مالیات سیگار چه شد؟


به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان فرآورده‌های دخانی، در پی مخالفت‌های مکرر مجلس با افزایش مالیات بر سیگار، تولیدکنندگان این محصول در سال آینده مجبور به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، عوارض واردات مواد اولیه از جمله سود بازرگانی و گمرک خواهند شد. عوارض، مالیات عملکرد و پرداخت انحصاری.

به گزارش ایسنا، از دی ماه امسال مقرر شد مالیات بر سیگار در چارچوب دائمی قانون مالیات بر ارزش افزوده تجمیع و هر سال به پنج درصد اضافه شود که در لایحه بودجه 1401 نیز بر همین اساس تعیین شده است. اما کمیسیون تلفیق مالیات پنبه را برای هر کارتن سیگار تولید داخل 2 میلیون و 300 هزار تومان و برای هر کارتن سیگار خارجی 3 میلیون تومان پیش بینی کرد که نسبت به پنبه مالیاتی سیگار در سال جاری 820 درصد افزایش داشت. از زمانی که این موضوع مطرح شد، انتقادات زیادی از سوی تولیدکنندگان سیگار، ستاد وزارت صمت و مبارزه با قاچاق کالا و ارز و در نهایت مجلس شورای اسلامی با این بند مخالفت کرد.

محمدرضا تاجدار، رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان فرآورده های دخانی در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت مالیات بر سیگار پس از مصوبه جدید مجلس اظهار کرد: در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر دخانیات برای دوره بعدی تعیین شده است. هشت سال. بر این اساس، تولیدکنندگان داخلی با برند ایرانی که حدود 20 درصد از تولیدکنندگان سیگار را تشکیل می‌دهند، باید 25 درصد و شرکت‌های چندملیتی 40 درصد بر اساس نرخ فروش بپردازند.

وی با اشاره به اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از دی ماه سال جاری و تجمیع مالیات بر دخانیات در این قانون، تصریح کرد: بر اساس این قانون مالیات بر محصولات دخانی سالانه با پنج واحد درصد افزایش به 55 درصد برای برندهای داخلی و داخلی خواهد رسید. 95٪ برای مارک های بین المللی، و شرکت های وارداتی محدود به 125٪.

به گفته تاجدار، تولیدکنندگان سیگار علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده، در سال آینده حقوق ورودی مواد اولیه شامل سود بازرگانی و عوارض گمرکی 15 تا 32 درصدی مواد اولیه مختلف را پرداخت خواهند کرد. همچنین واحدهای فعال در این بخش باید 25 درصد از سود خود را در پایان سال به عنوان مالیات بر عملکرد پرداخت کنند.

وی پرداخت انحصار را از دیگر وظایف تولید دخانیات عنوان کرد و گفت: انحصار برای تولیدات داخلی 2 درصد و برای واردات 10 درصد است.

وی همچنین از تصویب مالیات برداشت در قانون مالیات بر ارزش افزوده خبر داد و گفت: بر این اساس تولیدکنندگانی که برداشت سیگار را وارد می کنند باید 35 درصد مالیات بر ارزش افزوده را برای آن بپردازند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.