فرسایش جنگ روسیه و اوکراین بر روابط داخلی و بین المللی ایران


یک کارشناس ارشد امور بین الملل گفت: جنگ روسیه و اوکراین به جنگ فرسایشی تبدیل شده است. پوتین نمی تواند به راحتی شکست در اوکراین را بپذیرد، زیرا اکنون کل وجود سیاسی و حتی فیزیکی او به نتیجه در این زمینه بستگی دارد.

کوروش احمدی در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که جنگ طولانی و نامنظم روسیه و اوکراین چه آثار و خطرات بین المللی و منطقه ای دارد؟ وی گفت: «همه شواهد نشان می دهد که جنگ اوکراین به یک جنگ فرسایشی تبدیل شده است. ایده اولیه، حتی ایالات متحده و اروپا، این بود که اوکراین در عرض چند روز فرو می‌پاشد. بر اساس این فرض، حتی ایالات متحده در ابتدای حمله پیشنهاد اخراج زلنسکی رئیس جمهور اوکراین را داده بود. پس از اینکه روسیه نتوانست کیف و شهرهای بزرگ اوکراین را تصرف کند و در مدت کوتاهی دولت اوکراین را سرنگون کند و اقدام نظامی در چهار محور باعث متفرق شدن نیروهای روسی و تلفات سنگین آنها شد، مسکو چاره ای جز تغییر استراتژی نداشت.

وی ادامه داد: اعلام رسمی خروج از کی یف در 29 مارس و تمرکز بر اشغال مناطق بیشتر در شرق و جنوب اوکراین نقطه عطفی در این جنگ دو ماه و نیم بوده است. این تغییر استراتژی را می توان نقطه شروع جنگ فرسایشی در اوکراین دانست. با توجه به تثبیت دولت و حفظ انسجام نظامی، با توجه به روحیه مقاومت ضد روسیه در اوکراین و امکان حمایت مستمر غرب، روشن شد که مشخص نیست روسیه بتواند به راحتی به پیروزی های سریع در شرق و شرق دست یابد. جبهه های جنوبی، آسان برای دستیابی. از سوی دیگر، پوتین نمی تواند به راحتی شکست در اوکراین را بپذیرد، زیرا اکنون تمام وجود سیاسی و حتی فیزیکی او به نتیجه ای در این جبهه بستگی دارد.

سیروس احمدی گفت: پیشنهاد کمک 33 میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین برای یک دوره 6 ماهه و تصمیم اتحادیه اروپا برای پایان دادن به وابستگی انرژی به روسیه نشان‌دهنده برنامه غرب برای آسیب‌رسانی هرچه بیشتر به روسیه است. مهم نیست که روند جنگ اوکراین در کوتاه مدت چگونه باشد، شکی نیست که این بحران روابط روسیه با غرب و نظم بین المللی را برای سال های آینده تحت تاثیر قرار خواهد داد. این بحران در سطح منطقه ای بدون شک مناطق مختلف به ویژه خاورمیانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: دو حوزه ای که ما باید از نزدیک با تاثیرات این بحران دنبال کنیم، بحران سوریه و موضوع هسته ای ایران است. در هر دوی این موارد، اوکراین غربی و روسیه قبل از جنگ با یکدیگر همکاری داشتند. باید دید این همکاری ادامه خواهد داشت یا معادلات مربوطه دستخوش تغییرات قابل توجهی خواهد شد. از سوی دیگر، در حالی که تورم ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی می تواند عواقبی برای احزاب حاکم در کشورهای غربی داشته باشد، کشورهای در حال توسعه بزرگترین واردکنندگان مواد غذایی و سوخت هستند. جنگ طولانی مدتی که می تواند باعث مرگ و آوارگی مردم و ویرانی شهرها و سازه ها و تأسیسات غیرنظامی بیشتر شود، گفت: در سطح منطقه با اینکه اعضای ناتو تاکنون انسجام و اتحاد غیرمنتظره ای داشته اند، نشان داده اند، اما مشخص نیست که آیا این وحدت رویه با پیشرفت جنگ ادامه خواهد داشت یا خیر.

احمدی در پاسخ به این سوال که این جنگ و فرسایش آن چه تأثیری بر روابط داخلی و بین‌المللی ایران داشته است، گفت: از نظر اقتصادی افزایش قیمت انرژی به دلیل جنگ اوکراین نه تنها ایران بلکه همه صادرکنندگان نفت و گاز را تحت تأثیر قرار داده است. قرار دادن آن در موقعیت بهتر. البته قیمت نفت خام قبل از بحران اوکراین نیز در حال افزایش بود و نفت برنت در روز حمله 24 فوریه حدود 93 دلار بود که اکنون به حدود 110 دلار رسیده است. کشورهای نفت خیز خاورمیانه سعی کرده اند موضعی بی طرفانه داشته باشند تا از جنگ اوکراین حداکثر استفاده را ببرند.

وی با بیان اینکه این کشورها علاوه بر بهره مندی از قیمت بالای نفت، در تلاش برای جذب سرمایه های ثروتمند روسیه هستند که آنها نیز در تلاش برای فرار از تبعات تحریم های کشورشان هستند، افزود: بی شک مزایای افزایش قیمت نفت موجب شده است. البته یک نگرانی این است که نفت ارزان روسیه که این روزها برای جلوگیری از تحریم ها عرضه می شود، نفت ایران را تا حدودی محدود می کند.برای ایران، سوال مهم دیگر این است که همکاری طولانی مدت اوکراین با غرب بر سر برنامه هسته ای ایران تا چه حد می تواند باشد. تحت تاثیر بحران اوکراین قرار گرفته است آیا روسیه همچنان به دنبال جلوگیری از بحرانی شدن روابط ایران با غرب است؟در شرایط کنونی بازار همچنان به احیای نهایی برجام ادامه می دهد؟سوال مهم دیگر به تأثیر بحران اوکراین بر روسیه مربوط می شود. روابط اسراییل و همکاری آنها در خاک و فضای سوریه را تشکیل می دهد آیا این به نفع اسرائیل و ادامه به ضرر ایران است؟

این دیپلمات سابق ایران در پاسخ به این سوال که به نظر او در فرسایش این جنگ چه کسی یا چه کسی برنده شد؟ وی گفت: «این وضعیتی است که هر دو طرف به طرز رحمانی از آن رنج خواهند برد. اما اگر عامل تحریم روسیه و کمک های غرب به اوکراین را در نظر بگیریم، ادامه و تمدید جنگ می تواند روسیه را در عرصه نظامی و سیاسی تحت فشار قرار دهد و هزینه های سنگینی را بر مسکو تحمیل کند. اگرچه وضعیت روسیه مانند وضعیت اقتصادی غرب نیست و چین تا به امروز تمایلی برای اقدام موثر در این بحران نشان نداده است، اما گسترش بحران فشار شدیدی را بر روسیه وارد خواهد کرد. تاکنون غرب عمدتاً تسلیحات دفاعی در اختیار اوکراین قرار داده است. این سلاح ها برای جلوگیری از پیشروی روسیه در شرق و جنوب اوکراین کافی است. اما دولت اوکراین در طرح خود برای عقب راندن روس ها به سلاح های تهاجمی نیاز دارد و این خواسته را مطرح کرده است.

احمدی در این باره توضیح داد: اکنون غرب باید تصمیم بگیرد که برای پیروزی در جنگ به اوکراین سلاح تهاجمی بدهد یا نه. نحوه پاسخ غرب به درخواست اوکراین برای سلاح های کشتار جمعی می تواند به درک سیاست افراطی غرب کمک کند.

وی تاکید کرد: حداقل غرب احتمالا قصد دارد از این فرصت استفاده کند تا روسیه را به عنوان یک رقیب جدی تضعیف کند و در نتیجه چین را از اتحاد استراتژیک محروم کند و نظم بین‌المللی را شکل دهد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.