دفتر خاطرات «انقلاب دوم» رونمایی شد.


کتاب «انقلاب دوم» توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر و وارد بازار نشر شد.

به گزارش ایسنا، مجموعه بزرگ یادداشت های روزانه جنگ ایران و عراق اولین و منحصر به فرد پژوهشی است که در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر می شود. این یادداشت های روزانه شامل دوره های قبل از جنگ، پس از جنگ و پس از جنگ و همچنین خاطرات موضوعی است.

کتاب «انقلاب دوم» جدیدترین کتابی است که در حوزه روزشمار منتشر شده و دوره مهمی را در بر می گیرد، به طوری که اتفاقات مهمی در این دوره رخ داده و بر حوزه های مختلف سیاسی، نظامی، امنیتی و بین المللی تأثیر گذاشته است. بر این اساس با محمد عرفان کریمی، مدیر گروه مرکز اسناد و تحقیقات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و دکتر علیرضا محسنی ابوالخایری، نویسنده به گفت و گو نشستیم.

محمد عرفان کریمی، مدیر گروه خاطرات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: دوره ای به نام پیش از جنگ در دفتر خاطرات جنگ ایران و عراق داریم و تا 30 شهریور 1359 به پایان می رسد. جنگ در این مدت شروع نشد، اما درگیری سیاسی بین ایران و عراق ادامه دارد.

وی با بیان اینکه از این مرحله به عنوان فاز پایه یاد می شود، افزود: با توجه به انشقاق انجام شده در طراحی اولیه، 9 دوره تقویمی برای دوران «پیش از جنگ» در نظر گرفته شده است که البته برخی از این دوره ها با دو جلد از آن پوشش داده شده است. تقویم.” کتاب پنجم نیز در همین دسته از خاطرات تعریف شده در قسمت زمینه است. این زمان رویدادهای بسیار سیاسی، نظامی و امنیتی است. واقعاً بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی یک سری بحران های داخلی و درگیری های سیاسی در داخل کشور داریم و از طرفی روابط بین الملل بدتر شده و با تسخیر لانه جاسوسی، بحران در روابط ایران و آمریکا در حال رخ دادن است. . ، که سرآغاز حوادث دیگر است.

مدیر گروه خاطرات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به انتشار جلد اول پنجمین کتاب خاطرات جنگ ایران و عراق گفت: جلد اول از پنجمین کتاب خاطرات جنگ ایران و عراق با عنوان «انقلاب دوم» منتشر شد. بازه زمانی 4 نوامبر تا 31 دسامبر 1358 را در بر می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا یکی از مهمترین اتفاقات دفتر خاطرات «انقلاب دوم» است، گفت: عنوان کتاب پنجم نیز برگرفته از این رویداد است. البته این کتاب به موضوعات مهم دیگری مانند مسائل قانون اساسی، گروه های مخالف، استعفای موقت دولت، درگیری ها و بحران هایی که بین ایران و آمریکا رخ می دهد، می پردازد.

کریمی به تیم نویسندگان دفتر خاطرات «انقلاب دوم» اشاره کرد و توضیح داد: تیمی متشکل از دکتر علیرضا محسنی ابوالخایری، دکتر یعقوب نعمتی و خانم هانیه مرشدی مسئولیت تهیه دفترچه خاطرات پنجم را بر عهده داشتند. در واقع، دکتر. محسنی گردآوری اولیه کتاب را انجام داده، دکتر یعقوب نعمتی نظارت و تکمیل را انجام داده و محتوا توسط خانم هانیه مرشدی ویراستاری شده است.

در ادامه با نویسنده کتاب، دکتر علیرضا محسنی ابوالخایری، نویسنده پنجمین دفتر خاطرات از مجموعه خاطرات جنگ ایران و عراق گفت‌وگو کردیم. وی با اشاره به کتاب «انقلاب دوم» گفت: این کتاب جلد اول از پنجمین کتاب مجموعه بزرگ جنگ ایران و عراق است که توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.

وی زمان مورد نیاز برای تحقیق و نگارش این روزشمار را دو سال عنوان و بیان کرد: در برنامه ریزی اولیه قرار بود این کتاب در یک جلد و در بازه زمانی 62 روزه یعنی از 13 آبان 1358 تا 14 آذر 1358 منتشر شود. اما ضرورت این دوره به عنوان دوره ای پر از تغییرات و تصمیمات مهم در سرنوشت جمهوری اسلامی ایران، حجم را بیش از حد برآورد کرد و از این رو این کتاب در دو مجلد منتشر شد و نقطه تفاوت این دو جلد آن است. همه پرسی قانون اساسی

محسنی ابوالخایری افزود: بنابراین کتاب «انقلاب دوم» یک بازه 28 روزه از 13 آبان 1358 تا 10 آذر 1358 است و روز اول جلد دوم، روز همه پرسی مشروطه است.جلد دوم. مراحل تحقیق و ترسیم را طی می کند.

وی با بیان اینکه این روزشمار سعی دارد به این سوال پاسخ دهد که چرا جنگ از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا قبل از وقوع جنگ آغاز شد، گفت: کتاب «انقلاب دوم» به کاوش در دوران جنگ. قبل از جنگ در پاسخ به این سوال، منابع اولیه و ثانویه موجود را از نظر تاریخی بررسی می کند.

نویسنده کتاب «انقلاب دوم» روش تحقیق خود را برای نگارش این جلد از روزشمار برشمرد و گفت: منابع مورد استفاده در این کتاب منابع ارزشمندی در مرکز اسناد و تحقیقات حراست مقدس است که گویی ثانویه. از منابع کم استفاده شده است.

وی با بیان اینکه نگارش کتاب و ارائه مطالب روش گزارش دهی منحصر به فرد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس است، تصریح کرد: برای تجزیه و تحلیل داده ها از روش توصیفی بدون روایی نظری برای ارائه حداکثر عینیت تاریخی استفاده شده است.

وی در ادامه به مطالب کتاب «انقلاب دوم» پرداخت و گفت: کتاب «انقلاب دوم» به بررسی و تشریح وقایع یکی از مهم ترین و حیاتی ترین نهادهای جمهوری اسلامی ایران می پردازد. در این دوره 28 روزه تحت عنوان قانون اساسی در آستانه رفراندوم به نوع ارتباط با نظام بیگانه و جزئیات ساختاری این نظام می پردازد.

محسنی ابوالخایری افزود: در این مدت اتفاقاتی رخ داده که همگی نقطه عطفی در روند نظام جدید است که برخی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم زمینه را برای آغاز جنگ عراق و ایران فراهم می کند. تسخیر سفارت آمریکا در تهران و آغاز مناقشه عمومی بین ایران و متحدانش، تنش در روابط ایران و عراق، درگیری در مناطق کردنشین غرب ایران بین دولت مرکزی و گروه های مخالف و در نهایت اختلافات سیاسی داخلی از جمله این موارد است. بر سر قانون اساسی

وی گفت: از یک منظر، در دوره انتشار کتاب «انقلاب دوم»، ایران در معرض تنش‌های داخلی و خارجی مختلفی قرار گرفت که فضای مساعدی را برای نمایش ضعیف عوامل دفاعی و امنیتی ایران که ناشی از دیدگاه دولت عراق فرصت مناسبی برای تهاجم در خاک ایران برای تحقق ادعای مناطق خود است.

نویسنده کتاب «انقلاب دوم» درباره علت عنوان کتاب گفت: عنوان «انقلاب دوم» بر اساس بافت تاریخی کتاب در ارتباط با دوره تکمیلی ایران انتخاب شده است. انقلاب و تکمیل. تحول نظام سیاسی ایران پس از انقلاب در این دوران، نهضت انقلابی ملت ایران در تداوم انقلاب اسلامی 22 بهمن 1357 که مصادف با نفی دیکتاتوری و برقراری آزادی بود، وارد مرحله بعدی شد. نفی استعمار و کسب استقلال تحت عنوان انقلاب دوم. در این زمان، نظام سیاسی ایران در پی دگرگونی و انقلاب قبلی خود که تحت نام جمهوری اسلامی به وقوع پیوست، با ترسیم ساختاری شکل کامل گرفت. جزئیات در چارچوب قانون اساسی.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.