راز خفاش ها در نحوه انتقال ویروس فاش شد


محققان چینی کشف کرده اند که یک پروتئین سرکوب کننده سیستم ایمنی انباشته شده در غدد بزاقی خفاش ها می تواند به این حیوانات کمک کند تا انتقال ویروس را تسهیل کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از چینادیلیخفاش ها به طور فزاینده ای به عنوان یک مخزن بالقوه برای بسیاری از ویروس ها در نظر گرفته می شوند و از طریق فرآیندی به نام طغیان در حیوانات و انسان ها می توانند باعث بیماری های مشترک بین انسان و حیوان شوند. با این حال، دانشمندان درک محدودی از عوامل دخیل در متوقف کردن ویروس از خفاش ها دارند.

به گفته محققان موسسه جانورشناسی کونمینگ در چین، که زیر نظر آکادمی علوم چین و دانشگاه پزشکی ارتش چین فعالیت می کند، خفاش ها مجموعه ای منحصر به فرد از پاسخ های ایمنی ضد ویروسی دارند که انتشار ویروس را کنترل می کند و در عین حال زمان. زمان آنها همچنین پاسخ های التهابی خود را محدود می کنند.

محققان در بسیاری از یافته‌ها دریافته‌اند که خفاش‌ها دارای مناطق ایمنی مشخصی در بدن خود هستند که در آن پستانداران پرنده می‌توانند ورود و ماندن آنتی‌ژن‌های خارجی را بدون ایجاد پاسخ ایمنی التهابی تحمل کنند. حفره های دهان به عنوان یک کانال ورود و نگهداری ویروس و یک منطقه ایمنی ویژه در خفاش ها در نظر گرفته می شود.

در این مطالعه، محققان یک پروتئین سرکوب کننده سیستم ایمنی به نام MTX را شناسایی کردند. به گفته محققان MTX، احتمالاً محیط خاصی برای ایمنی ایجاد می کند و با مقابله با پاسخ ایمنی میزبان، مقاومت میزبان در برابر ویروس ها را در حفره دهان خفاش ایجاد می کند.

محققان دریافتند که تزریق MTX به موش ها عفونت ویروس آنفولانزای H1N1 را تسهیل می کند و منجر به افزایش انتشار ویروس و آسیب بافتی می شود.

به گفته محققان، MTX به شدت در غدد بزاقی خفاش ها متمرکز است. محققان MTX می گویند که ممکن است یک گزینه مناسب برای داروهای ضد التهابی باشد.

یافته های این مطالعه در مجله PNAS منتشر شده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.