معرفی و کاربرد ایزوپروپیل الکل

خواص کلی ایزوپروپیل الکل خاصیت ضد باکتریایی آن است. این خاصیت باعث می شود که این محصول در بسیاری از مواد شوینده و ضد عفونی کننده استفاده شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از نشریه Green Safe، ایزوپروپیل الکل در ساخت برخی عطرها و صابون ها نیز استفاده می شود.

معرفی مختصر ایزوپروپیل الکل

لازم به ذکر است که مصرف ایزوپروپیل الکل می تواند باعث مسمومیت شود. بخارات آن همچنین می تواند باعث التهاب در چشم انسان و سیستم تنفسی شود. جزئیات بیشتر در مورد مسائل امنیتی و اصول کار با این مقاله در ادامه مقاله ارائه خواهد شد.

ایزوپروپیل الکل غشای چربی اطراف باکتری ها و ویروس ها را حل کرده و آنها را از بین می برد.

به همین دلیل، استفاده گسترده از ایزوپروپانول یا ایزوپروپیل الکل به عنوان یک ضد عفونی کننده در طول اپیدمی ویروس کرونا، تا حدی از آلوده شدن ویروس جلوگیری کرد.

با توجه به اهمیت استفاده از این محصول در دوران اپیدمی کرونا، تقاضای آن در سطح بین المللی افزایش یافته است. در نتیجه تمامی شرکت های تولیدی در سراسر جهان ظرفیت تولید خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند.

این افزایش تقاضا برای استفاده در کاربردهای دارویی احتمالاً در آینده افزایش خواهد یافت.

لطفاً توجه داشته باشید که وسایل الکترونیکی مانند رایانه یا تلفن همراه هرگز نباید مستقیماً با الکل ایزوپروپیل ضدعفونی شوند. استفاده از ایزوپروپیل الکل روی پارچه ها و ظروف چوبی می تواند باعث تجزیه آنها شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی مهم ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپانول که نام تجاری آن ایزوپروپیل الکل است، یک الکل ساده با فرمول شیمیایی C3H8O است.

ایزوپروپیل الکل با نام های 2-پروپانول و پروپان-2-L نیز شناخته می شود. کد شناسایی CAS برای این مقاله 0-67-67 است. ساختار شیمیایی ایزوپروپیل الکل را در شکل زیر مشاهده می کنید.

معرفی و کاربرد ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپانول یک مایع شفاف است و بویی شبیه استون دارد. ایزوپروپیل الکل بسیاری از ترکیبات غیر قطبی را حل می کند و به هر نسبت در آب حل می شود.

جدول زیر برخی از خواص مهم ایزوپروپانول و استانداردهای اندازه گیری آنها را فهرست می کند.

معرفی و کاربرد ایزوپروپیل الکل

ملاحظات ایمنی و نکات استفاده از ایزوپروپیل الکل

  • اجتناب از ایزوپروپیل الکل؛ زیرا باعث مسمومیت می شود.
  • از ایزوپروپیل الکل روی زخم های باز استفاده نکنید. زیرا روند بهبود زخم را کند می کند.
  • ایزوپروپانول بسیار قابل اشتعال است. این مواد را دور از شعله یا جرقه نگه دارید.
  • به هیچ عنوان این ماده را با وایتکس مخلوط نکنید. زیرا با هم واکنش نشان می دهند و گازهای سمی تولید می کنند. این گازهای سمی گاهی اوقات باعث مشکلات کبدی و کلیوی و آسیب به سیستم عصبی می شوند.

به این دلایل، توصیه می کنیم این مطالب را در دسترس کودکان قرار ندهید.

کاربردهای مهم ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل به عنوان ضد یخ، مایعات شستشو و همچنین برای تمیز کردن اثرات روغن ترمز استفاده می شود. همچنین به عنوان حلال در لوازم آرایشی، ضدعفونی کننده های سطوح، الکترونیک و کاتالیزورها و به عنوان یک راکتور شیمیایی استفاده می شود.

ایزوپروپیل الکل در محلول های پزشکی مانند ضدعفونی کننده ها و ژل های ضدعفونی کننده دست استفاده می شود. علاوه بر این، از این الکل می توان در ساخت کیسه های یخ و محلول های پانسمان استفاده کرد.

ایزوپروپیل الکل همچنین در فرآیندهای استخراج، تولید روان کننده ها، جوهر و آفت کش ها استفاده می شود. این الکل همچنین به طور گسترده در سنتز مواد شیمیایی خاص مانند متیل ایزوبوتیل کتون و استون در صنایع شیمیایی استفاده می شود.

ایزوپروپیل الکل یکی از حلال های مهم در صنعت است. این حلال به طور گسترده در مواد ضدعفونی کننده و محصولات بهداشتی استفاده می شود. با توجه به این کاربرد مهم، تولیدکنندگان مواد ضدعفونی کننده و ضدعفونی کننده باید ایزوپروپیل الکل مورد نظر را از واردکنندگان معتبر مواد شیمیایی تهیه کنند.

شرکت ایمان سبز به عنوان یکی از مجرب ترین واردکنندگان و تامین کنندگان مواد شیمیایی آماده همکاری با سازندگان صنعت پوشش در ارائه حلال های صنعتی با کیفیت از جمله ایزوپروپیل الکل می باشد.

پایان گزارش آگهی


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.