پس از حذف زیبایی; سرنوشت ریاست جمهوری عراق چه خواهد شد؟


پس از کناره گیری محتاطانه زیباری از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری عراق و احتمال معرفی نامزدهای جدید طی ساعات آینده، کارشناسان عراقی بر این باورند که در صورت عدم ارائه گزینه ای از سوی حزب دمکرات کردستان برای جایگزینی زیباری، هر دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در نهایت این کار را انجام خواهند داد. به گزینه اجماع روی بیاورند اما از سوی اتحادیه میهنی و در این بین از لطیف رشید یکی از رهبران این اتحادیه به عنوان کاندیدایی با شانس بیشتری برای تصدی این سمت نام برده می شود.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری عرب 21 در گزارشی از تحولات اخیر صحنه سیاسی عراق و رد کاندیداتوری هوشیار زیباری، نامزد حزب دمکرات کردستان عراق برای ریاست جمهوری و تحولات احتمالی بعدی نوشت: تصمیم دادگاه فدرال عراق مبنی بر برکناری هوشیار. زیباری رقابت برای ریاست جمهوری سوالاتی را در مورد احتمال جایگزینی او ایجاد کرده است.

اعضای پارلمان عراق قرار بود روز دوشنبه هفته گذشته با برهم صالح، رئیس جمهور جدید این کشور، کاندیدای اتحادیه میهنی و هوشیار زیباری، نامزد حزب دمکرات کردستان عراق، دیداری برگزار کنند، اما درست یک روز قبل از این نشست، چند تن فی به دادگاه عالی فدرال عراق معرفی شد و زیباری را به فساد در دوران تصدی وی به عنوان وزیر خارجه عراق از سال 2004 تا 2014 متهم کرد.

در پی این شکایت، دادگاه فدرال روند نامزدی وی را به حالت تعلیق درآورد و پارلمان ثبت نام مجدد نامزدهای جدید را به مدت سه روز از سر گرفت و در نهایت روز یکشنبه، دادگاه عالی فدرال عراق به نفع زیباری رای داد.

دادگاه فدرال عراق حکم داد که نامزدهای ریاست جمهوری باید در پایان مهلت سه روزه مجددا ثبت نام کنند.

ناهمواری راه راست

مهند الجنابی گفت: حتی پس از اولین جلسه مجلس، انتظار نمی رفت که رئیس جمهور از سوی ائتلاف های سه گانه (جنبش صدر، حزب دمکرات کردستان و ائتلاف حاکم) نامزد شود و تنها اختلاف بر سر برهم صالح بود. یک کارشناس سیاسی عراقی .

وی افزود: پس از کاندیداتوری زیباری عنوان شد که رئیس جمهور از سوی ائتلاف های سه گانه معرفی می شود و اکنون کاندیداتوری وی از سوی دادگاه عالی فدرال عراق رد شده است به این معنا که راه رسیدن به ریاست جمهوری عنوان میهن پرست کردستان است. نامزد اتحادیه این کشور صاف است.

وی تاکید کرد: فرصت حزب دمکرات کردستان برای داشتن نامزد برای این سمت با تصمیم دادگاه حذف شده است مگر اینکه نامزد دیگری معرفی کند که در این صورت از سوی رئیس مجلس اعلام خواهد شد.

الجنابی افزود: «حتی اگر حزب دموکرات نامزد جدیدی معرفی نکرده باشد، من معتقدم که این روند به تفاهم و توافقات گسترده‌تری منجر خواهد شد و این توافقات می‌تواند منجر به معرفی نامزد احتمالی اتحادیه میهنی شود.» رزگار محمد امین، قاضی دادگاه صدام.

او معتقد است که عدم معرفی نامزدی از حزب دموکرات کردستان عراق به بحث های بیشتر و همچنین گسترش دامنه ائتلاف سه جانبه که می تواند اتحادیه میهنی را نیز شامل شود، می دهد که در این صورت دو سوم انتخابات به حد نصاب می رسد. تضمین خواهد شد.

توافقات جدید بین کردها

در همین حال، علی البیدار، کارشناس مسائل سیاسی عراق، معتقد است که قوه قضاییه عراق برای حل این بحران مداخله کرده است، چه در مرحله قبلی انتخاب رئیس مجلس و چه در انتخابات ریاست جمهوری حاضر و حتی در انتخابات نخست وزیری. اجماع، زیرا هیچ یک از احزاب نمی‌خواهند در اپوزیسیون باشند و مخالفت را رد سیاسی آنها می‌دانند.

البیدار بیان می کند: دو حزب کرد; یعنی حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی پس از تنش ها و اختلافات اخیر بین خود به سراغ گزینه جدیدی خواهند رفت.

این کارشناس عراقی معتقد است که لطیف رشید، یکی از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق، شانس بیشتری به عنوان گزینه مورد توافق کردهای عراقی برای نامزدی برای ریاست جمهوری جدید دارد و این اقدام می تواند به اجماع جدیدی برای تشکیل دولت آینده منجر شود.

وی ادامه می دهد: در چنین حالتی دیگر دولت و اپوزیسیون اکثریت قوی در مجلس نخواهیم داشت و با همان طرح سیاسی کشور با عنوان جدید یا اختلافات جزئی مواجه خواهیم شد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نکونام: خوشحالم که در خدمت باشگاه فولاد هستم/ امیدوارم روزی خبرهای خوبی بشنویم

ایسنا/ خوزستان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: اگر اتفاقی مثل سال قبل نیفتد خوشحال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.