از دادخواست «ازدواج مجدد» تا «وقف»، فقط برای «زهر کردن چشم»

بر اساس آمارهای موجود، در چهار سال گذشته بیشترین طلاق ها در پنج سال اول زندگی مشترک اتفاق افتاده است و کارشناسان تعداد زوج هایی که طلاق را انتخاب کرده اند دلایل موجهی دارد، تعداد زوج هایی که تنها به دنبال طلاق هستند. . لجاجت و لجاجت و به اصطلاح «حساب کار زوجه» آنها به دادخواست «نفقه»، «وقف» و حتی دادخواست «عج» و نهایتاً طلاق کوچک نیست، در حالی که مهر طلاق در شناسنامه ها است. این زن و مرد از هم جدا می شوند، هرگز به طلاق فکر نمی کردند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، در شش ماهه نخست امسال بیش از 30 هزار طلاق برای زوج هایی که ازدواجشان کمتر از پنج سال به طول انجامیده است، به ثبت رسیده است که 19.7 درصد از این طلاق ها عمر طولانی داشته است. مدت ازدواج کمتر از یک سال طول می کشد.

از یک دادخواست

اگرچه آمار دقیقی از دلایل موجه و گاه ناموجه این طلاق ها وجود ندارد، اما به گفته حقوقدانان و روانشناسان، بر اساس تجربیات و مشاهدات، در بسیاری از موارد، به ویژه در سال های اولیه مراقبت متقابل، زندگی می کنند و در بین زوج های جوان مانند متولدین زندگی می کنند. در شهرستان دهه هفتاد مشاهده می شود که زوجین با کوچکترین اختلاف و از نظر خود تنها به قصد «تنبیه» همسر یا گرفتن «زهر چشمی» و نشان دادن «حق با کیست» وارد فرآیند «همه» با هم نشدند. دست از حرف زدن بردارید و در نهایت بدون هیچ انگیزه اولیه طلاق بگیرید.

از دادخواست «ازدواج مجدد» تا «وقف» فقط تا «زهر چشم»

سمیرا مقدسی، وکیل پایه یک دادگستری وی با بیان اینکه انعطاف پذیری و تحمل مشکلات در نسل جدید نسبت به نسل های گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، درباره تجربیات خود در برخورد با مراجعینی که بدون قصد طلاق وارد روند طلاق شده اند، به ایسنا گفت: در بسیاری از موارد شاهد بوده ام. . ، زن و شوهر به این قصد وارد روند طلاق شده است که زن خود را به صلاح می داند «مودب» رفتار کند و در نهایت زن به خواسته زن یا شوهر عمل کرده و حتی یک درصد هم به طلاق فکر نکرده است. مثلاً زوجه بدون مراجعه به مشاور و یا مشورت با بزرگان خانواده برای رفع مشکلات دادخواست نفقه یا وقف می دهد و زوج نیز به نوبه خود به دادخواست اطاعت می کند تا نادیده گرفته نشود. حتی در مواردی زوج به دلیل آزار و اذیت زن و به عقیده وی به دلیل «مسمومیت چشم زن»، شکایت ازدواج مجدد می کند.

به گفته مقدسی، اختلافات آنقدر بالا می گیرد که در نهایت این زوج به طور ناخودآگاه راهی جدایی و طلاق می شوند، در حالی که این زوج اصلاً قصد طلاق نداشتند.

زن و شوهر “در کل” فقط برای اینکه حرفشان را روی صندلی بگذارند

این وکیل دادگستری ادامه داد: دریافت زوج از این لجبازی ها این است که اگر زوج به وادی مسائل حقوقی نزول کند و دعوی کند، از آن محروم و زیان نمی شود، بنابراین هر دو دعوی را مطرح می کنند. اساساً زن و مرد تا زمان طرح دعوی یکدیگر را می بخشند، اما وقتی رد پای آنها به دادگاه و اطرافیانشان می رود، آشنایان و خانواده از یکی از دعاوی این زوج مطلع می شوند، زوج دیگر فقط می روند تا ثابت کنند که هستند. درست. .. و برای اینکه نشان دهند قانون به آنها حق داده است تا آخر طلاق می روند.

وی معتقد است که بیشتر این لجبازی ها ناشی از بی تجربگی زوجین و بالعکس عدم آگاهی از مهارت های زندگی مشترک است که در نهایت به جای حل مشکل با روی آوردن به طلاق، با کمترین مشکل، بنیان خانواده را ریشه کن می کند. .

ما به هیچ وجه به فردی که دچار سقط جنین شده است توصیه نمی کنیم که در زندگی مشترک صبور باشد

مقدسی با تاکید بر اهمیت مشاوره قبل از طلاق، تصریح کرد: برخی از زوجین برای بهبود زندگی خود تمام راه را طی کرده اند، با مراجعه به روانشناس و مشاور سعی در بهبود زندگی خود داشته اند اما در نهایت به دلیل ظلمی که به آنها شده است. در معرض. ، آنها تصمیم گرفتند که طلاق بگیرند. ما به هیچ وجه به فردی که دچار سقط جنین شده است توصیه نمی کنیم که در زندگی مشترک صبور باشد. در این شرایط توصیه نمی کنیم که زوجین هر اتفاقی را در زندگی مشترک خود بپذیرند و در زندگی مشترک بمانند. اما مرز باریکی بین صبور بودن و کنار هم ماندن و طلاق وجود دارد. در واقع زوجین باید در زندگی مشترک به دنبال حق و حقوق خود باشند، اما باید به روش صحیح و پس از تلاش برای طلاق تصمیم به طلاق بگیرند و عجله ای برای طلاق نداشته باشند.

وی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه زوجین باید مهارت های زندگی و حل مسئله را بیاموزند به زوجین توصیه کرد که تا حد امکان فرآیند طلاق را به تعویق بیاندازند و روانشناسان به حل اختلاف پاسخ می دهند و شخصاً با مشاوره نتیجه مثبتی را دیده ام. مراجعه کنندگان به روانشناس مراجعه کنند زیرا مشاوران به خوبی می دانند که چگونه زوج ها را به مسیر خود بازگردانند.

“حمل” مشکلات به جای “حل” مشکلات

دکتر محمد ابراهیم تکلو، روانشناس وی درباره اینکه چرا زوج ها در روابط خود به جایی می رسند که به دلیل لجبازی طلاق می گیرند، به ایسنا گفت: متأسفانه برخی از زوج ها به جای حل «مشکلات» و در نهایت با مشکلات حل نشده «مشکلات خود را حمل می کنند». ناگهان انباشته می شود و شیب می کند. آنها را به کار جداگانه سوق می دهد.

این روانشناس با اشاره به مجموعه «مشکلات حل نشده» زوج ها و تأثیر آن بر لجبازی، ادامه داد: زوج هایی که وارد این فاز می شوند به دلیل پیچیدگی ها و مشکلات حل نشده قبلی، دچار خلوت و لجبازی می شوند. بسیاری از مشکلات و مسائل حل نشده ای که زوجین نسبت به آنها بی تفاوت هستند و به آنها توجهی نکرده و یا نتوانسته اند حل کنند، این مشکلات ایجاد می شود زیرا در صورت وجود گفت و گوی موثر بین زوجین، می توان برخی از اختلافات را حل کرد و درک کرد. تفاوت. .

گفت و گوی «حق به طرف» اولین گام برای جدایی است

تکلو با بیان اینکه نوع گفتگوی زوجین در مورد اختلاف نظر نیز بسیار مهم است، بیان کرد: گاهی پیش می آید که نوع گفتار یکی از همسران درست است و همسر از این گفتار انتقام می گیرد. همچنین در این شرایط زوجین برای اینکه ثابت کنند حق با آنهاست و دست کم نمی گیرند به جدایی و طلاق می روند.

به گفته وی، در چنین مواقعی، زوجین بدون مهارت حل مسئله و مهارت گفت و گو، صرفا برای اینکه حرف خود را به گوششان برسانند، طلاق می گیرند.

تکلو با تاکید بر اهمیت حفظ «احترام» و «حیثیت» زوجین در صورت اختلاف، ادامه داد: وقتی به اصطلاح روی یکدیگر باز شود، مردم دیگر چیزی نمی‌گویند و نمی‌گویند. وقتی رگ عزت و احترام بین زوجین شکسته شود جمع آوری آن سخت می شود.

اهمیت بلوغ عاطفی و روانی برای ازدواج

این روانشناس در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه رفتار عاطفی در مواقع اختلاف می تواند منجر به طلاق شود، درباره اهمیت بلوغ عاطفی و روانی برای ازدواج گفت: به نوعی می توان گفت که این افراد عاطفی و عاطفی ندارند. بلوغ روانی، بلوغ روانی و بنابراین نمی تواند. با مسائل و مشکلات به درستی برخورد کنید و احساسات آنها را مدیریت کنید. زوجین برای حل مشکلات بدون جهت گیری باید با یکدیگر صحبت کنند و مشکل حل مسئله و گفتگو را بدانند. آنها نباید مشکلات جزئی را نادیده بگیرند و از ابراز ناراحتی جزئی خودداری کنند. گاهی این دلخوری سوء تفاهمی است که از دیدگاه متفاوت زوجین ناشی می شود. گاهی اوقات همسر از این که همسرش اصلا متوجه اشتباه او نشده و بدون نیت شیطانی این کار را انجام داده است ناراحت می شود. از سوی دیگر، لحن ابراز دلخوری و امور باید دوستانه باشد تا همسر مراقب سخنان زن یا شوهر نباشد.

تأثیر اختلالات شخصیت بر لجبازی و در نهایت طلاق

ادعای همسر تسلیم شد = ضرر؟

وی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود درباره تاثیر اختلالات شخصیت بر اختلافات و طلاق توضیح داد: برخی از اختلالات شخصیتی مانند حالت تهوع یا اختلال شخصیت مرزی و ناپایدار منجر به ناتوانی در مشاهده و تحلیل دقیق مسائل و در مقابل به دوره لجبازی می شود. و رابطه را به سمت جدایی و طلاق سوق می دهد. برخی نیز معتقدند که اگر نتوانند حرف خود را به کرسی بنشانند، جنگ را باخته اند زیرا تسلیم شده اند و همسر خود را خواسته اند. این افراد ضررهای طبیعی در زندگی را مساوی با ضرر می دانند، زیرا از کودکی به آنها گفته می شد که مرد نباید به زن باج بدهد، مرد باید قدرتمند باشد و مردی که زن را تحقیر می کند، مرد نیست. مرد باید دختر عشق بخرد، مردی که باید برای آشتی دادن و کشتن زن ناز قدم بگذارد و عدم موفقیت در زندگی، مشکلات و مشکلات زندگی می تواند مردانگی یا زنانگی را زیر سوال ببرد.

این روانشناس همچنین مشارکت خانواده ها و اعلام نظر آنها را یکی دیگر از عوامل این طلاق دانست، به طوری که گاهی دیده می شود خانواده هایی با کامنت هایی مانند «کیانیا و الا آزت و به حساب نمی آورند.» فرزندان خود را به طلاق می فرستند. دارند رانندگی می کنند.

تکلو در پایان سخنان خود با تاکید بر اهمیت مشاوره زوجین قبل و بعد از ازدواج، تصریح کرد: طلاق به خودی خود برای زوجین زیان آور است بنابراین نباید در طلاق عجله کرد. حتی اگر زن و شوهر به جایی رسیده اند که مجبور به قطع رابطه شده اند، باید طلاق را از احساسات و عواطف دور کرد و پس از صحبت با یکدیگر، با خانواده ها و مشاوران و روانشناسان به شکل صحیح صحبت کرد تا افراد کمتر آسیب ببینند. .

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.