هر 1772 نفر، یک صندلی!ایسنا/کرمانشاه رییس حوزه هنری استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر در سطح استان به ازای هر 1772 نفر فقط یک صندلی سینما موجود است.

افشین آزادی به مناسبت روز جهانی سینما (هفتم دی) در گفت و گو با ایسنا، از سینما به عنوان یکی از شاخص های مهم فرهنگی در جهان یاد کرد و افزود: سینما نقش موثری در فرهنگ سازی جامعه دارد و برای ارتقای فرهنگ جامعه یکی از شاخص های مهم محسوب می شود.

وی افزود: در حال حاضر در استاندارد جهانی به ازای هر 10 هزار نفر یک سالن سینما برپاست و این درحالی است که کشور و استان ما از این شاخص فاصله بسیاری دارد.

آزادی گفت: اگر همین شاخص را ملاک قرار دهیم در کرمانشاه باید حدود 200 سالن سینما داشته باشیم، درحالیکه در حال حاضر حدود چهار سینما با چندین سالن کوچک داریم.

وی افزود: سینما “آزادی” دارای یک سالن به نسبت بزرگ و دو سالن کوچک است، سینما “فرهنگ” دارای سه سالن کوچک، سینما “بیستون و “سینما “پاز” هم هرکدام یک سالن کوچک دارند.

آزادی گفت: در حالی شاخص دنیا وجود یک سالن سینما به ازای هر 10 هزار نفر است که ما در استان به ازای هر 1772 نفر فقط یک صندلی سینما داریم!

هیچ یک از سالن های سینمای کرمانشاه استاندارد نیست

رییس حوزه هنری استان کرمانشاه گفت: علاوه بر تعداد کم سالن ها و صندلی های سینما، یکی از مشکلات دیگر این است که هیچ یک از سالن های سینما در استان استاندارد نیستند.

وی افزود: سالن سینما باید به لحاظ صدای دالبی، نور لیزی، مسائل ایمنی مانند امکانات مهار حریق، امکانات رفاهی و ….از استانداردهای لازم برخوردار باشد که متاسفانه هیچ یک از سالن های سینما در کرمانشاه این استانداردها را ندارند.

رییس حوزه هنری استان کرمانشاه با بیان اینکه انگیزه ای در مسئولین استان برای توسعه سینما دیده نمی شود، گفت:  مسئولین دولتی عنوان می کنند برای توسعه این شاخص فرهنگی بخش خصوصی باید ورود کند، درحالیکه در شرایط کرونا و در شرایط فعلی اقتصادی، ساخت سالن سینما برای بخش خصوصی توجیه اقتصادی ندارد.

آزادی گفت: متاسفانه در استان ما ساخت سد و کارخانه و … نسبت به مسائل فرهنگی اولویت دارد، درحالیکه اگر فرهنگ جامعه اصلاح و ارتقا یابد، بسیاری مشکلات اجتماعی و اقتصادی جامعه مرتفع می شود.

قبول داریم محتوای برخی فیلم های سینمایی مناسب نیست

آزادی در خصوص اینکه محتوای سخیف برخی فیلم های ارائه شده در سینما در سالهای اخیر، خود یکی از معضلاتی است که به شیوع آسیب های اجتماعی در جامعه دامن می زند، گفت: متاسفانه چنین مواردی هست و تایید می کنیم که محتوای برخی فیلم ها مناسب نیست، اما خوشبختانه طی دو سه سال اخیر روند ساخت فیلم های ارزشی رو به افزایش است.

این مسئول گفت: با حضور وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار شده در این زمینه ورود جدی صورت گرفته و وضعیت محتوای فیلم های اکران شده در سینماها اصلاح شود.

آزادی گفت: به هرحال با بهبود محتوای فیلم ها این انتظار هست که در خصوص ساخت سینماها هم در میان مسئولین تغییر نگرشی صورت گرفته و همپای ساخت سد و کارخانه و … به ساخت سینما هم اهمیت داده شود.

وی افزود: در خصوص سینما ما حتی از نصف میانگین کشوری هم عقب هستیم و حقیقتا می طلبد که مسئولین استان در این زمینه ورود جدی داشته باشند.

انتهای پیامخبر مهم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.