نحوه حل مشکلات ملکی با وکیل


وکیل ملکی فردی است که در دعاوی ملکی مهارت داشته باشد. دعاوی ملکی مربوط به دعاویی است که بین شخص و املاک حل و فصل می شود.

به گزارش ایسنا، به گفته وکلای آریادادیار، اموال غیرمنقول است. اگر بخواهیم آن را در یک دسته قرار دهیم، ملک و زمین است. در یک توزیع محدودتر، زمین را می توان به داخل و بیرون شهر تقسیم کرد.

در بخشی دیگر می توان گفت که یک ملک را می توان به ملک تجاری و مسکونی تقسیم کرد. مطالبات تمام این اموال را از یک وکیل ملکی پوشش می دهد.

بنابراین در یک وکیل ملکی بگیرید گفته می شود وی وکیل دادگستری است که توانایی دفاع و اقامه دعوای خانوادگی مانند طلاق، نفقه، طلاق و امثال آن را دارد. اما مهارت و تمرکز واقعی او روی املاک و مستغلات است.

تفاوت دعوای تخلیه با دعوای تشدید در دعوای عدوانی رعایت مقررات آیین دادرسی الزامی است. با این حال، در دعوای تخلیه، هر نوع آیین نامه باید متوقف شود.

در هر دو مورد احتمال رسیدگی مجدد شاکی یا وکیل ملکی وجود دارد.

در دعوای تخلیه بر اساس اصل ماده 1 آیین نامه اجرای احکام، حکم صادره باید قطعی و متعاقباً قابل تحقق باشد. در حالی که در دعوای تصرف عدوانی می توان آن را بلافاصله اجرا کرد و نیازی به قطعیت و صدور اجرائیه نیست و در دعوای تصرف عدوانی چنین درخواستی مبنی بر اعاده دادرسی توسط وکیل ملکی مانع از اجرای آن نخواهد بود.

لازم نیست شاکی در یک دعوای تهاجمی مالک باشد. مباشر یا مستاجر یا خدمتکار یا خدمتکار یا کارمند و هر شخصی از طرف یا نمایندگی یا امانتی که اموال دیگری را تصرف کرده باشد ممکن است بتواند از جانشین مالک مورد نظر شکایت کند. اما در دعوای تخلیه فقط افرادی می توانند اقامه دعوا کنند که علاقه مند یا وکیل املاک یا قائم مقام یا نماینده قانونی باشند.

در اینجا برخی از سوالات متداول که ممکن است در زمینه دعاوی املاک و مستغلات به ذهن خطور کند آورده شده است:

اگر مستاجر حق واگذاری ملک را به دیگری نداشته باشد، آیا می توان موجر را مجبور به واگذاری مغازه به مستاجر دیگر کرد؟

مستاجر طبق اصل موجر و مستاجر در سال 1376 از این حق برخوردار است، مگر اینکه مستاجر حق سرقفلی داشته باشد و موجر از پرداخت آن امتناع کند و سرقفلی به مستاجر دیگری منتقل شود، موجر ملزم به انتقال آن است. خرید به مستاجر جدید

تفاوت تفکیک و فروش ملک مشاع چیست؟

در صورت عدم رضایت شرکا با فروش ملک مشاع، همگی این امکان را دارند که از مرجع صالح قضایی تقاضای افراز ملک مشاع را نمایند.

شایان ذکر است در صورت اتمام مراحل ثبت ملک، وکیل ملکی تقاضای تفکیک را به اداره ثبت محل وقوع ملک ارائه می نماید.

نکته دیگر اینکه در صورت توافق مالکان مشاع در مورد تقسیم ملک، مالک می تواند تقاضای افراز خود را از وکیل ملکی به اداره ثبت تسلیم کند و نیازی به درخواست افراز نیست.

نحوه صدور حکم تخلیه

در صورتی که بین موجر و مستاجر قرارداد اجاره منعقد شود و مدت قرارداد منقضی شود و مستاجر ملک را ترک نکند، موجر یا وکیل ملکی می تواند به شورای حل اختلاف مراجعه و مبلغ پیش اجاره را به این شورا بپردازد و درخواست کند. برای اطلاعیه تخلیه دستور صادره از سوی شورای حل اختلاف سریع است و قابل مخالفت نیست.

ادعای سرقفلی

سرقفلی پولی است که مستاجر برای کسب منافع تجاری نزد صاحبخانه سپرده گذاری می کند. اما مالکیت عین ملک در مالکیت موجر و مالک باقی می ماند و برای بهره مندی مستاجر از ملک و فضای تجاری، با مالک ملک قرارداد اجاره منعقد و این اجاره بها واریز می شود. از مستاجر تا مالک بنابراین وقتی مستاجر مبلغ سرقفلی را پرداخت می کند در واقع امتیاز تجاری ملک را از مالک خریداری کرده و صاحب این حق شده است یعنی مالک منافع ملک شده است نه اینکه همان چیز

نحوه دریافت اجاره بهای معوقه ملک مسکونی

زمانی که قرارداد اجاره بین موجر و مستاجر منعقد می شود، اجاره بها به صورت ماهانه در قرارداد قید می شود و مستاجر متعهد می شود در ابتدا یا پایان هر ماه مبلغی را که در قرارداد مشخص شده است به موجر یا موجر پرداخت کند. در صورتی که مستاجر از این تکلیف چشم پوشی کند و اجاره بها عقب بیفتد، موجر می تواند با گرفتن وکیل ملکی، به مرجع صالح قضایی دادخواست بدهد. مطالبه معوقه

در اجاره نامه عموماً آمده است که اگر مستأجر در پرداخت اجاره بها تأخیر کند، موجر حق فسخ اجاره را دارد. بنابراین موجر با داشتن وکیل ملکی می تواند نسبت به فسخ اجاره و تخلیه مستاجر اقدام کند.

عزیزم میتونید از سایت دیدن کنید آریا دادیار با بهترین وکیل در این زمینه صحبت کنید و سوالات خود را از وکلای مجرب ما بپرسید.

پایان گزارش تبلیغات


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.