زمانی که ترک سیگار خطرناک می شود


چرا افزایش مالیات سیگار حذف شد؟ آیا تغییر قیمت سیگار می تواند بر آمار مصرف تاثیر بگذارد؟

به گزارش ایسنا، این روزنامه یک همشهری وی نوشت: از دی ماه مقرر شد مالیات بر سیگار در چارچوب دائمی قانون مالیات بر ارزش افزوده تجمیع و هر سال به پنج درصد اضافه شود و برای پنبه 2 میلیون و 300 هزار تومان در داخل و هر کارتن از خارج 3 میلیون تومان در نظر گرفته شد. که نسبت به مالیات پنبه در سال جاری 820 درصد افزایش داشته است، از زمان معرفی آن، مورد انتقاد شدید تولیدکنندگان سیگار، وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سوی مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.

محمدرضا تاجدار، رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان فرآورده های دخانی گفت: قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده برای هشت سال آینده مالیات بر دخانیات وضع کرده است. بر این اساس، تولیدکنندگان داخلی با برند ایرانی که حدود 20 درصد از تولیدکنندگان سیگار را تشکیل می‌دهند، باید 25 درصد و شرکت‌های چندملیتی 40 درصد بر اساس نرخ فروش بپردازند. طبق قانون، مالیات محصولات دخانی هر سال پنج درصد افزایش می یابد تا مالیات برندهای داخلی به 55 درصد، برندهای بین المللی به 95 درصد و شرکت های وارداتی به 125 درصد افزایش یابد. علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده، تولیدکنندگان سیگار در سال آینده حقوق واردات مواد اولیه شامل سود بازرگانی و عوارض گمرکی 15 تا 32 درصدی مواد اولیه متفرقه را پرداخت خواهند کرد. واحدهای فعال در این بخش باید در پایان سال 25 درصد از سود خود را به عنوان مالیات بر عملکرد پرداخت کنند. انحصار برای تولیدات داخلی 2 درصد و برای واردات 10 درصد است. بر این اساس، تولیدکنندگانی که سیگار وارد می کنند نیز باید 35 درصد مالیات بر ارزش افزوده آن را بپردازند.

جوانب مثبت و منفی چه می گویند؟

اما استدلال نمایندگان مبنی بر اینکه 129 نماینده در دادگاه با حذف بند الحاقی 7 تبصره این مصوبه موافقت کردند چه بود؟ آیا نباید عواقب استفاده از این ماده مضر را در گام برداشتن در جهت سلامتی افزایش داد؟ احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در حذف این بند گفت درست است که باید برای پیشگیری و پیشگیری از بیماری ها اقداماتی انجام شود اما برای گران شدن سیگار از دارو کاری انجام نشود. از طرفی تولید آسیب می بیند و قاچاق افزایش می یابد. امری که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز طی نامه ای و به دلایل متعدد این افزایش را غیرمنطقی دانست.

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان نیز مخالفت خود را این است که 30 درصد بیماری ها ناشی از مصرف دخانیات است و سالانه 60 هزار نفر در کشور به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند، این مشکلات را حل کنید.

محسن پیرهادی نیز موافق حذف آن بود و گفت: اثرات سیگار باعث افزایش 820 درصدی قیمت سیگار تولید داخلی و 1600 درصدی تولید با برندهای خارجی می شود که قطعاً هزینه های منازل را افزایش می دهد.

علی اصغر باقرزاده، نماینده مردم بابلسر نیز در مخالفت با پیشنهاد حذف این بند گفت: سیگار عامل بسیاری از مرگ و میرها و همچنین بسیاری از سرطان های قلبی، ریه و سرطان های مختلف و در ایران بیش از 100 هزار میلیارد است. تومان بار مالی برای وزارت بهداشت ایجاد شده است.» آن را انجام می دهد. ما باید به فکر این حوزه باشیم. با افزایش 10 درصدی قیمت سیگار مصرف 4 درصد کاهش می یابد و در بین نوجوانان و نوجوانان تا 8 درصد کاهش می یابد.

وضعیت ایران و تجربه جهان

سالانه حدود 65 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود. با توجه به گردش 50 میلیارد تومانی سیگار و سهم 80 درصدی برخی شرکت های خارجی از این درآمد، باید گفت که 45 درصد مصرف داخلی قاچاق است. نزدیک به 350 میلیارد نخ سیگار توسط برندهای تقلبی تولید می شود که استانداردهای بهداشتی را رعایت نمی کنند. در 10 سال گذشته بیش از 90 درصد دخانیات از خارج از کشور تامین می شد اما با ورود تکنولوژی بیش از 80 درصد سیگارهای کشور تولید داخل است.

قیمت سیگار از سال 1965 به طور پیوسته در ایالات متحده افزایش یافته است و مطالعات نشان داده است که مالیات سیگار بیشتر باعث کاهش مصرف سیگار شده است. به ازای هر 10 درصد افزایش قیمت یک پاکت سیگار، میزان مصرف سیگار در جوانان حدود هفت درصد کاهش می یابد. همین امر در مورد اقلیت های کم درآمد و سیگاری ها نیز صادق است. به عنوان مثال، زمانی که ایالت ویسکانسین مالیات سیگار خود را به 1 دلار در هر بسته افزایش داد، خط کمک ترکیه 20000 تماس را در دو ماه ثبت کرد. در مقابل 9000 تماس در سال. در سال 2012، RTA International تجزیه و تحلیلی را برای وزارت بهداشت ایالت نیویورک از سال 2010 تا 2011 انجام داد تا بار مالی پرداخت مالیات بر خانواده های کم درآمد را ارزیابی کند. این مطالعه نشان داد که “مالیات بالای سیگار می تواند به جای ترک سیگار به سیگاری های کم درآمد آسیب برساند.”

از 13000 مورد بررسی شده در ایالت نیویورک، سیگاری های کم درآمد 23.6 درصد از درآمد خود را صرف سیگار می کنند. افراد پردرآمد تنها 2 درصد از درآمد خود را خرج می کنند، در حالی که افراد کم درآمد در سراسر کشور 14 درصد از درآمد خود را خرج می کنند. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در مورد مالیات بر سیگار در سراسر جهان، ایالات متحده از نظر درصد بسته های سیگار که برای مالیات خرج می شود، در بین 50 کشور پرجمعیت رتبه 36 را دارد. داده ها نشان می دهد که مالیات 42.5 درصد از هزینه یک بسته سیگار در ایالات متحده را تشکیل می دهد. در مقایسه با 82.2 درصد در بریتانیا، که بالاترین مالیات بر سیگار را دارد.

برای حفظ سلامت جامعه چه باید کرد؟

استعمال دخانیات در کشور به سن 13 سالگی رسیده است و حتی سیگار کشیدن در زنان و نوجوانان در مدارس نیز دیده شده است. فرید براتی زاده، مدیرکل پیشگیری و درمان وابستگی سازمان بهزیستی کشور درباره لغو مالیات بر سیگار به همشهری گفت: باید در نظر داشت که افزایش یا کاهش قیمت به تنهایی اتفاق نخواهد افتاد. هنگامی که قیمت ها افزایش می یابد، مصرف کنندگانی که نمی توانند یا نمی خواهند مصرف خود را کاهش دهند، با مشکلات دیگری مواجه خواهند شد. در جامعه ما قیمت ها هر روز در حال تغییر است و مافیای مواد مخدر قیمت ها را در نقطه ای نگه می دارد که مصرف زیاد کاهش پیدا نکند. با افزایش مالیات قطعا مصرف کاهش می یابد اما از سوی دیگر وضعیت جامعه».

براتی موفقیت جامعه ای مانند آمریکا را مرهون عوامل دیگری می داند. وی گفت: افزایش مالیات در ایالات متحده با قوانین و تعلیق همراه شده است. به عنوان مثال سیگار به کودکان و افراد زیر 18 سال فروخته نمی شود و در صورت گزارش چنین جرمی با فروشنده برخورد جدی می شود. توجه به این نکته ضروری است که برای کاهش مصرف ابتدا باید به قوانین پیشگیرانه توجه کرد. ما باید ابتدا نوعی محدودیت ایجاد کنیم و سپس قیمت ها را برای حمایت از این قوانین افزایش دهیم.»

وی از سوی دیگر به سایر موارد در سیاست های کشور نیز توجه می کند و می گوید: بخشی از این حذف مالیات سیگار مربوط به مسائل بهداشت عمومی نیست، اما وقتی پاداش و پاداش برای کشف قاچاق افراد و مواد مخدر می شود، هیچ نیرویی نمی خواست. لغو چنین جوایز و قدردانی نیست. یعنی بدون شک مخالف است. ولی در کل نمیشه اینقدر قیمت رو افزایش داد. وی ادامه داد: باید این موضوع را به‌عنوان وارد نکردن داروهای خطرناک‌تر و بی‌کیفیت‌تر به بازار دانست و از سوی دیگر، تمایلی برای وارد شدن به رابطه جنسی بی‌کیفیت به قیمت سیگارهای گران‌قیمت و به خطر انداختن سلامتی ایجاد نمی‌کند. جامعه دو بار.»

مدیرکل پیشگیری و درمان وابستگی سازمان بهزیستی کشور معتقد است: ابتدا باید سیاست ها تغییر کند و فروش سیگار به افراد زیر 18 سال ممنوع شود و سپس با هزینه ها برخورد منطقی شود، در غیر این صورت افزایش مالیات بر سیگار به تنهایی انجام می شود. تاثیر چندانی در کاهش مصرف نخواهد داشت.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.