رابطه بین رژیم غذایی گیاهی و 4 بیماری شایع و تهدید کننده


کارشناسان در بسیاری از مطالعات خود رابطه بین مصرف غذاهای گیاهی و بیماری های مختلف را بررسی کرده اند.

به گزارش ایسنا، دلایل زیادی برای پیروی از رژیم غذایی گیاهی وجود دارد، اما رایج ترین آنها ممکن است فواید این نوع تغذیه برای سلامتی باشد.

رژیم غذایی گیاهی می تواند خطر بیماری قلبی، دیابت، فشار خون بالا، چاقی و برخی از انواع سرطان را کاهش دهد.

یک رژیم گیاهخواری برنامه ریزی شده راهی سالم برای تامین نیازهای غذایی افراد در هر سنی از جمله کودکان، نوجوانان و زنان باردار یا شیرده است.

نکته کلیدی برای پیروی از این رژیم این است که از نیازهای تغذیه ای و سیستم متابولیک خود آگاه باشید تا بتوانید رژیم غذایی خود را مطابق با آن برنامه ریزی کنید.

به گفته متخصصان، این یکی از سالم ترین رژیم های غذایی است زیرا مواد غذایی اصلی در رژیم غذایی گیاهی شامل میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، لوبیا و حبوبات است.

رژیم های غذایی گیاهی نیز در پیشگیری از بیماری های مزمن موثر است که دی بیت در مقاله ای به آن اشاره می کند:

رژیم غذایی گیاهی و بیماری قلبی

رگ های خونی با لایه ای از بافت به نام سلول های اندوتلیال پوشیده شده اند. مردم فکر می کنند این لایه مانند تفلون عمل می کند و نمی چسبد. با این حال، هنگامی که از رژیم غذایی حیوان پیروی می کنید، این عروق بیشتر شبیه نوار هستند و چربی موجود در جریان خون سفت می شود و در نهایت به صورت پلاک ظاهر می شود که باعث التهاب می شود.

این پلاک ها در نهایت می توانند جریان خون و اکسیژن را به قلب یا مغز کاهش دهند و باعث حمله قلبی و سکته مغزی شوند.

رژیم گیاهخواری و دیابت

رژیم غذایی گیاهی سرشار از کربوهیدرات هایی است که اکثر مردم فکر می کنند می تواند باعث دیابت نوع 2 شود.

اما در واقع، سبزیجات، حبوبات و سایر گیاهان غنی از فیبر حاوی کربوهیدرات های پیچیده ای هستند که هضم آن ها بیشتر طول می کشد و سطح قند خون را ثابت نگه می دارند. در نتیجه، ممکن است زمان و شرایط بهتری برای کاهش وزن داشته باشید زیرا اضافه وزن اغلب محرک دیابت است.

رژیم غذایی گیاهی و سرطان

نمی توان گفت که اگر از رژیم غذایی گیاهی پیروی کنید، به سرطان مبتلا نمی شوید. با این حال، بروز تا حد زیادی کاهش می یابد.

نتایج یک مطالعه جدید در بریتانیا نشان می دهد که با مصرف بیشتر غذاهای گیاهی می توان خطر ابتلا به سرطان را تا 14 درصد کاهش داد.

رژیم غذایی گیاهی و بیماری آلزایمر

مطالعات همچنین نشان داده اند که رژیم های غذایی سرشار از گوشت، شیر و غذاهای فرآوری شده سرشار از قند و چربی با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل مرتبط است.

تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی گیاهی می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد، به همین دلیل است که مردم به رژیم غذایی MIND علاقه زیادی دارند.

رژیم MIND ترکیبی از دو رژیم غذایی سالم، یک رژیم غذایی مدیترانه ای و یک رژیم غذایی DASH است. تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی و سرطان را کاهش می دهد و باعث ارتقای سلامت سیستم متابولیک بدن می شود.

رژیم دش مخفف رویکرد انگلیسی رژیم غذایی برای پیشگیری از فشار خون بالا است که حدود دو دهه پیش برای کاهش فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا طراحی شد. هر دو رژیم بر استفاده از پروتئین بدون چربی، غذاهای کم قند و کم نمک، پرهیز از غذاهای فرآوری شده و الکل، و همچنین افزایش چربی های سالم و شرکت در ورزش منظم بدن و فعالیت بدنی تاکید دارند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.