شروع فعالیت گروه های تروریستی در اوکراین دور نیست


یک تحلیلگر مسائل بین الملل به تمایل برخی از نظامیان تکفیری برای کمک به اوکراین در درگیری با روسیه اشاره کرد. وی افزود: شرایطی برای حضور تروریست‌ها در برخی مناطق فراهم است و اگر درگیری روسیه و اوکراین ادامه یابد، گروه‌ها به پایان نرسیده‌اند.

مریم خالقی نژاد به ایسنا گفت: از زمان ورود تانک های روسی به اوکراین، کی یف اعلام کرده است که داوطلبان بین المللی را برای کمک به مبارزه با شورش اعزام می کند. رئیس جمهور اوکراین همچنین “لژیون بین المللی دفاع از سرزمین اوکراین” را راه اندازی کرد و ویزا برای داوطلبان را لغو کرد.

وی افزود: اگرچه برخی از مقامات اوکراینی اعلام کرده اند که ارتش اوکراین به اندازه کافی نیرو در صفوف خود دارد، اما می خواهند به جهانیان نشان دهند که اوکراین از دموکراسی و ارزش های بین المللی محافظت می کند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: فراخواندن نیروها یا تشویق نیروهای دشمن به تسلیم نشان دهنده امیدهای ناامیدانه اوکراین به متحدانی است که متعهد شده اند سال ها از این کشور حمایت کنند تا قدرت آن را کاهش دهند. چنین راهکارهایی برای تقویت نیروهای مقاومت کشورش؛ در چهارمین روز جنگ، شاهد اقداماتی از سوی اوکراین هستیم که خواستار جذب نیروهای خارجی است که دست خالی اوکراین را نشان می دهد.

شروع فعالیت گروه های تروریستی در اوکراین دور نیست

خالقی نژاد با اشاره به تهدید گروه های تروریستی در مناطق درگیری در اوکراین گفت: یکی از ویژگی های گروه های تروریستی فرصت طلبی و استفاده از خلاء امنیتی و بحرانی برای تهاجم مجدد و حتی نفوذ به خاک یک کشور است. این روزها بسیاری از رسانه ها از انتقال تروریست ها به ویژه تروریست های شمال سوریه و افراط گرایان درگیر در مناقشه قره باغ به اوکراین صحبت می کنند. همچنین گزارش هایی مبنی بر پیوستن یا اعلام آمادگی برخی از افراد مسلح تکفیری برای کمک به اوکراینی ها منتشر شده است که حتی با ابراز همدردی با اوکراینی ها، آنها را خواهر و برادر می دانند و می خواهند با پیوستن به لژیون های بین المللی به آنها کمک کنند. بنابراین شرایط در برخی مناطق برای حضور تروریست ها از طریق برخی کشورها مهیا است و در صورت ادامه درگیری روسیه و اوکراین، آغاز فعالیت این گروه ها دور از دسترس نیست.

در این مورد بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه اوکراین: نزدیک به 20000 خارجی برای جنگ درخواست داده اند

تهدید اروپایی داعش در اوکراین

ترکیه از سر دلسوزی به اوکراین نیرو اعزام نمی کند

وی درباره نیات تروریست ها در اوکراین گفت: اولین هدف گروه های تروریستی در اوکراین پیگیری منافع کشورهای حامی این درگیری است. به عنوان مثال، بسیاری از خبرگزاری های منتشر شده مکرراً اعلام می کنند که “ترکیه نیروهای پولی را به اوکراین می فرستد”. ترکیه بدون شک از سر دلسوزی این نیروها را به اوکراین می فرستد، اما برای تقویت جبهه متحد و پیگیری اهداف آن به اوکراین می فرستد. همچنین باید این احتمال را در نظر داشته باشیم که در صورت پیروزی اوکراین در جنگ علیه روسیه، کشورهای حامی اوکراین و متحدانش برگ برنده بسیار خوبی خواهند داشت.

این تحلیلگر مسائل بین الملل ادامه داد: گسترش حوزه فعالیت دومین هدفی است که گروه های تروریستی با حضور در اوکراین به آن دست می یابند. این گروه ها به دنبال گسترش در کشورهای مختلف هستند و این گسترش دامنه جغرافیایی فعالیت گروه ها منجر به افزایش قدرت و واکنش پذیری آنها می شود که یکی از محورهای مهم راهبردی گروه ها است.

خالقی نژاد همچنین درباره حامیان این گروه‌ها گفت: برای پیش‌بینی اینکه چه کشورهایی حامی این گروه‌ها خواهند بود، تنها می‌توان به برخی از مطالب منتشر شده در این زمینه در رسانه‌ها اشاره کرد که در آن جزئیات اقدامات کشورهایی مانند ترکیه را به تصویر می‌کشد. همچنین در سال‌های اخیر مشخص شده است که کدام کشورها در موقعیتی هستند که می‌توانند برخی گروه‌های افراطی را به کشورهای دیگر تقویت و نفوذ کنند و آنها را به میدان بیاورند. به هر طرف که نگاه کنید، دولت اسرائیل و متحدانش را می بینیم. به نظر من، در صورت ادامه درگیری روسیه و اوکراین، دست کشورهایی مانند اسرائیل، ایالات متحده، برخی از کشورهای اروپایی و ترکیه برای استفاده از اهرم برای انتقال نیروهای تروریستی آزاد است.

وی با اشاره به تأثیرات درگیری روسیه و اوکراین بر خاورمیانه گفت: بدون شک در هر جنگی که در جهان در جریان است، کشورهای دور و نزدیک طرف جنگ نیز تأثیرات آن را احساس خواهند کرد. ” اگر این تنش ادامه یابد، هم به عنوان یک تهدید و هم به عنوان یک فرصت، بیشترین تأثیر را در خاورمیانه خواهد داشت. اگر از یک خط مستقیم فرضی از اوکراین به خاورمیانه پیروی کنیم، به نظر می رسد که این منطقه تنها همسایه دور اوکراین با فاصله حدود هزار کیلومتر است.

اثرات اقتصادی تنش بین روسیه و اوکراین از روز اول بر خاورمیانه سایه افکنده است

وی با بیان اینکه از نظر اقتصادی، برخی از کشورهای خاورمیانه به‌عنوان شرکای تجاری به اوکراین و روسیه بسیار نزدیک هستند، گفت: تأثیرات این بحران بر اقتصاد خاورمیانه قابل توجه – هر چند ناهمگون – است. و اوکراین از همان ابتدا بر کشورهای خاورمیانه سایه انداخته است. در همان روزهای اولیه شاهد تغییر قیمت انرژی هایی مانند نفت و گاز بودیم و قیمت هر بشکه نفت به بالای صد و پنج دلار رسید. با توجه به اینکه روسیه صادرکننده انرژی به ویژه گاز به اروپا است، این امر منجر به افزایش تقاضای انرژی و صادرات انرژی از خاورمیانه شد. از این رو، برخی از کشورهای صادرکننده انرژی، بحران اوکراین را یک فرصت می دانند، زیرا با کاهش صادرات انرژی روسیه، پنجره هایی برای افزایش صادرات باز شده است.

در مناقشه ویرانگر روسیه و اوکراین برنده ای وجود ندارد

خالقی نژاد با اشاره به الزامات آمریکا و اروپا از سوی برخی کشورهای منطقه برای پرکردن خلأ بازار انرژی روسیه، گفت: واقعیت این است که به نظر نمی رسد این جایگزین ها بتواند به سرعت خلأ روسیه در تبادل انرژی با اروپا را پر کند. از آنجایی که مقامات اتحادیه اروپا علاقه خود را به تنوع بخشیدن به منابع انرژی خود ابراز کرده اند، کشورهای صادرکننده گاز مانند قطر، عربستان سعودی، کویت، لیبی و الجزایر احتمالاً شاهد افزایش ساختاری تقاضا از سوی اروپا خواهند بود و ممکن است شاهد بهبود ترازهای مالی و خارج از کشور و افزایش تقاضا باشند. رشد، اما هیچ برنده ای در درگیری مخرب بین روسیه و اوکراین وجود ندارد.

وی افزود: یکی دیگر از تاثیرات مناقشه روسیه و اوکراین که منطقه خاورمیانه با آن مواجه است، تحریم های غرب برای همکاری با روسیه است که باعث کاهش یا پیچیده شدن روابط شرکت ها و موسسات مختلف با روسیه می شود.

بحران عرضه گندم پس از درگیری در اوکراین برای بسیاری آشکار است

این تحلیلگر منطقه ای با اشاره به افزایش نابرابری غرب و روسیه در مناطق جنگ زده خاورمیانه مانند سوریه و لیبی از دیگر آثار مناقشه روسیه و اوکراین خاطرنشان کرد: اوکراین صادرکننده مهم گندم به جهان به ویژه است. در خاورمیانه. صادرات گندم روسیه به برخی کشورها نیز قابل توجه است. بحران عرضه گندم پس از جنگ در اوکراین برای بسیاری آشکار است. زیرا شکنندگی برخی از کشورهای واردکننده گندم (لبنان، سوریه، یمن و…) از دیگر پیامدهای این بحران برای منطقه است. در نظر گرفته می شود که این بحران زنجیره تامین غلات و دانه های روغنی را مختل می کند، قیمت مواد غذایی را افزایش می دهد و هزینه تولید داخلی در کشاورزی را افزایش می دهد. کاهش بازده و درآمد، به‌ویژه برای کشاورزان خرده‌مالک، تأثیرات نامطلوبی بر معیشت خواهد داشت و احتمالاً به‌طور نامتناسبی بر افراد فقیر و آسیب‌پذیر که برای درآمد خود به کشاورزی وابسته هستند، تأثیر می‌گذارد. اما کشورهای واردکننده گندم باید در بحران روسیه و اوکراین به فکر جایگزینی برای این گندم باشند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.