اواپراتور چیلر چیست بیلدینگ پلاس (4)

اواپراتور چیلر چیست – بیلدینگ پلاس
اواپراتور صفحه ای

اواپراتور یک مبدل حرارتی (Heat Exchanger) است که امکان انتقال انرژی حرارتی جریان آب به گاز مبرد را فراهم میکند. مهمترین و گرانترین قسمت PHE صفحات حرارتی آن است اواپراتور صفحه ای که بسته به کاربرد از فلز، آلیاژ فلز یا حتی مواد گرافیت خاص ساخته شده است. در مدل متداول آن به وسیله جوش دادن دو صفحه بر روی هم ساخته می شود که برای عبور مبرد شیار هایی بر روی سطح صفحه ها ایجاد می گردد که به شکل برآمده از روی صفحه های اواپراتور مشخص است، به دلیل سادگی و سهولت در نظافت و نگهداری این نوع اواپراتور، کاربرد بسیار وسیعی در یخچال های خانگی و فروشگاهی دارد. سیال مایع را از داخل لوله ای پر پیچ عبور می دهدو از اطراف لوله هوا به وسیه فن جریال پیدا می کند به همین دلیل به آن اواپراتور هوایی (فن دار یا خشک) می گویند. معمولا به دلیل دانسیته بالای مبرد مایع، اتصال ورود مبرد در پایین و خروج آن (بخار مبرد) در قسمت بالای اواپراتور صفحه ای تعبیه شده است. اما اواپراتورهایی که برای سرمایش آب استفاده می شوند از نوع پوسته و لوله یا صفحه ای می باشند.  Th is w᠎as gener​at​ed with the help  of G᠎SA Content Generator  Demover sion !

اواپراتور صفحه ای

اندازه، شکل و یا حتی مدل اواپراتورهای لوله ای بسیار مختلف و متفاوت است. اواپراتورهای ساخت شرکت کویل سازی تهویه دی ایکس قابل تولید بصورت یک الی پنج مداره میباشد. این مبدلهای دانفوس تا ظرفیت اسمی 140 تن تبرید آماده تحویل بوده و ظرفیتهای بالاتر قابل ساخت میباشد. ضریب انتقال حرارت در اواپراتور صفحه ای ۳ تا ۵ برابر اوپراتور شل اندتیوپ است ، به همین صورت ابعاد مبدل صفحه ای بین ۵ تا ۷ برابر کوچکتر از مبدل یا اوپراتور شل اندتیوپ است. تولید این اواپراتورها در ظرفیت های ۲ تا ۱۴۰ تن انجام می شود و برای ایجاد ظرفیت های بالاتر باید در مدار تعداد دو یا چند دستگاه اوپراتور را به صورت موازی به هم متصل کرد. این نوع از اواپراتورها ساختاری فشرده دارند که امکان جاسازی آنها در فضاهای کوچک فراهم می شود. از دیگر انواع اواپراتور می توان به نوع صفحه ای اشاره کرد که این نوع نیز دقیقا همانند اواپراتور پوسته و لوله ای است و تنها ساختار آنها با یکدیگر متفاوت است.

چون مبدل های صفحه ای به صورت روز افزون به عنوان اواپراتور در سیستم های تبرید استفاده می شوند، سیالت کاری اواپراتور های صفحه ای در غالب کارهای تحقیقاتی سیالات مبرد هستند اما باید توجه داشت که سیالات کاری غیر از مبرد ها نیز در مبدل های صفحه ای استفاده می شوند . برای رعایت جهت درست ورود و خروج جریان هوا در اواپراتور به خاطر داشته باشید که هوای سرد حین خروج از کویل باید با مبرد تماس داشته باشد. 2. افت فشار: جهت کاهش اختلاف فشار در ورودی و خروجی اواپراتور باید فضای کافی برای گردش سیالات وجود داشته باشد. از مزایای این نوع اواپراتور میتوان به حجم کم و راندمان بالای آن اشاره کرد. همچنین مجهز به مزایایی مانند ابعاد کوچک، راندمان بالا، ظرفیت بالا، قیمت مناسب می باشد. از مزایای اواپراتور مرطوب این است که راندمان انتقال حرارت بسیار بالایی دارد و در ابعاد کوچک تر، ظرفیت بالایی را فراهم می کند و از نظر قیمت نیز نسبت به انواع دیگر ارزان تر است. انواع آن از نظر ساختاری به سه دسته، اواپراتور پوسته و لوله (که به آن اواپراتور آبی یا اواپراتور مرطوب نیز گفته می شود)، صفحه ای (پلیتی) و اواپراتور فن دار (که به آن اواپراتور هوایی یا اواپراتور خشک نیز گفته می شود) تقسیم بندی می شوند.  Da​ta was generat ed wi th the he᠎lp of GSA C onte nt G​enerator DEMO.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

هنوز بیستمین دوره انتخاب همسران بازنشسته، بازمانده و ازکارافتاده نمونه

همزمان با 25 ذی الحجه روز خانواده و تجلیل از بازنشستگان، بیستمین دوره منتخب بازنشستگان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.