الزام بیمه سلامت برای جبران خروج ارز اختیاری دارو / واگذاری حدود 8 میلیون نفر بدون بیمه


معاون خدمات درمانی سازمان بیمه سلامت با تشریح نحوه اقدام بیمه‌گران در صورت رد ارز ترجیحی، تاکید کرد: برای جبران حذف ارز اختیاری از دارو و لوازم پزشکی، بیمه‌گران نیاز به تامین منابع دارند. زیرا در غیر این صورت نمی توانیم این هزینه را از منابع خود تامین کنیم.

دکتر. مهدی رضایی در گفت وگو با ایسنادر مورد تصمیم اخیر مجلس در مورد برداشت مشروط ارز اختیاری وی درباره واردات کالاهای اساسی از جمله دارو و ملزومات پزشکی گفت: موضوعی که در این زمینه در مجلس مطرح شد برای جبران خروج ارز اختیاری دارو و ملزومات پزشکی از طریق بیمه یا سایر وسایل مطمئن در صورت صلاحدید دولت مورد تاکید قرار گرفته است. این که توسط شرکت های بیمه اجرا می شود، باید کار را از طریق زیرساخت الکترونیکی دنبال کنیم.

الزام بیمه برای حذف ارز ترجیحی

نحوه جبران هزینه های افزایش یافته بیمار

وی گفت: از نظر ما امکانات این امر در حال فراهم شدن است و اگر این وظیفه به عنوان یک تکلیف قانونی به ما محول شود، آمادگی فنی داریم تا در سامانه های الکترونیکی خود آن ها را پیاده سازی کنیم تا وظیفه مجلس محقق شود. . با کمترین پیچیدگی. ”نرخ ارز را به بیمار برگردانید.

وی افزود: البته مقرر شده برای این موضوع از سوی بیمه ها این است که منابع مابه التفاوت ریالی مبلغ در اختیار بیمه ها قرار گیرد. رقم مورد نیاز از 60 هزار تا 120 هزار میلیارد گنبد است که حدود 2 تا 4 برابر بودجه سالانه سازمان بیمه سلامت است. قطعاً اگر منابع آن از سوی دولت در اختیار ما قرار نگیرد، نمی توانیم این هزینه را از منابع خودمان متقبل شویم. مجلس در این زمینه تکلیف روشنی دارد و اعلام کرده است که منابع مورد نیاز برای رد ارز ترجیحی از سوی دولت تامین می شود و در صورت انتخاب بیمه از سوی دولت می توانیم مابه التفاوت نهایی را در اختیار مصرف کننده نهایی قرار دهیم.

وی ادامه داد: زمانی که قرار است در جایی یارانه داده شود، قوانین باید مشخص باشد تا از سوء استفاده های احتمالی جلوگیری شود. براستی برای داروهای یارانه ای حتما باید مواردی مانند سهمیه اعمال شود که جز با سامانه های الکترونیکی امکان پذیر نیست.

نقش تجویز الکترونیکی در اصلاحات بهداشت اولیه

رضایی تاکید کرد: به عنوان مثال باید در سامانه ها تعریف کنیم که هر فرد تا چه حد مجاز به مصرف دارو با یارانه است و حفظ سهم هر فرد تنها با نسخه الکترونیک امکان پذیر است. این بزرگترین نعمت نسخه الکترونیکی است که در اینجا کارکرد خود را نشان می دهد و آسان ترین راه برای تحقق این درخواست مجلس نسخه الکترونیکی است. خوشحالیم که این سامانه و زیرساخت های فنی آن را با همه سختی ها فراهم کرده ایم و در چنین شرایطی می توانیم در اصلاحات اساسی سلامت نقش آفرینی کنیم.

وی گفت: به عنوان مثال بیمار دیابتی در یک ماه با نظر پزشک حد معینی از دارو مصرف می کند و اگر بخواهد فراتر از حد تجویز شده دارو دریافت کند باید بقیه را بدون یارانه تامین کند. مبلغ را رایگان بپردازید با مصرف غیر متعارف دارو، تحویل دارو می تواند در یک چرخه غیررسمی رخ دهد. این دارو به مصرف کننده نهایی یارانه تعلق می گیرد و با تعیین محدودیت می توان از قاچاق مواد مخدر جلوگیری کرد.

مسئولیت حدود 8 میلیون نفر بدون بیمه در صورت حذف ارز ترجیحی دارو

قائم مقام بیمه سلامت درباره وضعیت بیمه نشدن پس از واگذاری ارز ترجیحی گفت: تمهیدات فنی برای این موضوع اندیشیده شده است و می‌توانیم برای واگذاری ارز ترجیحی یارانه بدهیم. این شخص بیمه نیست.

او جدا از بحث بیمه گفت: بین 5 تا 8 میلیون نفر بدون بیمه در کشور وجود دارد. با اجرای این قانون، اگر فردی بیمه شده باشد و برای دریافت دارو به داروخانه مراجعه کند، تعهدات بیمه ای و مابه التفاوت نرخ ارز از مبلغ دارو کسر می شود، اما اگر کسی بیمه نداشته باشد، این کار را انجام می دهد. فقط حق دریافت مابه التفاوت نرخ ارز را دارند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.