کاهش 100 میلی متری بارندگی در کهگیلویه و بویراحمد

ایسنا/ کهگیلویه و بویراحمد مدیران عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد از کاهش 100 میلی متری میانگین بارندگی در این استان خبر دادند.

آرش مصلح در جلسه ستاد مدیریت اورژانس استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه امسال با خشکسالی مواجه هستیم، افزود: میانگین بلندمدت بارندگی استان کهگیلویه و بویراحمد 651 میلی متر بوده که امسال به 550 میلی متر رسیده است. میلی متر که بالاتر از میانگین بلندمدت است با کاهش 100 میلی متری مواجه بوده ایم.

وی گفت: بارندگی امسال تمامی منابع آبی استان اعم از آب های سطحی، زیرزمینی، سدها و شبکه ها را تحت تاثیر قرار داد.

3500 حلقه چاه در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه 3 هزار و 500 حلقه چاه در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: پنج هزار پروانه برداشت آب و آب های سطحی، 9 شبکه آبیاری زهکشی، پنج نیروگاه برق آبی و دو سد داریم.

مصلح با اشاره به پیامدهای خشکسالی امسال گفت: خشکسالی امسال سه منبع آب شرب، صنعت و کشاورزی استان را تحت تاثیر قرار می دهد.

260 روستا با تنش آبی مواجه هستند

وی با اشاره به اینکه خشکسالی امسال دامنگیر آب شرب استان، روستاها و عشایر خواهد شد، ادامه داد: در حال حاضر 260 روستای استان با تنش آبی مواجه هستند و به احتمال زیاد برخی از شهرستان های استان در ماه های آینده با مشکل آب مواجه خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: سطح ثابت روزانه چاه ها در استان روزانه در حال کاهش است.

مصلح تاکید کرد: این کاهش آب احتمالا فعالیت صنایع استان از جمله صنایع بزرگی مانند کارخانه سیمان مارگون را تحت تاثیر قرار می دهد و باید در این زمینه اقدامات لازم انجام شود.

وی افزود: بر اساس مصوبه دولت برنج در کشور ممنوع شد اما با توجه به تاکید استاندار مبنی بر بومی سازی این موضوع در حاشیه رودخانه های هستی به مردی که باعث درگیری و مشکلاتی شده بود کمک کرده ایم به طوری که یک کشاورز اخیراً به خاطر این مورد مورد ضرب و شتم کشاورزان قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: برخی از ایستگاه های پمپاژ آب کشاورزی در منطقه و جهاد کشاورزی بدون توجیه اقتصادی و سودآوری در اختیار کشاورزان است که یک ایستگاه پمپاژ 450 میلیون تومان هزینه برق دارد.

به گزارش ایسنا، مصلح افزود: سد کوثر گچساران با حجم 492 میلیون مترمکعب آب یکی از ظرفیت های استان کهگیلویه و بویراحمد است که برای سمپاشی بالگردها در مواقع آتش سوزی جنگل ها استفاده می شود که بالگردها باید باید مشخص شود تا زیرساخت ها و تاسیسات سد دچار مشکل نشود.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.