ایران نسبت به بازی دوگانه غرب بر سر «متن» و «زمان» در وین هشدار داد


علیرغم اینکه روسای هیات های مذاکره کننده سه کشور اروپایی برای همراهی هیات های سیاسی خود در مونیخ و انجام رایزنی هایی با پایتخت های خود وین را ترک کرده اند، مذاکرات در سطوح مختلف در وین ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، در ادامه کنفرانس امنیتی مونیخ، مذاکره کنندگان ارشد بریتانیا، فرانسه و آلمان برای همراهی هیات های خود در این کنفرانس وین را ترک کردند. با این حال، هیئت های تخصصی از سه کشور در وین برای حضور در این مذاکرات حضور دارند.

گفتنی است، مذاکرات هیات های مذاکره کننده ایران، روسیه، چین و اتحادیه اروپا در سطوح مختلف دوجانبه و چندجانبه ادامه دارد. در همین راستا نشست دوجانبه هیئت های مذاکره کننده ایران و روسیه روز شنبه در وین برگزار شد. پیش از این دیدار، دیداری دوجانبه میان علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان و انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات برگزار شد. هیئت های مذاکره کننده ایران و چین نیز روز شنبه به طور جداگانه دیدار کردند.

میخائیل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه شنبه شب در توییتر نوشت که با رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی و انریکه مورا، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین دیداری جداگانه داشته است.

اولیانوف تاکید کرد که در این دیدارها درباره موضوعات مهمی که باید قبل از دستیابی به توافق بر سر احیای برجام حل و فصل شود، گفت وگو کرد.

از سوی دیگر، روسای جمهور ایران و فرانسه روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی درباره آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای و سایر موضوعات مورد علاقه گفت‌وگو کردند.

رئیس‌جمهور کشورمان خطاب به همتای فرانسوی خود گفت: جمهوری اسلامی ایران در جریان مذاکرات پیشنهادهای سازنده‌ای ارائه کرده و پیشنهادات طرف‌های مذاکره را بر اساس سازگاری با منافع ملت ایران بررسی کرده است. “
رییسی با بیان اینکه هیئت ایرانی بارها اعلام کرده است که از ابتکاراتی که تضمین کننده و حمایت از حقوق مردم ایران است استقبال می کند، افزود: فشار یا ادعاهای سیاسی برای حفظ و تضعیف مردم ایران به امید دستیابی به توافق صورت گرفته است. هر توافقی در وین باید شامل لغو تحریم ها، ارائه ضمانت نامه معتبر و بسته شدن مسائل و ادعاهای سیاسی باشد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که در مونیخ به سر می برد، با اشاره به مذاکرات وین گفت: ایران با جدیت، حسن نیت و با معرفی ابتکارات مختلف برای دستیابی به یک توافق خوب در دور جدید مذاکرات شرکت کرده است. آنچه ایران در نتیجه این مذاکرات در نظر دارد انجام دهد کاملاً منطقی و منصفانه است: لغو همه تحریم‌ها، تأیید اعتبار و ارائه تضمین‌های لازم در راستای تعهدات.

وزیر امور خارجه همچنین از بازی دوگانه غرب بر سر «متن» و «زمان» در وین انتقاد کرد و افزود: ایران آماده است تا هر چه زودتر به توافقی خوب دست یابد، مشروط بر اینکه طرف مقابل برای اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم آمادگی داشته باشد.

امیرعبداللهیان گفت: ایران متعهد به پایان موفقیت آمیز مذاکرات وین است. ما تمام تصمیماتی را که باید می گرفتیم گرفته ایم و جدیت خود را به طور کامل نشان داده ایم. برای دستیابی به توافق نهایی، سه کشور اروپایی و آمریکا باید فوراً مانند ما عمل کنند.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر آخرین بسته‌ها و دیدگاه‌ها و راه‌حل‌های پیشنهادی برای غلبه بر اختلافات باقی‌مانده ایران و طرف‌های دیگر رد و بدل شده و ایران راه‌حل‌ها و راه‌حل‌های خود را برای حل مشکلات ارائه کرده است، زیرا مقامات ایرانی تاکید می‌کنند که اکنون نوبت سه کشور اروپایی و آمریکاست که در این مرحله از مذاکرات انعطاف لازم را از خود نشان دهند.

در همین حال، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید که تیم مذاکره کننده این کشور را نیز در وین دارد، گفت: ما احساس می کنیم که پیشرفت های قابل توجهی در هفته گذشته حاصل شده و این پیشرفت ها ادامه دارد.

در روزهای اخیر رسانه‌های غربی به رهبری مقامات اروپایی و آمریکایی در بخش‌هایی از پیش‌نویس توافق‌نامه و مذاکرات جاری میانجی‌گری کرده‌اند که هدف آن اعمال فشار بر ایران به‌گونه‌ای است که از سوی مقامات سیاسی و سیاسی ایرانی مورد مذاکره قرار گرفته است.

تهران تاکید کرده است که در این مراحل پایانی، طرف مقابل اشتباه محاسباتی نکرده و مذاکرات را به فضای رسانه ای کشانده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.