دولت قبل آخرین اقدامات را برای احیای دریاچه ارومیه انجام داد/ 400 طرح ملی بدون مکمل زیست محیطی


ایسنا/ اردبیل معاون مدیریت، حقوقی و مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت گذشته به احیای دریاچه ارومیه پایان داده و کانال انتقال آب به این دریاچه آماده بهره برداری است.

دانشیان در مراسم معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: طرح های ملی باید متمم زیست محیطی داشته باشند اما 400 طرح ملی در کشور در بودجه ملی و الحاقی به لایحه 1401 وجود دارد که فاقد الحاقیه زیست محیطی است.

وی بحران کم آبی در اکثر استان ها به ویژه اصفهان را برجسته کرد و گفت: سیاست غلط 30 سال اخیر در توسعه صنایع آبی این منطقه خشکسالی را به دنبال داشته است.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و پارلمانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سفره های آب زیرزمینی در کشور ما برخلاف سایر کشورها به پایین ترین حد رسیده است و با وجود اینکه 40 درصد از منابع آب زیرزمینی در کشورهای دیگر استفاده می شود، اما میزان مصرف آب زیرزمینی در کشور 140 درصد کمتر است.

دانشیان احیای دریاچه ارومیه را اقدامی موثر برای جلوگیری از مهاجرت 5 تا 6 میلیون نفر برشمرد و افزود: دولت قبل به احیای دریاچه ارومیه پایان داد و با پر کردن چاه و کانال به دنبال جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه بود. . .

وی انتقال آب به دریاچه ارومیه و احداث تونل انتقال آب به این حوضه آبریز را مهم برشمرد و ادامه داد: در روزهای آینده با حضور رئیس جمهور این پروژه عظیم ملی افتتاح خواهد شد.

وی پرهیز از نگاه مقطعی به مسائل زیست محیطی را دانشیان یادآور شد و خاطرنشان کرد: در توسعه پایدار کشور باید به مسائل زیست محیطی توجه جدی شود که در دولت سیزدهم با همت و پیگیری رئیس جمهور سازمان باید به دنبال رسیدگی به این موضوع به عنوان خط قرمز باشد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: رئیس جدید موسسه محیط زیست نه تنها در این زمینه صاحب نظر است، بلکه به دلیل میز کار و جایگاهی که دارد حاضر به پرداخت باج برای هیچ مجموعه ای و نادیده گرفتن مسائل زیست محیطی نیست.

دانشیان به کاهش چشمگیر اعتبارات به ویژه در حوزه ساختمان اشاره کرد و ادامه داد: با گذشت 11 ماه از سال 700 میلیارد تومان از اعتبارات ریالی عمرانی این موسسه تخصیص نیافته است.

وی گفت: با توجه به وضعیت ناوگان سازمان محیط زیست قرار بود 1200 دستگاه موتور خریداری شود که منابع لازم تامین نشد و مجبور شدیم 16 میلیارد گنبد از صندوق توسعه ملی برای این منظور اختصاص دهیم.

دانشیان گفت: تخصیص کم اعتبارات امسال به دلیل تامین اعتبار برای مصوبات سفر رئیس جمهور است که امیدواریم در سال آینده با وجود کاهش بودجه موسسه محیط زیست از منابع خوب توسعه ای، رفاهی کارکنان و اضافه کاری بهره مند شود.

وی افزود: 40 درصد خودروهای سازمان حفاظت محیط زیست فرسوده و از کار افتاده است و به شدت نیازمند خرید 1200 دستگاه برای این سازمان هستیم که با شرایط فعلی این هدف محقق نمی شود.

دانشیان پیگیری ها و اقدامات موثر برای بهبود معیشت کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست را برشمرد و گفت: سال گذشته 300 میلیارد تومان از اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست کسر شد که این اتفاق افتاد.

وی پایگاه حقوقی پایین کارگران و دوستداران محیط زیست را یادآور شد و افزود: کارکنان این سازمان به طور میانگین 7 تا 8 میلیون قبر دریافت می کنند که امسال قرار بود 300 میلیارد اعتبار برای محیط بانان به اضافه نمایندگان مجلس باشد. «به همه کارکنان اختصاص داده شده است تا برخی از کمبودها در این زمینه جبران شود.

دانشیان خاطرنشان کرد: از نظر احکام استخدامی، حقوق کارکنان بنیاد محیط زیست هیچ تفاوتی با سایر دستگاه های زیرمجموعه رئیس جمهور ندارد، اما از نظر پرداختی های رفاهی و اضافه کاری، سایر سازمان ها بیشتر از محیط زیست دریافت می کنند.

معاون مدیریت، حقوقی و مجلس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در برخی از استان ها رقم خیره کننده 21 درصد اعمال شد که قرار است از اسفندماه به 35 درصد افزایش یابد و این مژده را می دهیم که پرسنل محیط زیست در اسفندماه 3 میلیون تومان پاداش می گیرند و از فروردین ماه ضریب 35 درصد به حقوق آنها اعمال می شود.

وی گفت: تمام تلاش ما این است که موضوع معیشتی و رفاهی کارکنان موسسه حفاظت محیط زیست به شرایط مطلوب برسانیم و در این زمینه تلاش جدی خواهیم کرد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

اندونزی سفیر بریتانیا را فراخواند

اندونزی امروز (دوشنبه) از سفیر انگلیس خواست پرچم همجنس گرایان را در سفارت خود به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.