امکان انتقال کرونای جهش یافته از گوزن به انسان در کانادا


اولین انتقال احتمالی کووید-19 از گوزن به انسان در کانادا گزارش شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، اولین احتمال انتقال ویروس کرونای جدید از گوزن به فرد در کانادا گزارش شده است.

علاوه بر این، کارشناسان جهش ژنوم ویروس کرونا در گوزن دم سفید مشخص شده است که این یافته ظرفیت گوزن را به عنوان منبع حیوانی برای انتقال ویروس تایید می کند.

برای این مطالعه که نتایج آن در 25 فوریه به پایگاه داده bioRxiv ارسال شد و در یک مجله معتبر منتشر نشد، کارشناسان 300 نمونه جمع‌آوری شده از گوزن دم سفید در جنوب غربی و شرقی انتاریو را در طول نوامبر و دسامبر 2021 تجزیه و تحلیل کردند. آنها آزمایش کرونا را برای 17 گوزن در جنوب غربی انتاریو مثبت یافتند.

شناسایی ژنومی متفاوت از کروناویروس ووهان در گوزن کانادایی

همچنین، هنگامی که متخصصان ژنوم پنج نمونه ویروس را توالی یابی کردند، دودمان جدید و بسیار متفاوتی را با ویروس کرونا شناسایی کردند. این سلسله 76 جهش در مقایسه با نسخه اصلی ویروس یافت شده در ووهان چین داشت.

به گفته نیویورک تایمز، تحقیقات بیشتر نشان می دهد که این سلسله ممکن است از اواخر سال 2020 در حیوانات در حال تکامل بوده باشد.

سپس کارشناسان ژنوم های ویروسی موجود در گوزن ها را با ژنوم های موجود در آن منطقه مقایسه کردند. آنها یک فرد آلوده به سویه را از روی تاجی با ژنوم مشابه در گوزن شناسایی کردند. این فرد در جنوب غربی انتاریو زندگی می کرد و با آهو ارتباط نزدیک داشت، بنابراین امکان انتقال ویروس از حیوان به فرد قابل قبول است.

با این حال، کارشناسان خاطرنشان می کنند که به دلیل داده های محدود، به گفته LiveScience، نمی توان ارتباط قطعی بین انتقال ویروس از گوزن به انسان را تایید کرد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.