زوایای زندگی حضرت زهرا(س) را باید با توجه به شرایط روز جامعه‌مان نشان دهیمایسنا/خراسان رضوی یک کارشناس مذهبی گفت: زوایای زندگی حضرت زهرا(س) را باید با توجه به مسائل و شرایط روز جامعه‌مان نشان دهیم تا افراد بتوانند الگو بگیرند.

حجت‌الاسلام و المسلیمن حسین ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نقش فرهنگی و اجتماعی حضرت فاطمه زهرا(س)، اظهار کرد: دختران امروز دوست دارند نقش اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای داشته باشند. در زندگی حضرت زهرا(س) به عنوان یک زن استفاده از ابزار رسانه‌ای زمانه خود مشهود است. حضرت زهرا(س) در ماجرای فدک سخنرانی بی‌نظیری را ایراد کردند که خیلی از افراد را از انحراف جامعه آگاه کرد و هنوز هم متن خطبه ایشان بررسی می‌شود. ایشان در خطبه‌شان انحراف روزگار خود را طی مسیر به سمت زندگی جاهلی دانستند.

وی افزود: در زمینه نقش رسانه‌ای حضرت زینب(س) پس از واقعه کربلا صحبت‌های زیادی شده و همه هم معتقدند کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود. حضرت زینب کربلا را منتشر کردند. ایشان تربیت یافته حضرت فاطمه(س) هستند. حضرت فاطمه(س) در زندگی‌شان فعالیت‌های زیادی در زمینه روشنگری انجام داده‌اند.

ابراهیمی تصریح کرد: در فعالیت‌های رسانه‌ای وتولید محتوا باید دغدغه‌های امروز جامعه بیان شود و با توجه به دغدغه و نگاه مخاطب با او ارتباط گرفت. باید نیازها بیان شود. زوایای زندگی حضرت زهرا(س) را باید با توجه به مسائل و شرایط روز جامعه‌مان نشان دهیم تا افراد بتوانند الگو بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه نگاه اسلام به زن یکی از مسائل امروز جامعه است، خاطرنشان کرد: باید شان و مقام حضرت زهرا(س) را درک کنیم. در روزگاری که دختر را زنده به گور می‌کردند، پیامبر دست دخترشان را می‌بوسیدند. ایشان می‌خواستند نگاه اسلام به زن را نشان دهند. شان حضرت زهرا(س) به اندازه‌ای بالاست که پیامبر در حدیثی فرموده بودند خدا راضی به رضای اوست. در متن حدیث کسا نیز جایگاه والای حضرت فاطمه(س) را می‌بینیم.

این کارشناس مذهبی افزود: حضرت زهرا(س) فقط به عبادت نمی‌پرداختند هر چند که بسیار اهل عبادت بودند. نگاه سیاسی و اجتماعی ایشان است که باید به آن پرداخته شود. ایشان در یک موقعیت تاریخی خاص بوده‌اند. چیزی که در آن دوران مهم بوده آگاه شدن جامعه از انحراف است که همان روشنگری است. فعالیت‌های حضرت زهرا را باید با توجه به این بازخوانی کرد.

وی گفت: اولویت‌ها نباید عوض شود؛ وقتی اولویت‌ها را جابه‌جا کنیم و روی اولویت دسته چندم تاکید کنیم اصطکاک و تنش در جامعه ایجاد می‌شود. از مسیر روشنگری حضرت زهرا(س) می‌فهمیم که اولویت در نهی از منکر فساد حاکمان است. حضرت برای این قیام کردند و در نهایت هم به شهادت رسیدند. ما باید نهی از منکر مسئولین را اولویت قرار دهیم.

ابراهیمی با بیان اینکه گریه حضرت بر سر مزار پیامبر(ص) یکی از راه‌های روشنگری بوده است، گفت: ایشان بر سر مزار پدرشان بسیار گریه می‌کردند و وقتی مردم علت را می‌پرسیدند، ایشان حقانیت ولایت علی، ماجرای غدیر، ظلمی که به ایشان شده و انحراف موجود در جامعه را بیان می‌کردند. ایشان از این زمینه برای پاسخ به شبهات و بیان نکاتی برای بیداری جامعه بهره می‌بردند. هدف حضرت فاطمه(س) بیداری مردم و آگاهی‌شان از انحراف بود. ما هم باید از فضای فاطمیه برای روشنگری استفاده کنیم و افرادی را که دنبال حقیقت هستند به حقیقت برسانیم.

وی با اشاره به اینکه روشنگری با توهین محقق نمی‌شود، بیان کرد: برخی از افراد در جامعه امروز از دهه فاطمیه و ایام عزاداری برای توهین به دیگران و باورهایشان استفاده می‌کنند که این روشنگری نیست. حضرت زهرا(س) به دنبال افزودن به یاوران مولایشان حضرت علی(ع) بودند. ما مشکلمان این است که به طرف مقابلمان توهین می‌کنیم و کسی را هم به جمع محبان امیرالمؤمنین نمی‌افزاییم. همیشه باید طوری عمل کنیم که نزاع  و اصطکاک در جامعه و بین اقشار مختلف ایجاد نشود.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: فضای رسانه‌ای پر از این دست توهین‌ها به بهانه روشنگری است. باید به خاطر داشت روشنگری یعنی اصلاح مسیر یک فرد یا جامعه و در روند روشنگری و فعالیت رسانه‌ای باید توجه داشته باشیم که دین و تفکر هر فرد در برخورد با مخالفانش معلوم می‌شود. اگر آنجا توانست با متانت باشد و درست برخورد کند، به این معنی است که تفکر قابل تحسینی دارد.

ابراهیمی ادامه داد: یکی دیکر از معضلات امروز فضای رسانه و شبکه‌های اجتماعی افرادی هستند که دنبال پاسخ دندان شکن به توهین دیگران هستند. در اسلام چنین رفتاری اشتباه است. پیامبر و یارانشان وقتی با اهانت کفار یا ریختن زباله بر سرشان مواجه می‌شدند با متانت رفتار می‌کردند و پی انتقام نبودند.

وی با تاکید بر اینکه هنر جذب افراد به تفکرمان است، گفت: در یکی از جنگ‌ها بعضی از یاران امام علی(ع) به دشمن فحاشی می‌کنند که با اعتراض حضرت مواجه می‌شوند و ایشان می‌فرمایند اگر می‌توانید، دلشان را به سمتمان بیاورید. اگر ما دنبال درس گرفتن از سیره ائمه باشیم نباید خواسته‌های نفسانی را وارد کنیم تا جامعه هدفمان را بیشتر در تاریکی فرو ببریم. باید رسالتمان را بشناسیم و در مسیر درست هر چند سخت و ناپسند حرکت کنیم.

انتهای پیامخبر مهم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.