روایت جنگ بدر – ایسنا

از نظر تاریخی، جنگ بدر در چنین روزی در سال 624 مصادف با جمعه دوم ماه مبارک رمضان رخ داد.

به گزارش ایسنا، این روزنامه اعتماد وی نوشت: جنگ بدر یکی از وقایع تاریخ اولیه اسلام است که جست‌وجوی ریشه‌ها و دلایل آن ما را به دوران قیامت بازمی‌گرداند. اما برای رسیدن به مناسبت امروز باید سال های اول دعوت را طی کرد و به زمانی رسید که پیروان رسول خدا دسته دسته از مکه خارج شدند و وارد یثرب شدند. زندگی در مکه برایشان سخت نبود، عملاً غیرممکن شده بود و آزار مشرکان تمام نشده بود. پیروان رسول خدا مجبور به ترک مکه شدند، اما بیشتر دارایی آنها در آنجا باقی ماند. ابوسفیان و چند تن از سران قریش این اموال را تصرف کردند و آن را به سرمایه گذاری در تجارت شام تبدیل کردند. خود ابوسفیان این کاروان را به ناهار برد. آنها پیشرفت کردند اما در بازگشت به مکه با مانع بزرگی مواجه شدند. شنیدند که مسلمانان در راه، در توقفگاهی به نام بدر اردو زده اند و برای جنگ آماده می شوند.

ابن وضید یعقوبی می نویسد که این واقعه در هجدهمین ماه پس از هجرت رسول خدا اتفاق افتاد. لشکری ​​از مکه به کمک ابوسفیان رفتند، اما خود او راه دیگری را انتخاب کرد و از رویارویی با سپاه اسلام اجتناب کرد. ابوسفیان راه را ترک کرد و از کاروان خارج شد. او نمی خواست به جنگ برود و نمی خواست اموالش که به مکه برده می شد به خطر بیفتد. اما لشکر قریش به فرماندهی چند تن از سران مکه تصمیم گرفته بودند به جنگ بروند و بدون جنگ و ریختن خون به خانه باز نخواهند گشت. آنها از قبل تصمیم به کشتن رسول خدا گرفته بودند و حتی برای این کار نقشه داشتند. اما نقشه پیامبر برای خروج از مکه در آن شب و – با کمک پسر عمویش علی که به جای او خوابید – او را از خطر نجات داد. برای مشرکان مکه، درگیری در بدر فرصت دیگری بود برای اجرای همان نقشه، هرچند به شکلی دیگر. آنها مصمم بودند که کار محمد را یک بار برای همیشه به پایان برسانند و دین جدیدی را که او از آن صحبت می کرد حذف کنند. لشکری ​​که بردند بزرگتر و مجهزتر از ارتش مسلمانان بود. اما در جنگ بعدی به قول یعقوبی «خدای پیامبر خود را تجلیل کرد و جلال قریش کشته شد».

از نظر تاریخی، این جنگ در چنین روزی در سال 624 مصادف با جمعه دوم ماه مبارک رمضان رخ داد. «چهارده مرد در میان مسلمانان قتل عام شدند، هفتاد تن از مشرکان و امرای قریش کشته شدند و هفتاد مرد به زندان افتادند». از میان زندانیان، دو نفر اعدام شدند که به قول علی اکبر فیاض «در گذشته دشمنی خاصی با اسلام نشان داده بودند» و بقیه را – پس از مدتی – یکی پس از دیگری با دریافت باج آزاد کردند. در بدر برای مشرکان و دشمنان اسلام روشن شد که رسول خدا مدینه را به پایگاه قدرت در مخالفت با مکه تبدیل کرده و با قوت بیشتری وظیفه اشاعه دعوت خود را دنبال می کند.

همچنین به گفته مرحوم جعفر شهیدی «جنگ بدر پس از پیروزی نظامی، روحیه مردم یثرب و اطراف آن را به شدت تحت تأثیر قرار داده بود و آنان تنها با این باور که چنین دشمن نیرومندی به دست آورده اند، می دانستند». اسلام و توکل به یاری خدا.» «تاثیر این جنگ در پیروزی معنوی به حدی بود که خانواده هایی که پدرانشان در جنگ بدر حضور داشتند، سال ها پس از رحلت رسول خدا (ص) به خود می بالیدند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.