عملیات «خیبر» و برخی بازتاب ها


گزارش خارجی از لندن هر هفته گزارش می دهد که یک هیئت ارشد آمریکایی در دسامبر 1983 به چندین کشور عربی خلیج فارس سفر خواهد کرد و طرحی چهار ماده ای برای نجات رهبران صدام و امور خاورمیانه ارائه خواهد کرد. بر اساس این طرح، دولت آمریکا به عراق سلاح می فرستد و در کنفرانس های بین المللی از عراق حمایت می کند.

به گزارش ایسنا، جغرافیای طبیعی حورالحویزه (منطقه عملیاتی خیبر) منطقه‌ای در شرق رود دجله در عراق است که از شمال به الغدیر، از جنوب به القرنه و کلایه و از سمت زید محدود می‌شود. طرف دیگر این مکان معمولاً در سطح دریا قرار دارد، در برخی مناطق سطح آب آن دو تا سه متر بالاتر از سطح دریا و عمیق‌تر از مناطق اطراف است و در کنار رودخانه‌های قدیمی و دائمی تشکیل می‌شود. همچنین آب «رود صویب» که ادامه رودخانه از کرخه است و از مرکز طوفان عبور می کرد، بعدها به دلیل انسداد خروجی رودخانه به اراضی اطراف سرایت کرد و به آب هوراله هویزه اضافه شد. .

پوشش گیاهی این منطقه را «نی» تشکیل می دهد که ارتفاع آن از دو تا هفت متر و بیشتر عمیق است و به نیم متر نیز می رسد.

منطقه هورالهویزه دارای دو نوع طبیعت هور و اشکری است که وسعت اراضی آن هشت تا 10 کیلومتر است و اطراف آن را دو هورالهویزه در شرق و هورالحمار در شرق فرا گرفته است.

همچنین این منطقه توسط رودخانه دجله به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می شود که سه چهارم آن در شرق رودخانه قرار دارد و همچنین جاده مواصلاتی استراتژیک عماره بصره در غرب رودخانه دجله است.

جغرافیای اقتصادی و نظامی هورالعظیم (منطقه خیبر)

در داخل منطقه هورالهویزه جزایر مجنون شمالی و جنوبی و تأسیسات دیگری مانند دکل های برق، دکل های تقویت کننده رادیو و تلویزیون، تأسیسات و کارخانه های کاغذسازی و مانند آن قرار دارد.

از تیرماه 1340 راهبرد «تعقیب متجاوز» برای از بین بردن ترور در دستور کار فرماندهان نظامی ایران قرار گرفت که در آن منطقه هورالهویزه شناسایی می شود. این منطقه 1000 کیلومتر مربع و جزایر مجنون در شمال و جنوب با 200 کیلومتر مربع وسعت دارد.

این شهر در 15 کیلومتری شهرک القرنه عراق قرار دارد و از بزرگراه غربی بصره – العماره می گذرد که یکی از مهم ترین ازدحام های عراق است. شهرستان هویزه در شمال غربی هور قرار دارد و به مرز ایران محدود می شود. در جنوب شهر القرنه و در شمال شهر الغدیر قرار دارد.

یکی از دلایلی که ایران این منطقه را برای عملیات خیبر انتخاب کرد، استفاده بهینه از نیروهای پیاده و ناتوانی عراقی ها در استقرار یگان های مسلح به دلیل شرایط خاص منطقه بود. وجود نیزارهای مختلف در این منطقه پناهگاه خوبی برای نیروهای پنهان شده بوده است. در این منطقه، از زمان وقوع جنگ 1980، یعنی چهار سال بعد، هیچ تحرکی از سوی دو جناح صورت نگرفت.

جغرافیای انسانی هور هویزه (منطقه خیبر)

منطقه هورالهویزه که دارای باتلاق های فراوان و پوشش گیاهی خاص مانند نی، بربی و قرآن است دارای 50 روستای مسکونی است. اکثر مردم این منطقه از شیعیان جنوب عراق بودند که به دلیل ظلم و ستم و زندگی در سخت ترین شرایط منطقه توسط حزب بعث عراق از این منطقه اخراج شدند.

رویدادهای سیاسی و نظامی (قبل از عملیات خیبر)

قبل از عملیات خیبر، رسانه های گروهی عراق و حامیان آن تبلیغات گسترده ای را علیه ایران آغاز کردند. رادیو حزب بعث اعلام کرد که هرگونه عملیات نیروهای ایرانی در داخل عراق با شکست مواجه خواهد شد.

در همان زمان، در اواخر سال 1983، ایستگاه‌های رادیویی ایالات متحده، بی‌بی‌سی، کلن، بغداد و رژیم صهیونیستی تبلیغات گسترده‌ای در مورد استقرار صدها هزار نیروی ایرانی در جبهه‌های جنوبی پخش کردند که تحلیلگران از بصره و شرق بیشتری نقل قول کردند. در سطح بین المللی، وزارت امور خارجه علنا ​​اعلام کرده است که کشورش نگران پیروزی ایران در جنگ عراق است.

همزمان فرانسوی ها توزیع هواپیماهای «فوق استاندارد» با موشک های «تخلیه» به عراق را آغاز کردند و شورای امنیت سازمان ملل در 30 نوامبر 1983 قطعنامه 540 را تصویب کرد و نقض حقوق بشر را محکوم کرد و خواستار توقف حقوق بشر شد. بهترین حالت خصومت فوری ■ عملیات نظامی علیه اهداف غیرنظامی و همچنین پایان خصومت در منطقه خلیج فارس و احترام به تمامیت ارضی یکدیگر ذکر شده است.

همچنین جنبش “آزادی قدس”، سقوط حزب توده ایرانیان، انفجار مقر تفنگداران آمریکایی، فرانسوی و اسرائیلی در لبنان، دستگیری ناخدا افضلی فرمانده نیروی دریایی و سرهنگ اتک از اعضای حزب توده. حزب، استقرار گسترده نیروهای بسیج در طرح «لبیک یا خمینی» (ره) از دیگر رویدادهای این دوره است.

طراحی، شرح و اهداف (اجرای خیبر)

گردان نهم سپاه پاسداران پس از طی مراحل دقیق اطلاعاتی، نقشه عملیات خیبر را به فرماندهان ارائه کرد. اجتناب از یک جبهه و حمله به طرف عراقی در شرق بصره و سپس تجاوز به عقبه عراق در «نشوه» و همچنین عدم درک عراق از عملیات طوفان، بکر بودن منطقه، امکان تحرکات مسلحانه به عراق وجود ندارد. . از دلایل اصلی ادامه این طرح بودند.

در عملیات خیبر دو محور مستقل با هدف تصرف شهر بصره در دست بررسی است. محور «زید» تحت پوشش «قرارگاه کربلا» به فرماندهی ارتش و محور هورالهویزه تحت پوشش قرارگاه نجف به فرماندهی سپاه. در محور هور پنج هدف با پنج پایگاه شناسایی می شود.

“اردوگاه نصر” با هدف تصرف محور الغدیر یعنی جاده العماره در بصره، اردوگاه جدیدی با هدف تصرف القرنه که شامل تقاطع بغداد و بصره است، “اردوگاه” حماره با هدف تصرف جنوب و جزایر شرقی و شمالی و شمالی جزیره و به محور طلائیه می پیوندند. قرارگاه فتح با هدف شکستن خط سد طلا و بازکردن زمینه میزبانی، قرارگاه بدر با هدف تصرف نیمه غربی جزیره جنوبی و پل نشوه و قرارگاه نوح با هدف حمل و نقل و پشتیبانی یگان‌های عملیاتی. همچنین ماموریت انتقال هوایی نیروی هوایی، امکانات و نیروی هوایی در برقراری امنیت هوایی در نظر گرفته شده است.

سرانجام عملیات خیبر در ساعت 21:30 سوم اسفند ماه سال 1362 با رمز «یا رسول الله (ص)» آغاز می شود.

در مرحله اول، مراکز نجف، نصر و حدید با موفقیت محورهای الغدیر و القرنه را تصرف و جاده بغداد – بصره را اشغال کردند. اما در جزایر دیوانه، تمیز کردن زمان می برد و فرآیند بازپخت در محور طلایی اتفاق نمی افتد. «قرارگاه فتح» نتوانست خط عراق را در محور طلائیه بشکند و در محور زید، قرارگاه کربلا موفق نشد و نیروهای سپاه مجبور به عقب نشینی از منطقه قارنه و الغدیر به سمت شمال شدند. و جزایر جنوبی مجنون.

لشکر 27 محمد رسول الله (ص)، 31 عاشورا و 14 امام حسین (ع) اگرچه فرماندهان و تعدادی از معاونان خود را در گشت‌های سنگین عراقی از دست دادند و کمتر از 72 ساعت گلوله‌های مختلف مانند او در جزایر دیوانه را از دست دادند. ، حدود یک میلیون گلوله توپ و خمپاره فرود آمد. این در حالی بود که فرماندهان ارتش ایران اعلام کردند تنها 1300 گلوله 130 میلی متری در اختیار دارند.

عراقی‌ها که از بازپس‌گیری جزایر مجنون ناامید شده بودند، در چند نوبت برای اولین بار بمباران شیمیایی بی‌سابقه‌ای را در طول جنگ انجام دادند. در این عملیات 23 یگان عراقی منهدم و 15 هزار کشته یا زخمی و تعدادی نیز اسیر شدند. همچنین بسیاری از ابزارها و وسایل از بین می روند. در این نبرد نیروهای ایرانی به 40 درصد اهداف خود می رسند.

عملیات خیبر تأثیر بسزایی در روند جنگ داشت. از منظر نظامی، ورود نیروهای ایرانی به عراق اتفاق جدیدی بود زیرا جزایر مجنون یکی از مناطق استراتژیک بود.

فایننشال تایمز در این باره نوشت: ذخایر نفت جزایر مجنون حدود هفت میلیارد بشکه برآورد می شود به طوری که تولید اولیه آن 350 هزار بشکه در روز است.

تأمل در اجرای خیبر (مشارکت جدید)

اقدام جدید ایران در عملیات خیبر دور از ذهن کارشناسان نظامی و نظامی بود و این نگرانی آمریکا را دوچندان کرد. همانطور که رادیو ایالات متحده گفت: “آمریکا نمی خواهد هیچ یک از طرفین پیروز شود و ترجیح می دهد جنگ را از طریق گفتگو حل کند.”

بازتاب عملیات خیبر (پشتیبانی ماهواره ای)

رسانه های آمریکایی در شبکه خبری سی بی اس گزارش می دهند که ایالات متحده از طریق ماهواره های شناسایی خود اطلاعاتی را در اختیار عراق قرار می دهد. ریگان، رئیس جمهور وحشت زده ایالات متحده در آن زمان، دستور داد برنامه های جدیدی برای تقویت عراق در جنگ علیه ایران انجام شود.

بازتابی از عملیات خیبر (خاکریز دفاعی عراق)

پدیده نابغه ایران در عملیات خیبر به حدی بود که رهبران عراق چندین بار تلاش کردند. صدام به کشورهای حاشیه خلیج فارس هشدار می دهد که عراق خاکریزی برای حفاظت است و اگر سد فرو بریزد طوفان در خلیج فارس پایان نخواهد یافت.

تأمل در عملیات خیبر (هزینه جنگ و اجرای صلح)

عراق به جامعه جهانی اعلام می کند که با ایران مقابله کند و خود را نجات دهد و خواستار تلاش مجدانه بین المللی برای برقراری صلح در ایران است. فشارهای اقتصادی ناشی از جنگ نیز بار سنگینی بر دوش نظام سیاسی عراق گذاشته است. به گفته سفیر وقت عراق در کنیا، جنگ ماهانه یک میلیارد دلار به دولت تحمیل می کند.

به عملیات خیبر فکر کنید (تنها راه پیشروی عراق)

رژیم عراق اقدامات دیگری را برای حذف فشارهای مختلف سیاسی، اقتصادی، نظامی و جهانی از جمله استفاده از سلاح های شیمیایی، حمله به تاسیسات نفتی، حمله به نفتکش ها و حمله به مناطق مسکونی در دستور کار خود قرار داده است. رسانه های غربی نیز در تحلیل خود اعلام می کنند که حمله به تاسیسات نفتی ایران تنها راه پیش روی عراق است.

بازتاب عملیات خیبر (سلاح های شیمیایی ممنوع)

یکی از مهم‌ترین تحولات جنگ، استفاده عراقی‌ها از سلاح‌های شیمیایی بود که چندین بار در مناطق مختلف جنگی رخ داد و به منطقه عملیاتی خیبر ختم شد. آمریکایی ها گزارش ایران در مورد استفاده عراق از سلاح های شیمیایی را یک ادعا می دانند، اما واشنگتن پست به نقل از آمریکایی ها می نویسد: دولت بغداد با حمله خیبر در آستانه فروپاشی است و به ناچار از سلاح های شیمیایی استفاده کرده است.

بازتاب عملیات خیبر (مقاومت ۷۲ ساعته)

مخالفت رزمندگان ایرانی به ویژه در حفاظت از جزایر مجنون، روح عملیات خیبر و هسته اصلی آن بود. مقاومت 72 ساعته در مجنون با محدودیت های بسیار شدید و تنها با استقامت و روحیه انقلابی میسر شد، چنانکه سرلشکر عراقی ماهر عبدالرشید می گوید: پس گرفتن مجنون از آنچه فکر می کردیم سخت تر است.

تأملی در عملیات خیبر (نصب پل 13 کیلومتری)

ساخت یک پل 13 کیلومتری بر روی آب های طوفان یک دستاورد نظامی بود که در تاریخ نظامی بی سابقه بود. در 23 آوریل 1984، AFP ساخت یک پل قایق را به مدت طولانی در تاریخ نظامی مدرن بی سابقه توصیف کرد. همچنین نبوغ نظامی و ابتکار نیروهای ایرانی در این عملیات زمینه مساعدی را برای پیشبرد سیاست های رهبران جمهوری اسلامی ایران فراهم می کند.

به عملیات خیبر فکر کنید (به نجات صدام)

گزارش خارجی از لندن هر هفته گزارش می دهد که یک هیئت ارشد آمریکایی در دسامبر 1983 به چندین کشور عربی خلیج فارس سفر خواهد کرد و طرحی چهار ماده ای برای نجات رهبران صدام و امور خاورمیانه ارائه خواهد کرد. بر اساس این طرح، دولت آمریکا به عراق سلاح می فرستد و در کنفرانس های بین المللی از عراق حمایت می کند.

یکی از مسائل مهم آمریکا موضوع به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی توسط عراق بود. صدام می گوید که دیگر عراق را به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در رژیم به رسمیت نمی شناسد. در این شرایط بود که بانک صادرات و واردات آمریکا برای کمک به اقتصاد آمریکا یک میلیارد دلار برای خط لوله نفت بغداد – عقبه پرداخت و از رژیم صهیونیستی خواست به آن حمله نکند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

اندونزی سفیر بریتانیا را فراخواند

اندونزی امروز (دوشنبه) از سفیر انگلیس خواست پرچم همجنس گرایان را در سفارت خود به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.