». ، این کشور یکی از بزرگترین بازنده های این جنگ است.

رضا ذبیحی در گفت وگو با ایسنا، درباره پیامدهای جنگ اوکراین و تاثیرات آن بر نظام بین الملل و کشورهای درگیر در جنگ، اظهار کرد: اوکراین در طول نزدیک به سه ماه جنگ به کشوری ویرانگر تبدیل شده است که این یعنی مردم اوکراین. و دولت بیشترین آسیب را می بیند.» آنها شاهدان این جنگ هستند.

وی گفت: کشورهای غربی به ویژه اروپایی ها به شدت تحت تاثیر این جنگ قرار گرفته اند. هجوم تعداد زیادی از آوارگان به کشور همسایه اوکراین و پیامدهای این جنگ بر وضعیت بازار انرژی از مستقیم ترین پیامدهای این جنگ برای کشورهای اروپایی است.

این استاد روابط بین الملل افزود: روسیه با به راه انداختن جنگ در اوکراین ریسک بزرگی را متحمل شد، بنابراین پس از گذشت تقریباً سه ماه از این جنگ، مشخص شد که تا رسیدن به اهداف خود در جنگ اوکراین فاصله زیادی دارد. “

ذبیحی ادامه داد: کشورهای اروپایی و غربی علیرغم پیامدهای قابل توجهی که خواهند داشت، اکنون در حال برنامه ریزی برای به صفر رساندن صادرات نفت روسیه هستند که به نظر می رسد تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد روسیه داشته باشد.

وی همچنین گفت: یکی دیگر از اقدامات بالقوه کشورهای غربی تلاش برای یافتن جایگزین برای گاز روسیه و در این راستا حتی توجه بیشتر به انرژی پاک و جایگزین است تا نیازی به آن نباشد. در بازار انرژی روسیه

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: البته تحریم نفت و گاز روسیه با توجه به اینکه اروپا 25 درصد نفت مورد نیاز خود و 45 درصد گاز مورد نیاز خود را از روسیه تامین می کند، تبعات قابل توجهی برای کشورهای اروپایی خواهد داشت. وقوع این موضوع همچنان در فضایی از ابهام قرار دارد.

ذبیحی افزود: سایر اقدامات کشورهای صنعتی و اقتصادهای بزرگ جهان علیه صنعت روسیه و سیستم مالی و بانکی آن و تحریم افراد نزدیک به پوتین از دیگر مواردی است که فشار بر نظام اقتصادی و سیاسی روسیه را تشدید خواهد کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در نتیجه مجموعه پیامدهایی که جنگ اوکراین بر روسیه خواهد داشت، این کشور را به ویژه از نظر اقتصادی تحت فشار قرار خواهد داد و اگر اهداف کشور در جنگ اوکراین محقق نشود، روسیه احتمالاً بیشترین فشار را خواهد داشت. قربانی مهم جنگ یک حکم خواهد بود.
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: میزان اتحاد کشورهای صنعتی برای اعمال تحریم های گسترده تر علیه روسیه از یک سو و همچنین مدت زمان جنگ از سوی دیگر و همچنین نوع توافقات احتمالی برای آغاز جنگ. تمام شده است جنگ از جمله مهمترین عوامل است.» این امر نتیجه جنگ اوکراین با روسیه را تعیین خواهد کرد.

ذبیحی گفت: ایران نیز یکی از کشورهایی است که از آثار و پیامدهای جنگ اوکراین متاثر نشده است. یکی از مهم ترین پیامدهایی که تصور می شود این جنگ برای اوکراین خواهد داشت، تأثیر این جنگ بر نتیجه مذاکرات برای احیای شورای امنیت سازمان ملل است. اگرچه برخی تصور می کردند این تاثیر چشمگیر خواهد بود، اما با اظهارات برجسته همه طرف ها مشخص شد که موضوعات دیگری دلیل اصلی اختلاف و عدم تحقق برجام تاکنون بوده است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: البته جنگ اوکراین با وجود اثرات مخرب غیرقابل انکاری که برای اکثر کشورها داشت، به هر حال می توانست فرصت هایی را برای برخی کشورها از جمله ایران فراهم کند.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: تحریم احتمالی نفت و گاز روسیه یکی از مهم ترین فرصت هایی است که به طور طبیعی در اختیار رقبای روسی در صادرات نفت و گاز قرار می گیرد و اگر مثلاً کشوری از آن استفاده نکند. فرصت، سایر رقبا از آن استفاده خواهند کرد. بنابراین ایران نیز می تواند از این فرصت برای توسعه بازار خود به ویژه در زمینه صادرات گاز استفاده کند. البته این مهم به شرط لغو تحریم های بین المللی علیه ایران است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.