قیمت مسکن احتمالا در ماه های می و ژوئن کاهش می یابد


یک کارشناس بازار مسکن گفت: پیش بینی من این است که در صورت دستیابی به توافق هسته ای در اردیبهشت و خرداد با کاهش قیمت مسکن تا حدی که نرخ ارز کاهش پیدا کند، که این یک فرصت است، برای خریداران مصرف کننده خوب است؛ در صورتی که در ماه های اردیبهشت و خرداد به توافق هسته ای دست پیدا کنیم. ” زیرا بازار مسکن دوام زیادی نخواهد داشت.

حسن محتشم در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: نوسانات بازار مسکن همیشه شوم بوده است; به این ترتیب سه تا چهار سال رکود دارد و در این مدت با افزایش چشمگیر قیمت زیر نرخ تورم مواجه است. اما بعد می پرد و عقب ماندگی خود را با مبلغ اضافی جبران می کند. این اتفاق در پنج دهه گذشته بارها رخ داده است.

رشد ماهانه قیمت مسکن از 10 درصد به 1 تا 2 درصد رسیده است

وی افزود: آخرین دوره رشد قیمت مسکن سنگین از اواخر سال 1396 آغاز شد و تا سال 1399 ادامه داشت که شاهد رشد حدود 650 درصدی قیمت مسکن بودیم. در سال 1400 دوره رکود یا رکود قیمت آغاز شد و از حدود 10 درصد در سال گذشته به 1 تا 2 درصد افزایش یافت. اکنون با گذشت 11 ماه، متوجه می شویم که افزایش قیمت مسکن بسیار کمتر از نرخ تورم و سایر کالاها بوده است.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به تاثیر قیمت ارز بر پایه مالی کشور گفت: اکنون که قیمت دلار به حدود 25 هزار تومان رسیده است، قیمت طلا نیز کاهش یافته است؛ زیرا این دو بازار با اما مسکن همبستگی دائمی دارند. اینطور نیست و قیمت آن نه تنها کاهش یافته است، بلکه هر ماه حدود 1 تا 2 درصد افزایش یافته است.

تقاضای مصرف کننده قدرت تأثیرگذاری بر بازار مسکن را ندارد

محتشم تاکید کرد: با توجه به اینکه مذاکرات در حال انجام است و نوسانات قیمت طلا به ارز بستگی دارد، هر دوی این بازارها اخبار مثبتی از مذاکرات به همراه داشته است. بازار سهام نیز تا حدودی از این موقعیت پیروی می کند. تنها بخشی که تغییر چندانی نکرده مسکن است. آنچه می تواند اتفاق بیفتد هجوم سرمایه گذاری به بازار مسکن است و اگر این اتفاق نیفتد، تقاضای مصرف کننده آنقدر قدرت خرید نخواهد داشت که قیمت مسکن را تحت الشعاع قرار دهد.

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه سازان تهران ادامه داد: بخش مسکن مانند ماه های اخیر اسفندماه را طی می کند. از آنجایی که آوریل نیمه تعطیل است، هیچ رویداد مهمی تا ماه می و ژوئن رخ نخواهد داد. نتیجه بحث در آن زمان بسیار قطعی است. اگر مثبت باشد، با کاهش نرخ ارز، قیمت مسکن کاهش خواهد یافت. این در واقع می تواند فرصت خوبی برای خریداران مصرف کننده باشد. زیرا کاهش قیمت مسکن طولانی مدت نیست و موقتی و هیجانی خواهد بود.

پروژه نهضت ملی مسکن پیشرفت چندانی نداشته است

محتشم درباره عملکرد دولت در طرح نهضت ملی مسکن مبنی بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی گفت: حدود هفت ماه از روی کار آمدن دولت می گذرد اما برنامه ریزی و شفافیت در پروژه تولید و استیجار مسکن بسیار کم است. وی ادامه داد: این طرح به اندازه ابتدا پیشرفت نکرده است و قطعاً در سال اول به هدف خود نخواهد رسید. انتظار می رود درصد قابل توجهی از برنامه محقق شود.

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: با گذشت حدود هفت ماه هنوز نحوه اعطای مجوز، نرخ عوارض و دستمزد نهاد نظام مهندسی مشخص نیست. در مسکن مهر مشخص بود که برای صدور پروانه باید متری 10 هزار تومان و برای نظارت بر موسسه نظام مهندسی متری 3 هزار تومان پرداخت شود. اما در پروژه نهضت ملی این موارد هنوز اعلام نشده است. در صورت انتشار، تکلیف بخش خصوصی تا حدودی تعیین می شود و بهتر می تواند تصمیم بگیرد که وارد آن شود.

متوسط ​​قیمت مسکن در تهران 32.9 میلیون تومان است

بنابراین گزارش، طبق اعلام بانک مرکزی در دی ماه 1400، میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در تهران 32 میلیون و 940 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب 1.1 و 20.3 درصد افزایش داشته است. حجم معاملات در این ماه 9816 مورد بوده که نسبت به ماه قبل و نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 0.5 و 179 درصد افزایش نشان می دهد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

هنوز بیستمین دوره انتخاب همسران بازنشسته، بازمانده و ازکارافتاده نمونه

همزمان با 25 ذی الحجه روز خانواده و تجلیل از بازنشستگان، بیستمین دوره منتخب بازنشستگان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.