نظر رئیس موسسه محیط زیست در مورد اجرای طرح گردشگری آشوراده


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به چالش های اجرای طرح گردشگری در منطقه آشوراده گفت: گردشگری در آشوراده مجوز دارد اما اجرای آن نیازمند رعایت دستورالعمل های زیست محیطی است.

علی سلاجقه در گفت وگو با ایسنا وی در تشریح موضوع گردشگری در منطقه آشوراده گفت: ما در سازمان حفاظت محیط زیست خوشحالیم که رئیس جمهور در اولین لحظات سفر خود به استان گلستان مشکلات زیست محیطی را مد نظر قرار داده و از منطقه بازدید کرده است. موضوع گردشگری آشوراده ارتباطی به دستور اخیر رئیس جمهور ندارد و گردشگری این منطقه در فروردین ماه سال 1400 مجوز خود را دریافت کرد و مجوز زیست محیطی این موضوع نیز در سال 1397 صادر شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: حتی در رابطه با معافیت های مردم در این منطقه به مساحت چهل هکتار و بیشتر، مجوز از شورای عالی شهرسازی گرفته شده است و خیر. مشکل در این است.»

وی با تاکید بر اجرای این طرح به عنوان چالش اصلی ادامه داد: همچنین صدور مجوزهای زیست محیطی در سال 1397 با اسناد بالادستی جاری و بازدید فروردین 1400 نمایندگان کمیسیون اصل 90 مجلس از آشوراده، قانونی و مشکلی ندارد. اما چالش اصلی ما نحوه اجرای آن است.

سلاجقه مشکل این منطقه را عدم اجرای صحیح طرح گردشگری دانست و گفت: مجری این طرح سازمان دهیاری ها و شهرداری های استان گلستان است. این سازمان باید دستورالعمل ها و مواردی را که اداره کل ارزیابی محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست در قالب مجوز در اختیار آنها قرار می دهد، رعایت کند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است و تا زمانی که این موضوع حل نشود، مشکلاتی وجود دارد. صدور مجوز نیز سه سال طول می کشد و باید تمدید شود. مسائل زیست محیطی باید در نظر گرفته شود تا اجازه کار داشته باشیم.

شما حتی باید از چهار فیلد استفاده کنید!

وی با تاکید بر اهمیت استفاده مناسب از چهار منطقه حفاظت شده گفت: معتقدیم حتی چهار منطقه حفاظت شده نیز باید نسبت به استفاده از توانمندی های مردمی آگاه باشند. اگر بتوان چهار منطقه را به گونه ای مدیریت کرد که فقط جوامع محلی و مردم بومی ساکن در آن منطقه بتوانند از معیشت جایگزین بهره مند شوند، باید از این قابلیت ها استفاده و تقویت شود. این بهره وری باید در چارچوب قانون و شاخص های زیست محیطی باشد.

سلاجقه در پایان با اشاره به لزوم همکاری جامعه محلی در این طرح گفت: موضوع اصلی بر مبنای حضور مردم و جوامع محلی است. این طرح می تواند به نوعی جایگزین مسائلی مانند شکار غیرقانونی شود. شکار غیرمجاز در حال حاضر موضوعی است که حتی به یک تابو تبدیل شده است که جرقه آن را برخی از مسئولان استانی نیز زده اند. برای اجرای این طرح باید تمامی دستورالعمل های ارائه شده توسط مجمع کمیته ارزیابی رعایت شود و ذینفعان این طرح جوامع محلی منطقه باشند. دهیاری ها تا امروز دستورالعمل صدور پروانه را رعایت نکرده اند و این مشکل باید برطرف شود.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.