فاکتور دخیل در مرگ ناگهانی نوزاد را کشف کنید


محققان استرالیایی در مطالعه جدید خود عاملی را کشف کرده اند که می تواند منجر به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) یکی از علل اصلی مرگ نوزادان است و محققان هنوز نتوانسته‌اند عامل فیزیولوژیکی خاصی را که به آسیب‌پذیری نوزاد کمک می‌کند، شناسایی کنند. محققان بیمارستان کودکان سیدنی (SCHN) در استرالیا یک نشانگر زیستی را در خون شناسایی کرده اند که با تحریک مغز مرتبط است و می تواند برای شناسایی نوزادان در معرض خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی استفاده شود.

در چند سال گذشته، مرگ و میر نوزادان به دلیل سندرم مرگ ناگهانی به طور قابل توجهی کاهش یافته است. زیرا محققان عوامل محیطی بیشتری را شناسایی کرده اند که در این رویداد هولناک و غیرقابل پیش بینی نقش دارند. با وجود این تحولات، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هنوز حدود 50 درصد از کل مرگ و میر نوزادان در کشورهای غربی را تشکیل می دهد.

تصور می شود که سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یک رویداد چند عاملی است. این به این معنی است که عوامل زیادی به طور همزمان برای آسیب رساندن به نوزاد اتفاق می افتد. نظریه فعلی برای توضیح سندرم مرگ ناگهانی نوزاد به عنوان “مدل خطر سه گانه” شناخته می شود.

این مدل نشان می دهد که سه عامل باید به طور همزمان برای شروع سندرم مرگ ناگهانی نوزاد ترکیب شوند. یک کودک آسیب پذیر فیزیولوژیکی دوره بحرانی رشد و استرس خارجی است. محققان چندین استرس خارجی را شناسایی کرده اند که در خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد نقش دارند. از خوابیدن روی صورت گرفته تا قرار گرفتن در معرض دود تنباکو.

محققان در این مقاله نوشتند: یک نوزاد تنها در صورتی به دلیل ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی می میرد که هر سه عامل را داشته باشد. آسیب پذیری نوزاد آشکار نیست. مگر اینکه در یک زمان بحرانی در معرض عوامل استرس زای خارجی قرار بگیرید. علیرغم تحقیقات فشرده در دهه های اخیر، شناسایی هر گونه ضعف خاص همچنان نامشخص است.

این مطالعه جدید بر روی آنزیم خاصی به نام بوتیریل کولین استراز (BChE) متمرکز شد. این آنزیم در سیستم تحریکی مغز نقش دارد و محققان فرض کردند که کمبود آن ممکن است نوزاد را در معرض عوامل دیگری قرار دهد که به سندرم مرگ ناگهانی کمک می کنند.

کارمل هرینگتون، محقق ارشد این پروژه، می گوید: «نوزادان مکانیسم بسیار قدرتمندی دارند که وقتی خوشحال نیستند به ما هشدار می دهد. “معمولاً نوزاد در صورت داشتن یک بیماری تهدیدکننده مانند مشکل تنفس در هنگام خواب از خواب بیدار می شود و گریه می کند.”

محققان سطح بوتیریل کولین استراز را در نمونه‌های لکه‌های خون خشک ۷۲۲ نوزاد اندازه‌گیری کردند. از این گروه از نوزادان، 67 نفر به طور ناگهانی و غیرمنتظره طی یک هفته تا دو سال فوت کردند. از این تعداد مرگ، 26 مورد با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد مرتبط بود و 41 مورد نبود.

در مقایسه با سایر نوزادان در حال مرگ و گروه کنترل شده از نوزادان سالم، گروه سندرم مرگ و میر نوزادان سطوح پایین بوتیریل کولین استرا را در بدو تولد نشان دادند. به گفته هرینگتون، این نشان می دهد که سطوح پایین آنزیم می تواند نوزاد را مستعد ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی کند.

وی افزود: آنچه این مطالعه نشان می دهد این است که برخی از نوزادان واکنش تحریک پذیری قوی ندارند. ما هنوز نمی دانیم چه چیزی باعث بی تفاوتی می شود. اکنون که می دانیم بوتیریل کولین استراز درگیر است، می توانیم نتیجه را برای نوزادان تغییر دهیم و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را به یک مشکل گذشته تبدیل کنیم.

محققان قصد دارند تحقیقات بیشتری را برای تایید یافته های خود انجام دهند تا این پروژه را به جلو ببرند. به عنوان اولین نشانگر زیستی قابل اندازه گیری خون که می تواند برای شناسایی خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد استفاده شود، هدف گنجاندن تست بوتیریل کولین استراز در پروتکل های استاندارد غربالگری نوزادان است. این آزمایش می تواند والدین و پزشکان را قادر می سازد تا نوزادانی را که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هستند شناسایی کرده و از محافظت بیشتری در برابر محرک های خارجی شناخته شده استفاده کنند.

هارینگتون همچنین امیدوار است که کار بر روی راه هایی را برای رفع کمبود این آنزیم خاص برای محافظت بیشتر از نوزادان با سطوح پایین بوتیریل کولین استراز آغاز کند.

وی افزود: این کشف امکان مداخله و در نهایت پاسخگویی به والدینی که فرزندان خود را به طرز فجیعی از دست داده اند را میسر می سازد.

این مطالعه در مجله eBioMedicine منتشر شد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.