روسیه ژست حمله به اوکراین را گرفته است/ آمریکا و اروپا در مورد اوکراین اختلاف نظر دارند


یک استاد دانشگاه ژئوپلیتیک گفت: برای پوتین، امنیت روسیه، امور داخلی مسکو و همچنین انتخابات آتی مهم است و تلاش برای جلوگیری از عضویت اوکراین در ناتو، در غیر این صورت امکان حمله قطعی وجود دارد. به این دلیل است که امنیت روسیه در خطر است.

عبدالرضا فرجی راد در گفت وگو با ایسنا، درباره تشدید تنش ها بین روسیه و اوکراین و احتمال تهاجم روسیه گفت: به نظر می رسد روس ها در وهله اول ژست تهاجمی را گرفته اند و سرویس های مخفی وجود دارند – اطلاعات غربی دریافته اند که این حمله تعیین کننده است.» از سوی دیگر، روس ها اوکراین را در دریا محاصره کرده اند، طبیعی است که وقتی ژست تهاجمی گرفته می شود، طرف مقابل و کسانی که با او هستند آماده حمله هستند.

او گفت: «مسئله بعدی این است که برای پوتین بسیار مهم است که اوکراین بخشی از ناتو نشود، حتی اگر به این نتیجه برسد که اوکراین به ناتو می‌پیوندد، این یک حمله تعیین کننده خواهد بود زیرا امنیت روسیه در خطر است.

وی گفت: دیدگاه داخلی پوتین در مورد این تحولات موضوع دیگری است. محبوبیت پوتین از زمان اشغال شبه جزیره کریمه افزایش یافته است. اما اکنون که محبوبیت کاهش یافته است، به دلیل مسائل اقتصادی و کاهش ارزش نفت است. بنابراین، مناظرات سیاسی داخلی مسکو باعث شده تا پوتین تا حدودی محبوبیت خود را با نزدیک شدن به انتخابات روسیه از دست بدهد.

سفیر سابق کشورمان در نروژ ادامه داد: در حالی که امنیت پوتین برای روسیه مهم است، او تلاش می کند این فشارها را ادامه دهد و می تواند تضمین کند که اوکراین به عضویت ناتو در نمی آید، در حالی که یک دولت به سمت نیروی متخاصم در کیف می آید. به مسکو: «دوست نباش.

فرجی راد گفت: با تمام این اوصاف موضوع داخلی برای پوتین مهم است و او می خواهد از مساله اوکراین برای افزایش محبوبیت خود استفاده کند. بنابراین همه چیز به امنیت نیست. این سیاست داخلی روسیه نیز به ویژه در حوزه سیاست داخلی است که انتخابات را نیز در نظر می گیرد. از سوی دیگر این موضوع با افزایش قیمت نفت همراه است و به بهبود وضعیت اقتصادی کمک می کند.

وی با تاکید بر اینکه روسیه این حمله را انجام می دهد و تلاش می کند از پیوستن اوکراین به ناتو جلوگیری کند، گفت: اگر اوکراین به ناتو نپیوندد، مشکلات حل می شود، اما رئیس جمهور اوکراین نیز بسیار هنرمند و بازیگر است. هیچ شناختی از سیاست بین الملل ندارد و تا حد زیادی ابزاری برای غرب و آمریکاست. غرب و ایالات متحده نیز در تلاش هستند تا رشد روسیه را متوقف کنند.

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه همچنین گفت: در موضوع اختلاف روسیه و اوکراین بین آمریکا و اروپا اختلاف نظر وجود دارد. اروپا نمی خواهد این موضوع حاد شود، اما ایالات متحده هم نمی خواهد.

فرجی راد گفت: قدرت اقتصادی روسیه به صادرات نفت و گاز بستگی دارد. اگر نتواند به اروپا صادرات کند یا تحریم شود، اقتصاد روسیه با مشکلات جدی مواجه خواهد شد که بر انتخابات تأثیر خواهد گذاشت. ایالات متحده در نسخه اوکراین چندین هدف دارد، همانطور که پوتین چندین هدف از جمله مسائل داخلی، امنیت و انتخابات دارد.

وی گفت: از سوی دیگر اروپایی ها در مقابل قدرتی به نام روسیه تلاش می کنند اتحاد خود با آمریکا را حفظ کنند و نمی خواهند اختلافات خود را بیان کنند. کشورهایی مانند آلمان و اتریش نسبت به این موضوع نرم‌تر عمل می‌کنند و معتقدند که باید با روسیه همکاری کنیم. از سوی دیگر، برخی اروپایی ها یا کشورهایی که به ناتو پیوسته اند، تلاش می کنند روسیه را تحت فشار قرار دهند.

استاد ژئوپلیتیک دانشگاه ادامه داد: در این میان کشورهایی هستند که کاملا با این سیاست ها مخالف هستند، مانند کشورهای جنوب اروپا یا کشورهایی مانند فنلاند و نروژ که معتقدند باید با روسیه کار کرد نه اینکه دیدگاه خصمانه داشته باشند. . .

فرجی راد همچنین گفت: این موضوع برای اروپایی ها مشکل ایجاد کرده و هماهنگی آمریکا و اروپا وجود ندارد. از سوی دیگر متوجه می شویم که روس ها با چینی ها تعامل داشتند و موقعیت خود را تقویت کردند. در صورت حمله، روسیه دست بالا را خواهد داشت و ناتو در موقعیت دفاعی.

وی در پایان خاطرنشان کرد: چین ممکن است از این موقعیت سوء استفاده کند و تایوان را محاصره کند و اگر تایوان تسلیم نشود، چین می تواند به تایوان حمله کند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

هنوز بیستمین دوره انتخاب همسران بازنشسته، بازمانده و ازکارافتاده نمونه

همزمان با 25 ذی الحجه روز خانواده و تجلیل از بازنشستگان، بیستمین دوره منتخب بازنشستگان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.