رشد رفتارهای پرخاشگرانه در سایه اختلاف طبقاتی


ایسنا/ اصفهان یک روانپزشک با اشاره به اختلاف طبقاتی در جامعه و خشم فزاینده ای که فوران کرده است، گفت: مشکلات مستمر اقتصادی و اجتماعی، احساس یأس و ناامیدی در جامعه منجر به رفتارهای تکانشی و عصبانیت بدون فکر و آینده نگری می شود که می تواند منجر به بحث و جدل. ، دعوا، قتل و حتی خودکشی.

علیرضا جباری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در بسیاری از موارد انتشار اخباری مانند قتل یک زن توسط همسرش توسط رسانه ها، واکنش های زیادی را از سوی افراد جامعه به دنبال دارد. در این شرایط به دلیل قطع شدن امنیت جامعه، همه به دنبال یافتن عامل این حادثه ناگوار یا راه حلی برای جلوگیری از تکرار آن از دید خود هستند و خیلی زود علت این موضوع بسته می شود. .

وی گفت: شاید بهتر باشد به قتل های افتخاری نگاه جامع تری داشته باشیم.

این روانپزشک افزود: برخی معتقدند قتل ناموسی با خرده فرهنگ هایی مرتبط است که در برخی نقاط کشور به دلیل مسائل فرهنگی و مذهبی وجود دارد. این فقط یک مسئله منطقه ای نیست، بلکه مسئله ای است که جامعه امروز ایران با آن دست و پنجه نرم می کند و در شمال کشور یا حتی در تهران، پدری در حال کشتن فرزند خود است، بنابراین به نظر می رسد ریشه این کشتارها نداشته باشد. صرفا فرهنگی .

وی با بیان اینکه قتل های ناموسی در کشورهای دیگر و به شکل های دیگر هم دیده می شود، خاطرنشان کرد: یک پسر 17 ساله در آمریکا اخیرا از ساختمان کنگره خارج شد و با اسلحه به سه نفر شلیک کرد. بنابراین در اینجا علت و انگیزه قاتل خیلی مهم نیست، بلکه شرایطی است که افراد در جوامع مختلف به خود اجازه می دهند جان دیگران را بگیرند.

این روانپزشک ادامه داد: قتل ناموسی تنها یک موضوع اجتماعی یا فرهنگی نیست، بلکه مسائل روحی و روانی نیز در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر اینکه قتل های ناموسی را باید در ابعاد مختلف دید، تصریح کرد: گلایه ای که می توان از رسانه های داخلی وارد کرد این است که هرگز قتل های ناموسی را قبل و بعد از آن نمی گویند. قاتل که قبلا سابقه ناهنجاری ها و کارهای مشابه داشته، سابقه این رفتارها و اعمال را در خانواده داشته، دوران کودکی خوبی داشته، با پدر و مادر رابطه خوبی داشته، آیا این فرد تحصیل کرده است، چه سابقه ای داشته است. خانواده یا محیط بد است و سوالاتی از این دست بی پاسخ می مانند.

متخصص مغز و اعصاب گفت: محدود کردن کشتار به احترام حرص و طمع و یا محکوم کردن رسانه ها و محدود کردن شبکه های اجتماعی، محکومیت تعصب یا مذهب و غیره. یک نفر مرتکب قتل شده است و باید او را به مجازات و ساکت کردن افکار عمومی محکوم کنیم، اما سایر جنبه های این امر را نادیده بگیریم. داستان..

وی با اشاره به ابعاد اجتماعی و اقتصادی قتل ناموسی خاطرنشان کرد: گاهی شکاف طبقاتی در جامعه به وجود می آید و میزان خشم فزاینده در جامعه منفجر شده است. در ایالات متحده و هر کشوری که اختلافات طبقاتی در حال افزایش و کاهش است، چنین رفتارهای توهین آمیز و تکانشی بیشتر دیده می شود و به طرق مختلف دیده می شود، از دعوا بر سر پارکینگ ها تا قتل عام هایی که ریشه در فرهنگ، تعصب و غیرتی دارد. .

جباری تاکید کرد: مشکلات اقتصادی، مشکلات اجتماعی بی‌سابقه، دوری از پیش‌بینی مردم از زندگی‌شان، احساس یأس و ناامیدی در جامعه، تبدیل به رفتارهای تکانشی و عصبانیت‌آمیز بدون فکر و پیش‌بینی قبلی می‌شود که منجر به نزاع و دعوا و قتل و حتی خودکشی می‌شود..

«قتل یکی از علل اصلی مرگ و میر زودرس در مردان و زنان است و بر اساس مطالعه لانست در سال 2013 در ایالات متحده، از هر هفت قتل، یک مورد قتل است». مردان نسبت به زنان، یعنی میزان خشونت مردان علیه زنان 6 برابر بیشتر است.

این روانپزشک با بیان اینکه عوامل مختلفی در موارد تجاوز نقش دارد، تصریح کرد: اعتقاد به اینکه زن مسئول یک رابطه زناشویی خوب است و اگر مشکلی وجود داشته باشد مقصر زن است یا اینکه آبروی مرد به رفتار همسرش بستگی دارد. و یکی از این عوامل این است که اگر زن محترمانه رفتار نکند، آبروی مرد به خطر می افتد.

وی گفت: خشونت فیزیکی یک راه قابل قبول برای حل مناقشات و یک روش رایج برای نشان دادن و اعمال فشار بر همه طرف ها به ویژه مردان است. باورهای دیگری نیز در جامعه ما وجود دارد، از جمله اینکه مردان حق دارند. برای اینکه قدرت خود را در رابطه به شکل خشونت نشان دهد و بتواند رابطه را کنترل کند، این حق نیز مورد قبول جامعه است. حتی طلاق در شرایطی که هر دو طرف نمی توانند رابطه عاطفی صمیمی داشته باشند، رسوایی و بسیار زشت است، به خصوص اگر توسط یک زن پیشنهاد شود. فرآیندهایی مانند پرداخت وقف، شیرها، در جامعه به عنوان حق مرد برای داشتن یک زن شناخته می شود و وقتی مرد این حق را می پردازد، به نظر می رسد حق مالکیت زن را دارد. اینها مسائل فرهنگی در جامعه است که می تواند ریشه برخی خشونت ها باشد.

جباری همچنین با اشاره به مسائل اجتماعی از جمله فقر عمومی شدید، تبعیض در اقشار مختلف جامعه به ویژه در دهه های پایین و نابرابری اقتصادی به عنوان منشأ خشم ناخودآگاه است که می تواند خود را در قالب خشونت خانگی و فوران خشونت نشان دهد. .

او اضافه کرد: فقدان قوانین پیشگیری، و پیامدهای گسترده آن در جامعه، می تواند منبعی برای تخلیه خشم از جایی باشد که در دسترس است. هر چه اختلاف طبقاتی در جامعه بیشتر باشد، خشم بیشتر می شود. زمانی که انسان نتواند آرزوها و آرزوهای خود را برآورده کند، خود را به صورت خشم شدیدی نشان می دهد که می تواند در جاهای مختلف خود را نشان دهد. یکی از این آزارها خشونت خانگی است و یکی از مهم ترین مظاهر خشونت خانگی رابطه زن و شوهر است.

این روانپزشک گفت پیگیری قتل‌های ناموسی می‌تواند به ما کمک کند تا نگاهی جامع‌تر و دقیق‌تر به این حوادث تلخ داشته باشیم و از تکرار آن‌ها جلوگیری کنیم.وی افزود: مسائل اقتصادی، اجتماعی، فردی، خانوادگی و زیست محیطی از یک سو و مسائل معاصر جامعه از سوی دیگر در برخورد با قتل های ناموسی بسیار حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر اینکه مجازات اعدام، محدودیت رسانه ها و شبکه های اجتماعی و پوشش مستقیم موضوع نمی تواند راهگشا باشد، گفت: ما به جامعه کمک می کنیم تا راه حلی پایدار برای این مشکل پیدا کند نه عرضی و ثانیه ای. پاسخ هایی که در جامعه امروزی بسیار رایج است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.