8 مزایا و معایب جوشکاری CO2

8 مزایا و معایب جوشکاری CO2 (میگ و مگ)
جوشکاری آرگون, جوش کاری آرگون, جوشکاری co2

در غلظت های بالاتر (تا ۲۵٪ هیدروژن)، آن را می توان برای جوشکاری مواد هدایت کننده مانند مس استفاده کرد. در جوشکاری استیل های کربن دار تنش سطحی باعث نفوذ کمتر جوش می شود که این تنش را با گازهای محافظ جوش دیگر مانند هلیوم یا آرگون نمی توان کاهش داد. از دی اکسید کربن برای جوشکاری سایر فلزات به دلیل آسیب به خواص متالوژیکی استفاده نمی شود. اين روش برای جوشكاری فلزات سخت و معمولی در تمامي ضخامتها مورد استفاده قرار ميگيرد. چرا از CO2 در جوشکاری استفاده می شود؟ دستگاه جوش co2 با ایجاد قوس الکتریکی سیم جوش و فلز پایه را ذوب می کند، تا در شکاف مورد نظر اتصال برقرار شود. اتصال سیم مسی به صفحه مسی با جوش آرگون یکی از روش های اتصال سیم و صفحه ارت است که بر اساس برقراری قوس الکتریکی میان دو الکترود انجام می شود ، این نوع جوش صفحه ارت با نام TIG نیز شناخته می شود. سیم جوش مورد استفاده این دستگاه به طور خودکار در مشعل جوش تغذیه می شود تا فرآیند جوشکاری در امتداد طولانی فلز بدون هیچ گونه شکست دنبال شود. در بیشتر دستگاه های جوش از الکترود استفاده می شود که در مدت کوتاهی تمام می شود و مجددا نیاز به تغییر الکترود در دستگاه وجود دارد، اما در دستگاه جوش co2 سیم جوش به جای الکترود مورد استفاده قرار می گیرد، که امکان جوشکاری تا مدت زمان زیادی را برای جوشکار فراهم می کند.  Content h​as been generated  by GSA C​on tent G​en erat or D emoversion.

جوش کاری آرگون

آرگون غالباً با دی اکسید کربن (CO2) ، هیدروژن (H2) ، هلیوم (He) یا اکسیژن (O2) برای تقویت خصوصیات قوس یا تسهیل انتقال فلز در جوشکاری قوس فلزی گازی (GMAW یا MIG) مخلوط می شود. جوش مگ یا دی اکسید کربن به دلیل تولید جرقه کمتر برای جوشکاری فلزات مغناطیسی و غیر مغناطیسی مورد استفاده فراوانی دارد. اين فرايندبصورتی است كه می تواند در مورد بيشتر فلزات مغناطيسی و غير مغناطيسی مفيد باشد. وقتی پیچ و مهره برای اتصال قطعات جوابگو نباشد، می توان از جوش فلزات استفاده کرد. مطابق با سازندگان برتر دستگاه جوشکاری Co2 در دنیا ، دستگاه جوشکاری Co2 صرف نظر از ضخامت آن روی فولاد همچنین برای نیکل ، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ و آهن فرفورژه غیره استفاده می شود. عمده ترین کاربرد دستگاه جوش co2 در صنعت ساختمان سازی به خصوص تولید تیرورق هایی است که به عنوان اسکلت پایه در سازه های فولادی کاربرد دارند. به همین دلیل جوشکاری یک شغل گسترده به شمار می رود و بهترین روش برای یادگیری این حرفه، شرکت در دوره های آموزشی جوشکاری CO2 آموزشگاه آریاگستر می باشد که در کوتاه ترین زمان از صفر تا صد جوشکاری CO2 را فرا می گیرد.

درشکل زیر اجزای تشکیل دهنده تورچ نمایش داده شده است .

اصلی ترین دلیل استفاده از co2 در جوشکاری به دلیل نقش محافظتی ان است اما استفاده از این گاز مزایای دیگری را نیز به همراه دارد. هیچ وقت نباید به سر تورچ co2 ضربه وارد شود و در حد امکان باید با اسپری مخصوص تمیز شود. یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه تولید محافظ شاخ گوزنی است از آنها به عنوان محافظ در ساختمان های مسکونی و بر سر در خانه ها، استفاده می شود. انواع جوشکاری برای اتصال قطعات فلزی و غیر فلزی به کار می رود. با توجه به عدم وجود سرباره، جرقه و دود، نیاز به پاکسازی بسیار کمتر از دیگر شیوه های اتصال است. درشکل زیر اجزای تشکیل دهنده تورچ نمایش داده شده است . در جوشکاری CO2 سیم جوش توسط موتور تغذیه به طور خودکار به مشعل جوش داده میشود. قابلذکر است؛ افزایش نرخ محدب گرده سبب حذف تمایل به ترک در سطح جوش میشود. در جوشكاری با CO2 گاهی يك لايه نازك سرباره روی گرده جوش را می پوشاند كه بايد اين لايه از روي سطح جوش برطرف شود.

دستکش محافظ نیز برای جلوگیری از آسیب های احتمالی لازم است و در زمان جوش دادن که دما به شدت بالا می رود ، مراقب باشید که دچار سوختگی دست نشوید . 1. حالت ارتجاعی خود را در اثر گرم شدن از دست نداده باشد. می توان با سرعت زیاد قطعات روی را جوش داد و درز جوش خورده تمیزی به دست آورد. سطوح اتصال درز جوش باید تمیز شوند. هنگامی الکترود ها بیش از اندازه داغ شوند، سیم جوش در اتصال با آن، بیشتر خواهد سوخت و در نتیجه ناخالصی در محل جوشکاری ایجاد می شود. جوشکارها برای انجام دقیق تر جوشکاری های خود با این روش، دقیقا مثل جوشکاری با اشعه اکسی استیلن عمل می کنند و از سیم های مختص جوشکاری استفاده می کنند. با توجه درجه حرارت بسیار بالای قوس جوشکاری CO2، این گاز به مونوکسید کربن و اکسیژن تجزیه می شود که از اکسیداسیون فلز جوش جلوگیری می کند. اندازه شيار قرقره كشنده واير فيدر دستگاه جوش بايد با قطر سيم جوش مصرفی همخوانی داشته باشد و نازل ورودی انتهای تورچ جوشكاری دقيقاً در مقابل شيار قرقره كشنده جوش قرار گرفته باشد، ضمناً نوك اين نازل تيز باشد، زيرا باعث آسيب زدن به سيم جوش می گردد.

جوش ضعیف اگر رفع نشود میتواند خطرساز باشد.

در پایان امیدواریم که این مطلب که توسط تیم تولید محتوا اتود آماده شده است، توانسته باشد اطلاعات مفیدی را درباره دستگاه جوش CO2 و کاربردهای آن در اختیارتان گذاشته باشد. جهت جلوگيری از چسبيدن جرقهها به داخل شعله جوش و اطراف نازل سيم جوش در ابتدا و همچنين در فواصل بين كار و بعد از تميز نمودن آثار جرقه ها از اسپری ضدجرقه استفاده گردد. با نگاهی به دور و بر می توان کاربردهای گسترده جوشکاری را در لوازم خانگی و فضای اطراف نیز دید. بدون وجود آرگون، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن در اطراف قطعه جوشکاری میتواند خطر آفرین باشد در نتیجه با استفاده از گاز آرگون این خطر را دفع میکنند. جوش ضعیف اگر رفع نشود میتواند خطرساز باشد. از الكترود با قطر نسبتاً كم استفاده میشود، كه باعث بالا رفتن چگالی جريان میشود ودرصد بالايي از سيم جوش در منطقه اتصال سُلب میشود. اگر می توانید قوس را مشتعل کنید، از آن برای اتصال الکترود تنگستن به قطعه کار و ایجاد استخر مذاب، یک گودال از ماده مایع استفاده می کنید که حتی در هنگام جوشکاری شروع به خنک شدن می کند. به جوشکاری co2 جوش MAG نیز می گویند.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

اندونزی سفیر بریتانیا را فراخواند

اندونزی امروز (دوشنبه) از سفیر انگلیس خواست پرچم همجنس گرایان را در سفارت خود به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.