یکی از خشک ترین و مرطوب ترین ماه های زمستانی فوریه را ثبت کنید


رئیس مرکز خشکسالی و اورژانس سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه بارندگی بهمن ماه 55.2 درصد کمتر از نرمال و دمای هوا یک درجه بالاتر از نرمال بوده، از بارش کمتر از نرمال و افزایش دمای نرمال خبر داد. در ماه مارس. بابا

در گفت و گو با ایسنا، وی با اشاره به وضعیت بارندگی بهمن 1400 خاطرنشان کرد: در بهمن ماه امسال یکی از خشک ترین و کم بارش ترین ماه های زمستان با 55 درصد کمتر از حد معمول بارندگی به ثبت رسید. در بهمن ماه 17.1 میلی متر بارندگی ثبت شد که در بلندمدت 38.3 میلی متر و 55.2 درصد کمتر از نرمال بود.

وی افزود: در مجموع بارندگی در زمستان 75.4 میلی متر و در بلندمدت 71.2 میلی متر است که نسبت به زمستان سال گذشته چندان بد نیست. بارش ها عمدتاً در نواحی جنوبی کشور بوده و متاسفانه دامنه های غربی، جنوب غربی، شمال شرقی و جنوبی البرز وضعیت مناسبی نداشته و بارندگی به ویژه در دامنه های غربی و جنوبی البرز مانند زنجان، تهران، قزوین، سمنان و … خراسان شمالی، خراسان رضوی، ایلام، کرمانشاه، غرب لرستان و همدان به طور قابل توجهی پایین‌تر از نرمال است و در بخش‌هایی مانند جنوب فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان بارش نرمال و بیشتر گزارش شده است.

رئیس مرکز مدیریت بحران و خشکسالی سازمان هواشناسی ادامه داد: بهمن ماه یکی از کم بارش ترین ماه ها است اما در کل کشور بارندگی کمتر از حد نرمال گزارش شده است و از ابتدای سال پربارش (اول مهرماه) میزان بارندگی کشور 115.3 میلی متر و بارندگی بلندمدت 132.7 میلی متر بوده که میزان بارندگی 13 درصد کمتر از حد نرمال است.

وی درباره میزان بارندگی در برخی استان‌ها گفت: میزان بارندگی در برخی استان‌ها کمتر از نرمال بوده که شامل کرمانشاه ۴۵ درصد زیر نرمال، ایلام ۵۴ درصد کمتر از نرمال، خراسان شمالی ۵۵ درصد زیر نرمال، تهران ۳۱ درصد زیر نرمال است. و خراسان رضوی 37 درصد زیر نرمال و در برخی استان ها بالاتر از نرمال گزارش شده است، در حالی که در هرمزگان 70 درصد بالاتر از نرمال و در استان هایی مانند ایلام، کرمانشاه و تهران کمتر از نرمال بوده است.

وظیفه با اشاره به بهبود بارندگی نسبت به سال گذشته گفت: میزان بارندگی و بارندگی بلندمدتی که امسال داشتیم نسبت به سال گذشته بهتر بود که این بهبود در هر استان یکنواخت نیست بلکه به طور متوسط ​​28 کشور است. .” درصد بارندگی نسبت به سال گذشته بیشتر بوده اما نسبت به بلندمدت 13 درصد کمتر است.

وی درباره وضعیت دمایی بهمن ماه گفت: دمای بهمن ماه بیش از حد نرمال بود و زمستان سردی نداشتیم و در اکثر نقاط کشور از ابتدای سال یک درجه بالاتر از نرمال و دمای زمستان بالاتر بود. نسبت به حالت عادی یک درجه نرمال و در بهمن ماه نیم درجه بالاتر از نرمال گزارش شده است اما وضعیت دما در همه استان ها یکسان نیست. به عنوان مثال در ایالت های شمال غربی دمای زمستان نرمال و کمتر از حد نرمال بوده، در حالی که در ایالت های شمال غربی مانند کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی دمای هوا نرمال تا کمتر از حد معمول بوده و بقیه نقاط کشور به بالاتر از حد نرمال رسیده است. نسبت به دمای معمولی

رئیس مرکز مدیریت بحران و خشکسالی سازمان هواشناسی گفت: میانگین دمای کشور از ابتدای فصل تاکنون یک درجه بیش از حد نرمال، نه چندان زیاد و تقریباً نزدیک به نرمال بوده است. عدم وجود تغییرات جدی دما نسبت به حالت عادی

وظیفه در مورد پیش بینی وضعیت بارندگی در اسفند ماه گفت: نیمه اول اسفند روز کم بارش است و به تدریج در نیمه دوم اسفند شرایط بارندگی رو به بهبود و عادی شدن است. میزان بارندگی در اسفند ماه به طور کلی کمتر از حد نرمال خواهد بود. اسفند تا اردیبهشت که پنجره بارندگی است و در این مدت بقیه فصل بارندگی به خصوص برای نیمه جنوبی کشور عادی خواهد بود و انتظار بارندگی شدید و کمبود آب نداریم. در غرب کشور تامین نمی شود، بنابراین در غرب، جنوب غرب کشور و دامنه های جنوبی البرز و تهران تا پایان سال آبی با کم بارشی مواجه خواهیم بود و این بارندگی ها جبران کم بارشی نخواهد بود. .

وی افزود: از زمستان اول سال 1399 تا اولین زمستان سال 1400 یکی از خشک ترین دوره های کشور گذشت که رکورد خشکسالی محسوب می شود. این کم‌باران‌ها در برخی نقاط می‌تواند تشدید شود و اثرات قوی‌تری داشته باشد و با توجه به بارندگی‌های زمستانی در دو ماه اخیر، در صورت بارش‌های نرمال در اسفند و اوایل بهار، به‌ویژه در جنوب و غرب کشور، کشور، کشاورزی و محصولات دیم و شرایط خوبی وجود خواهد داشت زیرا کشت دیم به شدت به بارندگی بهاره متکی است.

رئیس مرکز مدیریت بحران و خشکسالی سازمان هواشناسی ادامه داد: با توجه به اینکه ذخیره آب پشت سدها و حجم آب پشت سدها بسیار کم است، عمدتاً در کرخه و سدهای تهران، البرز، قزوین و سدهای موجود در منطقه. وی ادامه داد: شمال شرق کشور و خراسان شمالی و خراسان رضوی و همچنین در حوزه مرکزی و زاینده رود وضعیت آنها چندان مساعد نیست تا جایی که این نگرانی وجود دارد که در فصل بهار با بحران آب مواجه شویم. تابستان

وی در پایان ضمن اشاره به اینکه بارندگی در اسفند ماه کمتر از حد نرمال خواهد بود، درباره وضعیت دمایی این ماه توضیح داد: در اسفند ماه شرایط دمایی نرمال و روند دمایی را خواهیم داشت که معمولی بوده است. از آنجایی که شروع سال کم و بیش ادامه خواهد داشت با روند افزایشی دما مواجه خواهیم بود و دوره اوج سرد به پایان رسیده است، اما با عبور سامانه های بارشی متفاوت با دوره های زمانی هفته تا پانزده هفته بارندگی و کاهش دما خواهیم داشت. کشور است، اما این کاهش دما طبیعی است و وضعیت غیرعادی نیست.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.