رونمایی از 4 دایره المعارف فرهنگ، هنر و تمدن کردی

ایسنا/ کردستان به همت حوزه هنری استان کردستان از 4 عنوان جدید دایره المعارف فرهنگ، هنر و تمدن کردستان با محورهای سینما، معماری، عرفان و موسیقی در کردستان روز شنبه 21 اسفندماه 92 در سنندج رونمایی می شود.

امین مرادی، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در نشست خبری با اشاره به تدوین دایره المعارف فرهنگ، هنر و تمدن کردستان از خرداد 95 گفت: در فاز اول، 4 عنوان از این دانشنامه در اسفند 1394 انجام شد. با حضور مسئولان کشوری و استانی، هنرمندان و پژوهشگران استان در پردیس سینمایی بهمن سنندج رونمایی شد.

وی افزود: همزمان با رونمایی، دبیرخانه دایره المعارف دائمی با حضور جمعی از اساتید بنام دانشگاه، هنرمندان و پژوهشگران استانی شروع به کار کرد و موضوعات و پیشنهادات را به صورت جدی در دستور کار قرار داد. جلسات منظم . .

رئیس دایره المعارف فرهنگ، هنر و تمدن کردستان گفت: متأسفانه به دلیل شرایط کرونری و محدودیت های ناشی از آن مدتی کار به تعویق افتاد.جلال نصیری هانیس، کردستان و عرفان دکتر بهروز خیریه، کرد و موسیقی با محوریت هارمونی محمد میرزایی، کردستان و معماری دکتر صلاح ویسی، پایانی و پس از طی مراحل مختلف چاپ، روز شنبه در مراسمی رونمایی و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

وی با اذعان به اهمیت دایره المعارف فرهنگ، هنر و تمدن کردی برای نسل های آینده گفت: میراث فرهنگی مناطق بومی ایران، ثروت ملی جامعه ایران و منبع بسیار غنی برای پژوهش های جامعه شناختی، مردم شناسی، تاریخی و زبانی است. .

مرادی ادامه داد: لزوم شناخت تاریخ تمدن و فرهنگ کشور که متأسفانه به دلیل برخورد جدی، نادیده گرفته شده و به دنبال جمع آوری و توزیع اسناد میراث فرهنگی و طبیعی و همچنین ارائه عمومی چهره فرهنگی کردستان است. پتانسیل توسعه اقتصادی منطقه به همراه شناخت پاسخ ها و رمز و راز تلاش پیشینیان و ارائه آن به زبان امروزی از جمله نکاتی است که کمتر علمی و جامع مورد توجه قرار گرفته است.

مرادی گفت: نویسنده کتاب در کتاب کردستان و سینما تاریخ کامل سینما و زندگینامه سینماگران استان کردستان را تا پایان نیمه اول سال 1400 به صورت پژوهشی و مصاحبه های متعدد و کامل نوشته است. و منبع معتبر.” گردآوری شده برای اهالی فرهنگ و هنر و پژوهشگران این حوزه.

وی درباره کتاب سینما و موسیقی گفت: نویسنده این اثر با محوریت هارمونیک، با کاوش عمیق در منابع متنوع و تحقیقات میدانی و کتابخانه ای، دیدار با هنرمندان قدیمی استان، سابقه ساز بسیار مهمی از زبان کردی دارد. مناطق به ویژه استان کردستان.» علاقه مندان گفتند.

رئیس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به جایگاه عرفان در کردستان و روش های نقشبندیه و قادریه، درباره کتاب «کردستان و عرفان» نیز گفت: این کتاب یکی از مهم ترین کتاب هایی است که به طور خاص مورد استناد قرار گرفته است. او عرفان را به زبان کردی آموخته و با نثر تاریخ عرفان، روش ها و موضوعات مرتبط با آن را به زبانی ساده و روان ارائه می کند.

وی ادامه داد: در کتاب کردستان و معماری، خواننده با سبک های مختلف معماری در کردستان و تاثیراتی که تمدن های مختلف بر آن گذاشته اند آشنا می شود و انواع سبک های معماری کردستان و ویژگی های آن را به صورت تخصصی بیان می کند. “

وی با دعوت از عموم مردم برای حضور در مراسم رونمایی که روز شنبه 21 اسفندماه ساعت 16:30 در سالن شماره یک پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار می شود، تاکید کرد: به تولید آثار هنری در یکی از محورهای اصلی و جدی برنامه های هنر و بسیاری از آثار دیگر در قالب آلبوم های موسیقی، پژوهش های موسیقی، شعر و کتاب داستان به همراه عناوین دیگر از دایره المعارف فرهنگ، هنر و تمدن در مراحل پایانی تولید و سال 1401 قرار دارند. سال بسیار پرباری در این زمینه است، ما محصولات هنری را می بینیم.

شایان ذکر است که قبل و در فاز اول پروژه دایره المعارف فرهنگ، هنر و تمدن، 4 عنوان کردستان و مستشرقان به قلم دکتر کامبیز کریمی، کردستان و مشاهیر – به قلم هادی یوسفی و کردستان و ادبیات عامه. جمال احمدی.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.