من سرعت اینترنت ایران و افغانستان را رد می کنم


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طبق آمار سایت اسپیدتست، ایران از نظر سرعت اینترنت 100 درصد از افغانستان جلوتر است و من این را تکذیب می کنم که سرعت اینترنت ما در حد افغانستان باشد.

به گزارش ایسنا، عیسی زارع پور امروز در مراسم افتتاح پروژه توسعه شبکه ملی فیبر نوری (FTTX) در وزارت ارتباطات، اظهار کرد: امروزه زندگی انسان به این فناوری متصل شده و همه ابعاد زندگی انسان را تحت تاثیر قرار داده است. نمی توان گفت امروز بدون استفاده از فناوری اطلاعات چرخ زندگی بشر می چرخد. اکنون تصور زندگی بدون ارتباطات و فناوری اطلاعات غیرممکن است. دوران کرونا نیز توانمندی های واقعی فناوری اطلاعات در کشور را بهتر از گذشته نشان داد و اتکای بشر به این فناوری بیش از گذشته شد.

وی گفت: زیرساخت مورد نیاز برای استفاده از این خدمات ارتباطی است. ما باید نحوه نگرش به ارتباطات را تغییر دهیم و من با سیاست گذاران در این زمینه صحبت می کنم. این حوزه باید جدی گرفته شود تا تحولات اساسی در کشور ایجاد شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اظهارات رئیس سازمان تنظیم مقررات، با بیان اینکه هر 10 درصد افزایش پهنای باند می تواند یک درصد توسعه ناخالص ملی را افزایش دهد، گفت: همه مردم ایران هستند. از ابتدای حضورم در وزارت ارتباطات، توسعه ارتباطات در دستور کار بوده است. ما یکی از سخت ترین کارها را انتخاب کردیم زیرا زمان بر است و بخش خصوصی باید سخت کار کند.

وی افزود: برای این امر باید مشوق های لازم را در نظر بگیریم. ما همچنین به لوازم ویژه نیاز داریم. بر این اساس در جلساتی با کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصمیم گرفتیم بین سه تا پنج درصد از سهم دولت را برای توسعه پا اختصاص دهیم. برای توسعه فیبر نوری، به سراغ ابزارهای پشتیبانی دیگر رفتیم و از تعاملات جدید استفاده کردیم. در لایحه بودجه 1401 دو کار اساسی انجام دادیم. ابتدا کلیه دستگاه های عامل کشور موظف شدند در صورت نیاز برای توسعه کشور فیبر، هرگونه زیرساخت اعم از کانال ها، کانال ها، تیرهای برق و دکل های انتقال را با تعرفه مصوب کمیسیون در اختیار بخش خصوصی قرار دهند. شبکه نوری .

هزینه استفاده از فیبر برای مردم کاهش می یابد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: موضوع دیگر تسهیلاتی است که می توان در اختیار بخش خصوصی قرار داد تا از طریق اپراتور در اختیار مردم قرار گیرد تا این پروژه به سرعت پیش برود. اکنون 30 درصد ظرفیت تعیین شده در کشور وجود دارد، زیرا یکی از موانع این است که مردم معمولاً به دلیل هزینه های استفاده از شبکه فیبر نوری آن را نمی خواهند. بنابراین ما در تلاش برای حل این مشکل هستیم.

زارع پور ادامه داد: در آن صورت قطعه اول شبکه ملی اطلاعات که یک اینترنت سراسری سریع، امن و با کیفیت است، ارائه می شود. در صورت تحقق این هدف، قدم دوم یعنی ارائه خدمات کاربردی مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات و همچنین افزایش کیفیت خدمات و خدمات مورد نیاز مردم را در این راه برمی داریم. به طور خلاصه، با تحقق دو بالی که برای شبکه ملی اطلاعات راه اندازی کرده ایم، می توانیم طعم فناوری را در حاکمیت و جامعه به مردم بچشانیم.

وی گفت: مردم در آینده نزدیک هر کاری را که با ادارات دولتی انجام می دهند بدون نیاز به مراجعه حضوری در یک شبکه سریع و از یک پنجره دریافت خواهند کرد. در همین راستا فاز اول پنجره هوشمند دولت سال آینده در هفته ارتباطات راه اندازی می شود. در بحث استخدامی ریاست جمهوری بعد از انتقال اداری با همکارانم در حال ارتباط هستیم و در قانون بودجه 1401 یک بند به تصویب رسید که همه دستگاه ها موظف شدند با همین پنجره واحد که توسط وزارت راه اندازی شد خدمات خود را به مردم ارائه دهند. ارتباطات سیاست ما این است که به گونه ای پیش برویم که نیازی به سفر مردم نباشد.

این خبر کامل شد…


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

«افسانتین» نسخه طب سنتی ایران برای بیماری های کبدی

محققان ایرانی در پژوهشی جالب به بررسی نقش گیاه افسنطین در درمان بیماری های کبدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.