حبس های گسترده فلسطینی ها از جمله رهبر حماس در مناطق مختلف کرانه باختری


نیروهای رژیم اشغالگر قدس صبح امروز (سه شنبه) عملیات گسترده ای را در مناطق پراکنده کرانه باختری آغاز کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه لبنانی المنار، برخی منابع فلسطینی اعلام کردند که ارتش رژیم صهیونیستی به مناطق پراکنده کرانه باختری از جمله شهر جنین، نابلس، شهرک بیت فجر در بیت لحم، سنجل و عروره در استان رام الله حمله کرده است. شهرک کفر قدوم در شرق قلقیلیه، شهر دیر بلوط در استان سلفت و استان الخلیل 15 غیرنظامی از جمله عبدالجبار جرار، رهبر حماس را در جنین دستگیر کردند.

در همین راستا، «گردان فتال» دوشنبه شب نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی را تهدید کرد که به هرگونه اقدام برای تهاجم به شهرهای کرانه باختری پاسخ خواهد داد.

یک رزمنده گردان گفت: نیروهای ما با موفقیت خودروهای سرنشینان و پدافند ارتش آنها را در خیابان حیفا جنین هدف قرار دادند.

وی در پیامی خطاب به سرنشینان گفت: به دشمن جنایتکار می گوییم هر زمان که بخواهیم وارد نبرد می شویم و زمین را با آتشفشان زیر پای دشمن آتش می زنیم.

روزنامه لبنانی الاخبار نیز گزارش داد که حوادث در کرانه باختری اشغالی به تدریج شتاب می گیرد و باعث درگیری های بیشتر دشمن می شود.

قابل پیش بینی بود که تخریب خانه محمود جرادات، اسیر متهم به شرکت در عملیات حمص، به نبردی بین جوانان فلسطینی و نیروهای دشمن اسرائیلی تبدیل شد که یک فلسطینی شهید و ده ها زخمی برجای گذاشت و به دیگر مناطق تحت اشغال غرب سرایت کرد. هنوز از خشم به خاطر قتل سه عضو گردان الاقصی مرثیر در نابلس می جوشد.

در حالی که تیراندازی در ایست های بازرسی اشغالگران و شهرک ها به ویژه در جنین و نابلس ادامه دارد، فلسطینی ها خود را برای دور جدیدی از رویارویی با دشمن آماده می کنند که قصد دارد سه خانه دیگر اشغالی را که متعلق به عاملان حمله است، تخریب کند.

ده ها نوجوان و مرد مسلح برای روزها در اطراف خانه های ویران شده و منفجر شده در السیله الحارثیه مستقر شده بودند. اما به نظر می رسد تمرکز بر وقایع در محله شیخ جراح قدس اشغالی و نبود جدول زمانی برای تخریب، جوانان را مجبور کرده است که حضور خود را در آنجا کاهش دهند. بنابراین دشمن یکشنبه شب عملیات گسترده ای را آغاز کرد که با تخریب منزل خاتمه یافت.

نیروهای ویژه اسرائیل ابتدا با خودروهای غیرنظامی به شهرک حمله کردند و تیراندازان ارتش اشغالی به پشت بام چندین خانه یورش بردند. سپس بیش از 80 خودروی نظامی به مرکز السیلله رانده شدند و ورودی های منطقه بسته شد. با وجود محاصره اسرائیل، ده ها جوان از راه های فرعی خود به السیله رسیدند و درگیری بین جوانان و ارتش دشمن آغاز شد.

به گفته منابع فلسطینی، نیروهای اشغالگر در جریان بمباران خانه یک اسیر فلسطینی حداقل 7 گلوله خوردند. علاوه بر این، جوانان فلسطینی از مواد منفجره، کوکتل مولوتف و سنگ استفاده کردند.

وزارت بهداشت فلسطین از کشته شدن محمد اکرم ابوصلاح 17 ساله ساکن شهرک الیمون خبر داد که پس از ورود به السیله برای شرکت در درگیری های جاری توسط یک سرباز اسرائیلی به ضرب گلوله کشته شد.

ارتش دشمن پس از حدود هشت ساعت حمله و فرار توانست خانه ابوساجد را منفجر کند. دشمن صهیونیستی اعلام کرده بود که سه منزل دیگر فعالان «هومش» از جمله دو اسیر غیث و عمر جرادات و عموی اسیر آنها محمد یوسف جرادات را تخریب می کند. مقامات مقیم نیز علیه این افراد کیفرخواست تنظیم کردند.

در واکنش به این حوادث، یانیو کوبوویچ، خبرنگار نظامی روزنامه اسرائیلی هاآرتص، از عملیات نظامی برای منفجر کردن خانه “به دنبال هشدارهای آژانس های امنیتی در مورد افزایش تنش در کرانه باختری پس از حوادث شیخ”.

او گفت که باید بفهمد چه نابغه ای تصمیم به اعزام نیرو به السیله الحارثیه گرفته است و نمی تواند چند روز صبر کند. این در حالی است که رسانه های عبری از لغو حمله شهرک نشینان به مقبره یوسف در نابلس که قرار بود روز سه شنبه انجام شود، به دلیل وخامت اوضاع میدانی خبر دادند.

اما درگیری برای تخریب این خانه به شهرک السیله محدود نشد و به مناطق دیگر هم کشیده شد. از آغاز عملیات نظامی در السیله تا پایان، کرانه باختری 13 درگیری را به ثبت رساند که حداقل نیمی از آنها خارج از استان جنین بود.

انگیزه محدود کردن عملیات تخریب یک خانه در السیله نامعلوم است و چندین خانه دیگر همچنان در انتظار سرنوشت مشابهی هستند. اما داده‌ها نشان می‌دهد که ارزیابی اسرائیل زمانی که تصمیم به تخریب خانه اول گرفت، اشتباه بود. زیرا عملیات تخریب بعدی ممکن است شاهد درگیری گسترده و شاید شدیدتر از آنچه السیله الحارثیه در دو روز گذشته شاهد بوده باشد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

اندونزی سفیر بریتانیا را فراخواند

اندونزی امروز (دوشنبه) از سفیر انگلیس خواست پرچم همجنس گرایان را در سفارت خود به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.