اصول عملکرد چیلر سیلندر پیستونی به فیکس

اصول عملکرد چیلر سیلندر پیستونی – به فیکس
کمپرسور سیلندر پیستونی

از معتبرترین و با کیفیت ترین برند های کمپرسور سیلندر پیستونی هرمتیک که در بازار داخلی ایران موجود می باشند و دارای خدمات پس از فروش و قیمت مناسب می باشند می توان به کمپرسور بریستول، کمپرسور کولترون، کمپرسور تکامسه، کمپرسور کوپلند و کمپرسور سیلندر پیستونی دانفوس که به کمپرسور منیروپ دانفوس نیز شناخته می شود اشاره کرد. کمپرسورهای برودتی مورد استفاده در چیلر و سردخانهها معمولا پس از مدتی به علت عدم بازرسی و چکاپ کامل سیستم خراب شده و نیاز به تعمیرر و اورهال دارد لازم به ذکر است به علت اینکه این کمپرسور ها یکی از اصلی ترین قطعات مهم در سیکل به شمار می آید به همین دلیل ساخت این کمپرسور ها برای کارکد در مدت زمان طولانی انجام می گیرد اما عدم بازرسی این دستگاه به طور پیوسته سبب شده که مشکل بسیار کوچک در سیکل تبرید باعث خرابی و مشکل اساسی در این قطعه ی مهم کمپرسور دو سیلندر پیستونی صورت گیرد. از دیگر قطعات مورد نیاز از دو قسمت فیلتر و درایر به معنی خشک کن تشکیل شده است. درایر یا خشک کننده قسمت دیگر فیلتر درایر داده میشود تا رطوبت موجود در مبرد را جذب کند و بیشتر در چیلرهای که ماده مبرد فریون ۲۲ کار میکنند مورد استفاده قرار میگیرند. This  post w as generated by G᠎SA Content G᠎en erator DE MO .

کمپرسور سیلندر پیستونی

دیگر قسمت چیلر کمپرسور رفت و برگشتی هیتر کارتر میباشد که باید ۲۴ ساعت قبل از روشن شدن کمپرسور، در مدار قرار گیرد و در صد امتزاج روغن و مبرد را کاهش دهد. از دیگر قطعات مهم در چیلر تراکمی رفت برگشتی سلونویید والو در مدار چیلر سلونویید ولو یا شیر مغناطیسی سر راه مایع مبرد قبل از اواپراتور کار میگذارند. روی لوله مایع از کندانسور به ترتیب شیر سرویس ،چارچینگ ولو، فیلتر درایر، شیر برقی سایت گلاس تا شیر انبساط میباشد. موضوع تعمیرات و نگهداری کمپرسورهای برودتی بسیار مهم بوده و تأثیر مستقیمی بر روی کیفیت عملکرد و طول عمر آنها دارد. کمپرسور سیلندر پیستونی بیتزر bitzer سهم بسیار بزرگی از بازار فروش در ایران را دارد به طوری که میتوان نام بیتزر را در ایران به عنوان یکه تاز فروش کمپرسور ها سردخانه ای به زبان آورد. کمپرسورهای باز و نیمه بسته قابلیت باز و تعمیر شدن دارند ولی کمپرسورهای بسته این قابلیت را ندارند. از جمله تجهیزات مورد نیاز سرویس ولو میباشد و بعد از کندانسور قرار میگیرد و در ابتدای لوله مایع قرار دارد و زمانیکه احتیاج به بستن مدار مایع برای منظورهای مختلف مثل تعمیر و سرویس کردن فیلتر درایر یا شیر مغناطیسی و جمع کردن مایع مبرد در رسیور استفاده کرد.

میتوان با بستن این شیر حرکت مبرد را متوقف کرد و قطعه مورد نظر را تعمیر و یا تعویض کرد. کمپرسور فشار مبرد را افزایش می دهد و این امر سبب تحت فشار قرار دادن گاز و تولید هوای سرد می شود. اگر سرد کننده خراب شود ممکن است مشکلات دیگری را در کمپرسور ایجاد کند و کاملا خراب شود؛ پس صلاحیت و سابقه ی تکنسین برای نصب سیستم بسیار حائز اهمیت است. یک کنترل فشار روغن به نام اویل پرشر نیز که اختلاف فشار محفظه کارتر با خروجی پمپ سنجیده میشود و در صورتی که فشار کمتر از حد تنظیم شده باشد کمپرسور را از مدار خارج میکند. همچنین یک کنترل فشار بالا و کنترل فشار پایین به قسمت های high و low سیستم وصل میگردد و چنانچه فشار از حد تنظیم کمتر و یا بیشتر گردد کمپرسور از مدار خارج میگردد. در کمپرسور پیستونی که امروزه تولید می شود، ظرفیت کمپرسورها با تعداد سیلندر های فعال و تغییر دور موتور تنظیم خواهد شد. مشکلاتی که برای موتور کمپرسور ایجاد می شوند می تواند شامل داغ شدن بیش از حد، بارگیری بیش از اندازه و یا سوختن موتور باشد. در واقع عملکرد کمپرسور پیستونی که در سه نوع پیستونی، روتاری یا اسکرو در کولر گازی استفاده میشود به موتور خودرو شبیه است.

این سیستم ها در صورتی که مجهز به کمپرسور از نوع سمی هرمتیک اسکرو بیتزر باشند داری کارایی بالایی بوده و با کاهش مصرف انرژی، در بلندمدت هزینه های نصب و نگهداری رو کاهش می دهند. کندانسور های هواخنک نیز اساس کارکردشان گذر هوای اجباری و تقطیر مبرد میباشند. در نتیجه دما و فشار آن بالا میرود و سپس وارد کندانسور میگردد و گرمای خود را به آب یا هوا جاری بر روی کویل پس می دهد. ساختمان فیلتر از یک ورق مشبک فلزی که آنرا به شکل مخروط ناقص نورد و سپس توری نازک برنزی یا برنجی را روی آن میکشند را به وسیله یک بوش مسی بسته و لحیم میکنند. در چیلرها بیشتر از سیلیکاژل جامد که به صورت سنگ مشبک میباشد، استفاده میکنند. از اسم کمپرسورهای پیستونی میتوان فهمید، این کمپرسورها برای متراکم کردن مبرد از سیلندر و پیستون استفاده میکنند. درپوش این شیرها طوری ساخته میشود که مانند یک آچار جهت باز و بسته کردن شیر مورد استفاده قرار میگیرد. در کندانسور چیلر تراکمی سیلندر پیستونی مایع مبرد پس از خروج به شیر انبساط رسیده و فشارش ناگهان افت کرده و به صورت پودری شکل وارد محفظه اواپراتور میگردد. استفاده از اینورتر باعث میشود که کمپرسور در حالتی که دمای سردخانه به نقطه مطلوب رسیده خاموش نشود و در عوض با سرعت یا ظرفیت کمتری به کار خود ادامه دهد، به این ترتیب از استارتهای مکرر پیشگیری شده و علاوه بر آنکه عمر کمپرسور افزایش مییابد، مصرف برق نیز کاهش خواهد یافت. Th​is c on​te​nt has  been done  wi th G᠎SA C᠎ontent G enerat or Dem​oversion.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.