مشاهده “پست” احتمالی به دلیل برخورد نوترون 2 ستاره

مشاهده تابش عجیب پرتوهای ایکس در آسمان، سه سال و نیم پس از برخورد نوترون دو ستاره، اولین در نوع خود است.

به گزارش ایسنا و به نقل از ScienceAlert، به گفته اخترشناسانی که در حال مطالعه فضا هستند، این تشعشع می تواند “درخشش پسین” انفجاری به نام کیلونووا باشد که در اثر همجوشی دو ستاره نوترونی ایجاد می شود و احتمالاً به دلیل موجی است که از میان غبار کیهانی عبور می کند که ممکن است رخ داده باشد، یا ممکن است ناشی از موادی باشد که در طول انفجار به بیرون پرتاب شده و روی جرم تازه یکپارچه شده افتاده است، که احتمالاً سیاهچاله ای کم جرم است. در هر صورت، به نظر می رسد که این پدیده هرگز قبلاً مشاهده نشده است.

آپراجیتا هاجلا، ستاره شناس دانشگاه نورث وسترن، می گوید: ما برای اولین بار به دنبال چیزی جدید و شگفت انگیز هستیم که به ما فرصت مطالعه و درک فرآیندهای فیزیکی جدید را بدهد. فرآیندهای بی سابقه

این فوران در 17 آگوست 2017 شناسایی شد و ستاره شناسان توانستند برای اولین بار لحظه برخورد نوترون دو ستاره را شناسایی کنند. این دو ستاره با هم برخورد کردند و با هم ادغام شدند.

این رویداد با نام GW170817 با استفاده از شاخه جدیدی از نجوم امواج گرانشی ثبت شد.

مشاهده احتمالی "پست تاب" به دلیل برخورد نوترون 2 ستاره

این ادغام باعث انفجار Kilonova شد. انفجاری که 1000 برابر درخشان تر از یک ستاره کلاسیک بود. تجزیه و تحلیل نوری انفجار نشان داد که برخورد ستارگان نوترونی باعث انفجار پرتو گاما شده و در محیط پرانرژی آنها، فلزات سنگینی مانند طلا، پلاتین و اورانیوم در جریان انفجار تشکیل می شود.

از آنجایی که این رصد کاملاً جدید بود، اخترشناسان به رصد منطقه‌ای هوایی که در آن فوران رخ داد، در فاصله 132 میلیون سال نوری از منظومه شمسی ادامه دادند.

آنها در طول موج اشعه ایکس متوجه چیز بسیار عجیبی شدند. نه روز پس از انفجار پرتو گاما، منبع شروع به درخشش در سراسر طیف کرد و 160 روز پس از ادغام به اوج خود رسید. سپس به سرعت ناپدید شد.

اگرچه درخشندگی در اکثر طیف ها ناپدید شده است، اما از سال 2020 در طول موج های اشعه ایکس ثابت مانده است.

ستاره شناسان برای درک بهتر به رصد این جسم آسمانی ادامه خواهند داد و تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا تنها رصدخانه ای است که هنوز پس از گذشت بیش از چهار سال می تواند نور این برخورد کیهانی را دریافت کند.

کیت الکساندر، ستاره شناس دانشگاه نورث وسترن، می گوید که “کشف مجدد” انفجار کیلونووا به این معنی بود که ادغام بلافاصله پس از وقوع آن سیاهچاله ای ایجاد نکرد.علاوه بر این، این جرم کیهانی فرصتی برای اخترشناسان است. بررسی چگونگی سقوط ماده به سیاهچاله چند سال پس از تولد.

این مطالعه از قبل در arXiv منتشر شده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.